Jak poznat psychopata

Když se řekne psychopat, lidi si nejspíš představí sériového vraha, jak se zvráceným potěšením mučí své oběti. Skutečnost bývá daleko prozaičtější ? odhaduje se, že tuto osobnostní poruchu vykazuje asi čtyři procenta mužů a jedno procento žen a její projevy mohou být natolik nenápadné, že si přítomnost psychopata ve svém životě uvědomíte, až když je příliš pozdě.

Psychopat nemusí být zrovna těžký zločinec, přesto se jedná o synonymum k označení špatných lidí, které spojuje jeden společný rys - naprostá nevšímavost k právům a pocitům druhých lidí.  Osobnost psychopata je prázdná, bezcitná a parazitující,  s ostatními lidmi manipuluje jako s  pouhými prostředky, které jí mají posloužit k uspokojení vlastních potřeb a zvýšení osobní moci.    

Setkání s psychopatem představuje krajně  devastující životní zkušenost, která vás může zničit.  
Odhalit psychopatické osobnosti  není snadné, protože bývají mistry přetvářky a navenek se jeví jako sympatičtí, okouzlující společníci. Naštěstí můžeme psychopata včas rozpoznat, pokud se zaměříme nikoliv na to, jak působí nebo co říká, nýbrž výlučně na jeho chování. Abyste si při setkání s psychopatem dokázali včas všimnout  varovných signálů, popíšu vám svou vlastní zkušenost s psychopatickou ženou.  Příběh, v němž hraji jen vedlejší roli, uvedu po odstavcích kurzívou a okomentuji .

Žiju v Anglii a jednou jsem přijel do Londýna navštívit svého dlouholetého kamaráda Michala. Seznámil mě se svou staronovou přítelkyní Martinou, s kterou chodil už před lety, ale vztah nešťastně skončil poté, co ho  podvedla  v době, kdy již plánovali svatbu. Martina později řízením osudu také odjela do Anglie, kde si  prožila několik vztahů s psychicky narušenými nebo násilnickými partnery, aby si v nejvyšší nouzi opět vzpomněla na Michala. Michal jí přijel od  jednoho  takového partnera  vysvobodit a přitom ji vzal s sebou do hlavního města. Ke své vlastní smůle se do ní opět bezhlavě zamiloval. Martina byla drobné postavy, docela pohledná, měla spoustu energie i jisté charizma. Chovala se mile až podbízivě, působila spíše submisivně a zvláště v dominantnějších mužích vzbuzovala ochranářské pocity. Vyjadřovala se v tom smyslu, že lituje toho, co kdysi provedla, a dávala najevo, jak je její vztah s Michalem jedinečný, jako by si vždy byli souzeni.  Michal ji považoval za pomýleného, ale v zásadě hodného člověka.

Nenechme se mýlit, psychopatem může být i žena, zdánlivě milá a hodná, manipulovat lze i napohled submisivním chováním. Psychopat dává dary, lichotí,  snaží se zalíbit, projevuje drobné úsluhy. Říká ostatním, co chtějí slyšet, aby udělali, co on chce.  Často ze sebe dělá oběť, aby ho druzí lidé litovali. Nenechte se zmást a nedávejte druhou šanci.  Pokud vás někdo podvedl a víte, že se tak choval i k dalším partnerům, s velkou pravděpodobností vás podrazí znovu.  Jestliže někdo k sobě přitahuje samé narušuné osobnosti, je to podezřelé, a pokud s ním získali špatnou zkušenost i jiní lidé, měla by vám začít v hlavě blikat červená kontrolka. Promiskuita je dalším typickým znakem psychopatů. Psychopati bývají přitažliví a mívají charizma, jejich oběti se od nich často  nedokáží odpoutat, i když vědí, jak jim škodí. Psychopatický partner ve vás dokáže vytvořit dojem, že vaše pouto je vztahem výjimečné lásky.

Zarazilo mě, jak málo měla Martina blízkých lidí. S rodinou přerušila styky, přátel měla poskrovnu.   

