Reklama

Jak nabídnout pomoc pozůstalému?

Na otázku, jak nabídnout pomoc člověku, kterému někdo zemřel odpovídají Mgr. Sylvie Stretti, ředitelka a zakladatelka Poradny Vigvam a Mgr. Barbora Racková, terapeutka neziskové organizace Poradny Vigvam.

Hodí se nabízet pomoc druhému, který se vyrovnává se smrtí?

BR: Určitě ano. Pozůstalí po bezprostředním oznámení o smrti toho mají až nad hlavu. Mají myšlenky na úplně něco jiného, ale situace, která nastala je nutí myslet prakticky – zařídit převoz ostatků, domluvit pohřeb a s tím věci spojené, vyřídit všechno u zemřelého v práci, v bance, pojištění, na úřadech a podobně. Do toho se často přidají další povinnosti, který měl původně na starosti zemřelý. Jednoduše na pozůstalé je toho zrovna strašně moc přesně ve chvíli, kdy jsou na tom emocionálně velmi špatně. Každá praktická pomoc se mi zdá užitečná, pokud o ni pozůstalí stojí. Pozůstalé často nenapadne, o co by sami mohli požádat. Je tedy vhodné navrhnout konkrétní pomoc.

SS: Hodí se být v nabídce pomoci co nejkonkrétnější, protože z jednoduchého prohlášení: “Kdybys cokoli potřeboval/a, ozvi se”, není patrné, zda se mohu ozvat, když potřebuju pohlídat děti nebo nakoupit.

Co je dobré navrhnout?

Reklama

BR: Možností je spousta. Chodí Vaše dítě do školy s jejich? Navrhněte třeba, že až půjdete pro své děti, že jejich děti také vyzvednete, že je odvezete na kroužek, nebo že některé odpoledne mohou strávit u vás doma s vašimi dětmi. Jedete na nákup? Zeptejte se, co by se jim hodilo, abyste jim také dovezli. Přineste uvařený oběd, upečte buchtu.

Řekněte třeba, že vás v tuto chvíli nenapadá nic dalšího, co byste mohli udělat, ale pokud pozůstalého napadne něco dalšího, ať se neváhá na vás obrátit.

Čemu se naopak vyhnout?

BR: Určitě bych se vyvarovala “dobrým radám” a “útěchám.” A těch je vskutku celá řada, vybírám jen některé z mnoha, zkuste je třeba na sebe jen nechat působit, zkusit se vcítit do pozůstalého. Proč jim většinou tyhle věty zrovna nesednou, ba naopak rozpálí je do běla?  Není proč být smutný, už je u Pána. O mrtvých jen dobře. Na to je ještě moc malá, tak tomu nerozumí. Sama sis vybrala, do jaké rodiny se narodíš. Něco ses tím zkrátka měla naučit. Už by sis měla někoho najít. Od teď se na tebe už vždycky bude koukat z nebe, je pořád s Tebou. Jsi ještě mladá, brzo si najdeš nového partnera.

SS: A taky větám, které se říkají jen tak, protože je to obvyklé. Vždycky je dobré se zamyslet, co tou větou chci říct. A pokud jsem bezradný a nevím co říct, tak je mnohem lepší mlčet a přijít třeba s polévkou, čajem a jen tak prostě s tím druhým být – opravdově a skutečně.

TIP – ŘEKNĚTE SI O POMOC PORADNĚ VIGVAM

Je vaše situace složitější a nevíte, jak vše jednoduše vyřešit? Poradna Vigvam nabízí službu krizové terapie pro rodiny s dětmi i jednotlivce, kterým někdo zemřel. Jsou tu ale i na telefonu pro ty, kteří si neví rady, jak řešit jednorázové problémy spojené se smrtí v životě svém nebo dětí.

Nebojte se jim ozvat.

Reklama

Komentáře

Reklama