Manipulativní chování, vztah k lidem jako k věcem a dělením lidí na silné a slabochy vede k tomu, že jejich vztahy nemají dlouhého trvání. Lidi jsou pro ně užiteční, pokud něco potřebují, pokud ne, pak jsou bezcenní,“ uvádí odborníci na stránce Jak rozeznat psychopata.

Spolu s  obnoveným vztahem začala do Michalova života  přicházet spousta problémů, a to zejména finančních. Martina se práci vyhýbala a v žádné nevydržela dlouho. Svého partnera trápila až takřka paranoidní žárlivostí. Namísto vysvětlení, proč by věci měly být takové, jak si je představuje, říkala, že to tak prostě cítí, a proto to tak musí být. Michal ji stále omlouval, protože věděl, jak těžké měla dětství, a věděl, že ani duševně není zcela v pořádku.

Odborná literatura uvádí, že zážitky z dětství nemohou způsobit psychopatii a psychopatie není ovlivňována ani prostředím. Psychopatie je především parazitní životní strategie. Špatné chování a  charakter nelze omluvit prožitými těžkostmi.
Psychopat věří čemukoliv, o čem prohlásí, že je to pravda.  

Michal se nakonec rozhodl řešit svou situaci tím, že se z Londýna odstěhuje jinam, kde je levněji a kde  si pronajme dům. Slíbil jsem mu pomoc - Martina, která stejně nepracovala, měla přijet za mnou a dočasně bydlet u mě, dokud sama nenajde vhodný dům. Do nového domu měl přijet i Michalův známý z Prahy, kterému jsme říkali Kutil. Michal mu chtěl pomoct, aby se díky práce na Západě  zbavil svých dluhů. Michal se podle plánu měl nastěhovat  až nakonec, aby v Londýně stihl ještě něco vydělat, než opustí svou práci a začne nový život. Z londýnské garsonky se vystěhoval hned po odjezdu Martiny,  a tak zatímco manuálně pracoval, přespával u známých nebo i na ulici. Když za mnou Martina přijela, měl jsem možnost jí lépe poznat. Její nezodpovědnost byla zarážející. Našli jsme jí práci, ale odpracovala dohromady sotva týden. Nudila se a měla tendenci využívat druhé lidi, brát jim energii. Později jsem se dozvěděl, že již velice krátce po příjezdu Michalovi zahnula s jedním mým známým. Martina v jednu chvíli překypovala energií a vřelostí,  jindy však z ní zastudil naprostý nezájem. Jedna má vnímavější známá se těchto změn nálad a chladu v očích natolik zalekla, že se Martině začala vyhýbat.

Psychopat je jako naleštěná prázdná nádoba, pociťuje nudu a  hledá únik v neustálých prožitcích.   Charakteristická je pro něj i citová povrchnost a chlad. Psychopat nezná vděk, uděláte-li pro něj cokoliv dobrého, jenom vás využije, a jakmile vás vysaje, zbaví se vás.  Máte-li pocit, že něco není v pořádku, třebas neumíte vysvětlit proč, berte tento pocit vážně!
   
Martině se přes všechnu její nezodpovědnost  podařilo najít dům, protože to byla věc, kterou moc chtěla. Dále už jen stručně. Martina se dala dohromady s Kutilem a díky podrazům se jí podařilo získat dům na sebe,  přičemž způsobila naprosto devastující emocionální následy Michalovi i a nemalou finanční škodu nám oběma. K finančním ztrátám ve velké míře přispěly i mé chyby a naivita, neboť jak se záhy ukázalo, Martina i Kutil okamžitě, jakmile mohli, všechny sliby, dohody i finanční závazky porušili. Pro mě osobně byla míra jejich lží a zrady, využívání druhých,  kterých jsem byl osobně svědkem,  natolik šokující,  že mi působily  deprese.  

Kutil, který na mě zpočátku působil jen jako nevýrazný ňouma bez vlastní vůle, se projevil jako naprosto bezcharakterný člověk. Svou novou společnicí se nechal  zmanipulovat,  a aby sám sebe  omluvil z neplnění dohod a neplacení závazků, začal Michala naprosto nehorázným způsobem očerňovat. Například o Michalovi tvrdil, že si po rozchodu s Martinou začal vztah s jistou ženou jenom proto, aby od ní o Kutilovi získával informace a mohl se mu pomstít. Skutečnost byla ale taková, že kdyby se mu Michal chtěl pomstít, mohl to v první fázi udělat zcela jednoduše - vyhnat Kutila z domu a udělat tak z něho bezdomovce v cizí zemi. Z humánních ohledů se tak ale nezachoval. Tato lež však Kutilovi účelově posloužila, aby mohl bez výčitek připravit o partnerku a okrást člověka, který mu v nouzi podal pomocnou ruku. Martina byla ještě prolhanější - dokázala ve svůj prospěch překroutit i evidentní fakta. Uvažovala asi takto: „Poněvadž mám (ničím neopodstatněný) pocit, že ty mě podvádíš, pak mě to opravňuje, abych podváděla já tebe.“ Velice toužila po vlastním domě a její logiku přivlastňování si toho, co jí nepatří,  bych vyjádřil následovně: „Jelikož toužím po něčem, co ty máš, tak je tvou povinností mi to dát. Pokud mi to nedáš, tak jsi zlý (něco si už na tebe najdu). A jelikož jsi zlý, mám právo si od tebe vzít, co chci.“     

Psychopat jde naprosto důsledně za svým cílem, ovšem na úkor druhých. Psychopat bude popírat i naprosto zjevnou skutečnost a tvrdit evidentní lež. Překrucuje výroky druhých.  Pravdivé je pro něj jenom to, co odpovídá jeho pocitům, myšlení, přání a potřebám. Svědomí ho netrápí a vinu necítí. Za své činy není ochoten převzít odpovědnost.

Psychopata nenapravíte, nepohnete v něm svědomí, nepřechytračíte ho a jen stěží nad ním zvítezíte.  Zbývá vám jen jediné: zavčasu ho rozpoznat a co nejrychleji utéct.

RG s pomocí stránky: http://www.elyna.wz.cz/

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (27)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  V oficiální psychiatrii se výraz "psychopat" již mnoho let nepoužívá, jde o "poruchu osobnosti".

  Kvě 16, 2017
 • Obrázek uživatele Ivazkušená
  Ivazkušená (anonym)

  Děkuji za tento článek. Jen přidám malý poznatek. Někde jsem četla, že psychopata - muže - poznáte podle hustých řas a hustých vlasů. Existuje prý syndrom okouzlení řasnatcem - psychopatem, takže člověk je natolik zblblý, že si dlouhou dobu neuvědomuje, že je manipulován a dokonce psychicky týrán.

  Kvě 17, 2017
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Děkuji za tento článek....Žasnu, jakým blbinám může někdo uvěřit.

  Kvě 17, 2017
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Děkuji za tento článek....No, to jsem já ... tak bacha na mě!

  Kvě 18, 2017
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Děkuji za tento článek....:-) tak to mě opravdu pobavilo

  Kvě 18, 2017
 • Obrázek uživatele stačí navštívit
  stačí navštívit (anonym)

  vládu či parlament,a nemůžete se splést.

  Kvě 18, 2017
 • Obrázek uživatele Jen
  Jen (anonym)

  Tato témata velmi dobře popisuje Mudr.František Koukolík!

  Kvě 19, 2017
 • Obrázek uživatele Honza z Mikulova
  Honza z Mikulova (anonym)

  Je to jednoduché, psychopati jsou řasnatci. Dokonce například Stalin byl řasnatec.

  Kvě 19, 2017
 • Obrázek uživatele Victor
  Victor (anonym)

  V tom případě je psychopat každý podnikatel,politik a vedoucí pracovník.

  Kvě 22, 2017
 • Obrázek uživatele Bez
  Bez (anonym)

  citu,sobci.Nedokáží se pomazlit s dětmi,se zvířátky.To bych řekla,že je to první znak.

  Kvě 22, 2017
 • Obrázek uživatele Si
  Si (anonym)

  V oficiální psychiatrii se...To je sice pravda, jenže on je rozdíl mezi poruchami osobnostmi jakožto psychopatií v jejím širším slova smyslu a psychopatií jako takovou, to jest psychopatií v jejím nejužším slova smyslu, která vůbec v klinických diagnostikách uniformní psychiatrie nefiguruje, ovšem existuje! www.psychopatie.cz a http://psychopatie.cz/news/detail/11

  Srp 24, 2017
 • Obrázek uživatele Si
  Si (anonym)

  Výše uvedený článek jinak musel psát a kopírovat naprostý BLB, ten RG, který se ani nepodepsal vlastním jménem. Zdroj stránek je dávno jednak neaktuální, v mnohém informačně zkreslený, neúplný a plný polopravd a vyslovených lží. Článek postrádá jakoukoliv seriozní klinickou a etiologickou paletu markerů pro validní diagnostiku a mnoho dalšího. Je to jednoduše populární škvár s bulvarizujícím nátěrem pro masovou veřejnost užívajících si v blitkách a nesmyslech vydávaných za odbornost. Autorka stránek, z nichž byl zdroj brán, není odbornice, ani nikdo, kdo by se tématem věcně a dlouhodobě, specializovaně zabýval, není ani pacientem či postiženým, obětí, ničím!!! Je tristní, když se šíří bludy a stupidity v takovýchto pseudočláncích vydávajících se za věcné, odborné dokonce a nesplňují kriteria ani pro nejzákladnější psaní obecné seminární práce na základní škole!!! Práce se zdroji, zde jeden jediný je samo o sobě něco děsivého... cucání z prstů a dojmologie je jen špičkou ledovce hloupostí a naprostého nepochopení toho, co to skutečně psychopatie je! Kdo chce seriozní informace a má na to je pochopit, nechť sáhne po neurologické a neuropatologické literatuře od elitního vědce a lékaře Františka Koukolíka.

  Srp 24, 2017
 • Obrázek uživatele Psychopati mezi známými lidmi - Pohákář : Nesvadbová
  Psychopati mezi... (anonym)

  Reakce čtenářky : Popisovala velmi důkladně například umírání starého otce, se spoustou depresivních úvah, jestli má vůbec smysl, aby se lidé rodili - dýchal z toho na mě pocit, že ten, kdo to psal, musí být asi dost nešťastý a komplikovaný člověk, zahleděný do svých problémů a provozující "psychoterapii psaním". Autorce bych doporučila navštívit psychologa a držela bych jí palce, aby jí pomohl "najít sama sebe".

  Lis 12, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Reakce čtenářky...Nesvadbová se jistě našla,ale byla dost složitá,pamatuji si jako uváděla nějaký pořad o feminismus a tam se ptala Brichty,zda by chtěl být ženou a nelituje,že je muž.To je podobně debilní uvažování jako s tím umírajícím otcem a uvažováním,zda má smysl aby se rodili vůbec děti. Brichta to ustál a prohlásil,že by to zkusil ale jen na den a když z něj návodně páčila proč,tak ten starý kozel odvětil s úšklebkem ,že no přeci aby si zkusil ten sex,ale pak ,že by to rozhodně chtěl zase zpátky a měl z toho rockerskou srandu...,no ale Nesvadbová měla psychopatické úvahy.

  Lis 12, 2017
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Teď si vemte,že tyhle jedinci jsou dost inteligentní a dostanou se do médií a do pozic a kolik jich asi funguje.Jen si vybavuji pár amerických psychopatů a jednoho českého,jediné co je zachranůje,je ten zájem a vazba s normálními,vzít si psychopat psychopata tak to bude smutná domácnost.

  Lis 12, 2017
 • Obrázek uživatele Psychopat
  Psychopat (anonym)

  Co když to psal nejaky psychopat....preci jen znama pravdu pouze z jednoho uhlu pohledu...

  Led 04, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Teď si vemte,že tyhle...Nevím přesně jaká je definice psychopata.Zřejmě laik má na mysli,někoho kdo necítí správné emoce,no ale to tedy se dost mezi lidmi různí,stejně tak může většina říci o emočně vyspělých,že to jsou citlivky a bábovky,každý asi je dobrý na jiné povolání.Já si vystačím z rozdělením extrovert,introvert,melancholik cholerik sangvinik flegmatik. Dnes se požaduje aby každý byl extrovert a sangvinik a cholerik. Melancholik a flegmatik jsou považovány za slabé letory. Ovšem já mám na věc jiný názor,právě názor personalistů mne nezajímá. To jsou u mne většinou vulgární a sprostí lidé... Možná právě zapadají skvěle do kolonky psychopata...

  Led 05, 2018
 • Obrázek uživatele Franta
  Franta (anonym)

  Sociopat to je možná jedna verze psychopat, vím, že to mení možná pro psychiatry žádný odborný termín a že jsou na to termíny přesnější, ale já myslím ,že slovo sociopoat se dá dobře vystihuje koho to označuje. To jsou lidi, co zkrátka nemůžeme vystát, jakkoli se snažíme s nimi vyjít , nejde to, lidi co se vyžívají v psychyckém týrání druhých lidí a berou to jako normální boj a samozřejmost a svoje vítězství.Nemají výčitky, nepovažují na tom nic špatného používat deptání a spojují se samozřejmě do dvojic a to pak má destruktivní účinky.To je vše k sociopatům.

  Zář 13, 2018
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Sociopat je milý i hrubý, většinou na vás a v soukromý je hrubý a na veřejnosti je milý, ale jen tam ,kde vás neukazuje již známým, to si ani tam nebere servítky a rýpe.

  Zář 14, 2018
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Ano, v soukromý je to poznat nejlépe.

  Zář 14, 2018
 • Obrázek uživatele Ajva
  Ajva (anonym)

  Hlavně vás mezi své přátele nikdy nevezme, co kdyby se dozvěděli něco co on nechce. Vezme vás jen mezi nejbližší okruh rodiny,tam se totiž chová bez přetvářky. A pokud člověk podlehne, nevyvázne se zdravím rozumem.Je to naprostý mistr lhář a pokud jde o jeho dobro, podrazi i toho koho údajně miluje. Když vás láká do své pasti navodí ve vás pocit že je to úplný světec plný útrap. Ve chvíli kdy vás má, začne pomalu ovládat, dlouho svou přetvářku neudrží a vám zůstanou oči pro pláč a psychiatr. Je mistr v psychickém týrání. Lidi dělí jen na slabé a silné jedince a to se několikrát dozvíte. Je jako kafemlýnek, který nikdy nepřestane vykládat jedno a to samé dokola x let. Protože co kdyby Vám to ještě neřekl, vede dlouhé monology..

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele Ahoj
  Ahoj (anonym)

  Fabrice kde pracuju šéfujou samí psychopati.

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  Polovina těch co chodí k Jílkové.

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele sdfg
  sdfg (anonym)

  A Babiš ?! https://www.youtube.com/watch?v=1JN6GkxrWnY

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Polovina těch co chodí k...100% těch, co sedí ve vládě, parlamentu a senátu.

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele Mno
  Mno (anonym)

  Prý hodně třeba šikany žen je na vesnici, protože tam má institut rodiny větší váhu a rozpad manželství je tam větší jakoby ztráta statutu či cejch a tak spíš šikanují manželku a deptají ji různě, třeba jen psychicky a ta se pak rozchlastá, zase tajně zprvu a tak to je.

  Zář 23, 2018
 • Obrázek uživatele DALIBOR888
  DALIBOR888 (anonym)

  Taky jsem měl podezření že v mém okolí mám psychopata, a tak jsem si o tom něco málo přečetl na https://ideaclub.cz/media/jak-rozpoznat-psychopata-a-jak-s-nim-jednat a musím říct, že to asi bude vážně pravda. Být s tím člověkem v kontaktu je pro mě nesmírně obíjející, ale musím to vydržet, protože se jedná o člena rodiny...

  Dub 28, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama