Reklama

Jak detekovat lži zkušených lhářů?

Proč jsou v dnešní době často lháři úspěšnější ve svém oklamávání druhých než profesionálové, kteří mají jejich lži rozpoznat? Jak si vysvětlit, že ani policejní vyšetřovatelé v řadě experimentů nedosáhli lepších výsledků v detekování lží než skupina studentů? Psycholog Aldert Vrij, který se řadu let zabývá lhaním a speciálně možnostmi jak nachytat lháře, zformuloval pětici pravidel, která by mohla mírně zlepšit naše šance tváří v tvář lhářům.

Říká, že se nemáme přeceňovat. Naše sebevědomí a namyšlenost, že poznáme toho, kdo nám lže, sníží naši schopnost postřehnout detaily a soustředit se. Ani bychom se neměli spoléhat na řeč těla. Takzvaný Pinokiův efekt (tj. přesvědčení, že lhář se vyzradí sám a nám jen stačí, že ho budeme bedlivě sledovat) dnes už neplatí. Klasická vyzrazení jako zakrytí si úst dlaní nebo třes rukou jsou už dnes nepravděpodobná. V dnešní době už nestačí číhat na hrubé, vyzrazující pohyby. Tímto způsobem se zkušený lhář neprozradí. ?Pinokiův efekt? patří minulosti.

 

Můžeme být úspěšnější, když dostaneme druhou osobu pod časový tlak. Vrij je přesvědčen, že vymyslet věrohodnou vylhanou historku dá práci a že vůbec není snadné lhát rychle a bez rozmýšlení. Zkušený lhář se o to přesto bude snažit. Povede ho to nicméně k tomu, jak Vrij zdůrazňuje, že se bude ?celým tělem? snažit působit normálně. Vymyslet věrohodné lhaní stojí energii, a tak se většinou lhář přestane hýbat, snaží se vypadat nezúčastněně, klidně, sezení začne působit strnule nebo až ležérně. Pokles gestikulace a přirozených pohybů těla je, podle Vrije, rozhodně spolehlivější neverbální indikátor než dlaň zakrývající ústa.

 

Větší šanci má pozorovatel než tazatel (vyšetřovatel). Protože i formulování otázek, jimiž bychom druhou osobu nachytali (nebo se naopak přesvědčili o tom, že nám říká pravdu), stojí energii, doporučuje se mít u křížového výslechu pozorovatele. Bývají úspěšnější v odhalení lhářů než sami tazatelé (vyšetřovatelé).

 

Můžeme být úspěšnější, když druhou osobu přesvědčíme, že ?jde o hodně?. Čím vyšší jsou sázka, riziko, nebezpečí a čím vyšší je motivace lháře, aby byl úspěšný, tím vyšší je také šance (platí opět pro pozorovatele), že si na jeho chování něčeho všimneme. 

 

Reklama

Někteří autoři činí rozdíl mezi celkově ?naivním? neverbálním projevem, kterým doprovázely např. zdravotní sestry své lhaní pacientům ? při sdělování tzv. milosrdné lži, a mezi ?otrlým? neverbálním projevem zkušených podvodníků.

 

Jako znaky naivního neverbálního lhaní uvádí Křivohlavý (1995):
 

  • natáčení se k adresátovi bokem;
  • vyhýbání se zrakovému kontaktu;
  • narušená (neobvyklá) koordinace obou rukou ? ruce se najednou něčím zabývají.


    Za znaky ?otrlého? neverbálního ?krytí? lži je oproti tomu možné považovat:
     
  • postavení se k adresátovi čelem;
  • vytrvalý pohled do očí (až 100 % času rozhovoru);
  • souhra rukou koordinovaná, nenápadná.


    Lhaní lze z mimiky odpozorovat proto, že výrazy zvláště některých emocí bývají automatické a bezděké. Jak ovšem upozorňuje Ekman (1997b), zkušený lhář dovede ?tvarovat? mimické výrazy velmi podobné těm, jež jsou za normálních okolností mimovědomé a jež se vymykají našemu ovládání. Věrohodné lhaní je právě proto věrohodné, že se při něm lhář dokáže velmi přesvědčivě tvářit. Totéž platí o dobrých hercích, o mimech, dokonce i o některých politicích nebo televizních moderátorech ? kteří mají k hercům blízko.

     

Zdroj: Zbyněk Vybíral: Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci - nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

lojza (Ne, 11. 1. 2004 - 13:01)
Velice trefná příhoda k tomuto článku je např. v jednom vydání edice "krimi-signál" číslo 1/2000 s názvem " Trpělivost tělesného strážce" , příhoda " Lidé se nemění " na straně 54 . Dá se sehnat v antikvariátu .

Jinak lži vychází i z úst politiků , herců , zpěváků , lékařů atd.
Když např. politici říkají , že se budem mít líp , jen je třeba ještě určitou dobu ( =několik let, několik může znamenat 4 nebo taky 20 , je to neurčitá číslovka) nutno vydržet s nižšími platy, tak je to lež .
Nikdo na světě , snad až na několik málo jasnovidců , neví , co bude .
Stejně tak to může dopadnout velice šppatně, a cise že budem jíst kočky jak na kubě a topit parketama jak cigáni .
Pro příklad : na světě je přes 200000 tun vyhořelého jaderného paliva , a nikdo zatím neví co s ním , ale už ted je jasné , že jeho skladování bude velice drahé .Kdo může s jistotou říct , že pomůže věda a technika?Nikdo , většinou doufáme , snad pomůže...

Další potíž: globální oteplování s pravděpodobným nássledkem záplav , povodní ( to sme v posledních letech i v ČR zažili , nic příjemnýho ).
Způsobujem ho všichni , už tím , že kácíme lesy a jezdíme v autech až příliš .

Další potíž : epidemie . Doufáme v lékařskou vědu , že zase najde nějaký nový antibiotika , a že SARS apod. se nebude opakovat , a to nezačínám ani psát o AIDS .

Další potíž : zemětřesení : naposledy v Iránu , desetitisíce mrtvých, předtím např. v HJaponsku v roce 1995 tuším v Kobe , 5000 mrtvých . Japonci sou high-tech a ani oni nedokážou zabránit .Ale četl jsem , že pravděpodobnost předpovědi se zvýší díky satelitům ze 2% na 40% , Ale 40% není 100% . Jnak v Iranu hl. město Teherán leží na 4 tektonických zlomech , má 12 milionů obyvatel a 70% domů prý nemá zabezpečení proti otřesům , to je informace z novin. Vážně uvažujou op tom , že ho budou stěhovat .

Další potíž : terorismus , nikdo neví s jistotou kam kdo dá bombu .

Tak by se dalo pokračovat .

OPRAVDU SE DÁ VĚŘIT POLITIKÚM , ŽE NÁM ZAJISTÍ LEPŠÍ BUDOUCNOST ?

existuje heslo " jednej lokálně , mysli globálně"(=přemýšlej , co tvé činění může způsobit nebo čemu přispívá)( a naopak jak globální činy ovlivňují tvůj život)
jana (So, 14. 4. 2007 - 09:04)
všechno je fajn, ale záleží li mi na člověku který je takovým lhářem - on sám nejednou lituje svého plácání - jak mu mohu pomoci - on sám to nedokáže.
Ehmmm... (Pá, 26. 12. 2008 - 19:12)
Velké části článku jsou jen okopírované z knihy. Trapné.
Návštěvník (Pá, 26. 12. 2008 - 22:12)
Detektor lzi je velmi nepresny-proto je porad Nic nez pravda pekna lez!!
Martin (St, 22. 8. 2012 - 00:08)
Ciao!

mám s lhaním docela dost zkušeností, vydělávám si tím peníze, a nejdůležitější je jedna věc - uvěřit tomu - jakmile tomu uvěříte, je téměř nemožné, že vás někdo odhalí. Dále je důležité připravovat si pro lhaní půdu už od prvních okamžiků - často přeskakujte mezi různými tématy, nikoho pak nepřekvapí, když to uděláte při lži.

A hlavně - mějte všeobecný přehled, to vám umožní lhát o čemkoliv, a kdekoliv.

A další bod - nekomplikujte to až moc, hrozí vám, že se v tom ztratíte. S tímto také souvisí další bod - nepřehánějte to, raději několik menších lží než něco velkého.

Dále - lžete více lidem, šeptanda je krásná, a u odhadem tak čtvrtého předání už lidé začnou věřit v to, že to je ověřená pravda. Když se to k nim obloukem donese od několika lidí, máte vítězství jisté.
! (St, 22. 8. 2012 - 07:08)
Stokrát opakovaná lež se stává pravdou (Goebels). A pravda vítězí, jak se píše na prezidentské vlajce.
sdfg (So, 30. 12. 2017 - 21:12)


Lhaní se vyplácí, a proto se ho učíme ihned, jak to jde. „Děti jsou schopny lhát už kolem 1,5 roku, kdy sice neříkají žádné komplikované lži, ale dovedou velice úspěšně zatajovat informace. Kolem 3 let už jsou schopné lhát velmi obstojně a kolem sedmého roku lžou na stejné úrovni jako dospěl
Ženy jsou lepší jak v lhaní tak v detekování lží,nemáme šanci mi introveri už vůbec.Pozor na lidi co lžou profesionálně,ti si dokonce dávají pozor i na některé projevy lží:
* Pohrávání si s vlasy, zejména u žen. U mužů hlazení vousů nebo kníru
* Škrábání na hlavě. Tahání se za ušní lalůček
* Pot na čele a pulzující žíly na spáncích nebo na krku
* Mračení (zužování mezery mezi obočím) -pozor na vrásky vyhlazené pomocí botoxu, ten znemožňuje přečíst výraz tváře
* Rozšířené nebo zúžené zornice, mhouření očí
* Zavírání očí doprovázené třením kořene nosu
* Rozšíření nosních dírek
* Kradmé doteky na nose nebo na tváři
* Kousání, olizování nebo sevření rtů
* Zpoždění odpovědi nebo přeřeknutí
* Odkašlávání
* Krátké hlasité vydechnutí
* Nervózní úsměv
* Výrazné polykání. Sucho v ústech
* Změna výšky hlasu
* Pohrávání si s ozdobou na krku. Pohrávání si s dalšími předměty, bubnování prsty do stolu
* Červenání. Skvrny na pokožce, zejména na krku či dekoltu
* Kousání nehtů nebo jejich „prokřupávání“
* Vrtění se nebo houpání na židli
* Hrbení se
* Tření nohou. Či kopavé pohyby u překřížených nohou
sdfg (Ne, 31. 12. 2017 - 09:12)


Lhaní se vyplácí, a...Jste-li neochotný lhát, v podstatě nemůžete ve společnosti přežít...Muž lže o něco méně,protože toho méně namluví.„Muž jich vysloví za den dva až tři tisíce, žena pak dvanáct až čtrnáct tisíc,“ Muži lžou 4x denně,ženy 14x denně.Započítávají se do těchto jen větší lži,takové ty běžné pro-sociální,tzv. bílé povolené lži,bez kterých by společnost nefungovala,podle mnoha výzkumů řekneme každých deset minut dvě až tři lži s různou závažností. „Stačí, když někomu řeknu, že se mám dobře, i když to není pravda,“Lež tedy není jenom jedna. Existují i tzv. prosociální lži, které říkáme, když chceme druhého potěšit, vyhnout se konfliktu, udobřit se nebo být zdvořilí. „Tobě to ale dneska sluší!“ namísto „Co to máš, proboha, na sobě?“, nebo „Koukám, že jsi shodil pár kilo“ namísto „Tu vanu máš čím dál tím větší“. Podobných společenských obratů používáme nespočet, a i když jsou běžnou součástí našeho života, pořád jsou to lži. Faktem ale je, že ženy jsou ve lhaní lepší než muži. Podle průzkumu londýnského Muzea vědy z roku 2010 je při lži přistiženo v průměru 58 % mužů, ale jen 46 % žen. Ženy mají až o třicet procent více spojů mezi levou a pravou hemisférou, má při lhaní i odhalování lží spoustu výhod. Umí mnohem lépe rozšifrovat nesrovnalosti mezi řečí slov a těla. „Mají daleko větší smysl pro detail, a když chtějí zalhat, celé si to dopředu připraví a jsou schopné lež upravovat i v jejím průběhu. Muž takto nemyslí,“ vysvětluje Vladimír Svoboda. Proto je prý také mužská lež o nevěře mnohem častěji odhalena než ta ženská. Ať tak či onak, pravdomluvný člověk neexistuje. A když už ano, tak je to psychopat. Člověk, který vůbec nelže, by totiž neměl fakticky používat ani prosociální lži, což ho okamžitě katapultuje do role společenského vyděděnce. „Většinou se jedná o lidi, kteří trpí nějakou psychickou poruchou a neumí v každodenním životě prosociální lži používat. Velmi rychle tak narazí. Nebo naopak jsou zase tací, kteří lžou úplně pořád a jiný typ komunikace neznají a nepoužívají. Těm už ale říkáme patologičtí lháři.
sdfg (Ne, 31. 12. 2017 - 09:12)
Lžeme všichni. „pranýřování lži je mnohdy jen snaha vzbudit dojem, že my mluvíme pravdu a nic než pravdu,“ řekl už v 17. století francouzský spisovatel a moralista Francois de La rochefoucauld.
ženy prý lžou, i když k tomu nemají žádný přímý důvod. lžou lépe a také mnohem častěji než muži lhaní odhalí.
Gesta a výrazy tváře prozradí hodně.
sdfg (Ne, 31. 12. 2017 - 09:12)
Lhaní vám mění rovnováhu v těle,je možno ho detekovat na přístroji .Jak se blíží kritická otázka, tak pokud je zpovídaný pachatel nebo něco skrývá, začne vykazovat fyziologické reakce: stoupá mu krevní tlak, tepová frekvence a zvyšuje se mu pocení v ruce,“Měří se i napětí hlasivek,změny tonu v hlasu.
Silnými soupeři pro polygraf by tak mohli být jedině vycvičení jogíni, kteří dokážou ovládat svůj tep a krevní tlak. Ti by se ale se svojí životní filozofií v horkém křesle asi jen těžko objevili.

Někteří si dokonce myslí,že život ve lži může způsobit rakovinu,já si myslím,že se to dá kompenzovat sportem a že stres ať už ze lži,do které jsme nuceni,nebo té kterou produkujeme z pudu přežití ve společnosti,k životu patří a je zdravý..
sdfg (Po, 1. 1. 2018 - 06:01)
Sklon ke lhaní je ale naprosto přirozený. Máme ho v genech. Klamat je občas praktické a z hlediska evoluce nezbytné. Kdo lže, ten přežije.Pravdomluvnost se zde totiž nevyplácí. Z hlediska evoluce je nepraktické nadávat borci s kyjem ,že srmdí a raději je radno použít prosociální lež že támhle sokyňi v lásce vysněného borce dvě naopak velmi voní.
To sice je lež nebezpečná z dnešní doby,ale patrně prospolečenská z doby jeskyňích lidí.. „Společnost, ve které bychom tyto lži neříkali, by nemohla fungovat.Dnes,ale použijeme spíše fráze jako,dnes vám to ,ale sluší,ty kalhotky ti sednou,v té pleťové masce vypadáš sexy. Nevadí mi ,že si zase pří těle,to vysportované tělo se mi zdálo,jakoby cizí ženy,tvé baculaté tělo mi voní po domově,apod.,ale pozor na tyto přehnané lži,ženy mají od přírody „radar“,protože Ženy jsou naprogramované na ochranu rodu, umějí lépe vyjednávat, jsou diplomatičtější a při konfliktu častěji hledají dohodu. I z výše popsaných důvodů se traduje, že ženy mají na lhaní „radar“,běhu. Muž takto nemyslí,“ vysvětluje Vladimír Svoboda. Proto je prý také mužská lež o nevěře mnohem častěji odhalena než ta ženská.
Smysl pro detail je dán geneticky. Zatímco muž v pravěku myslel přímočaře na lov a boj, žena byla nucena v jeskyni zastat mnohem více činností zároveň. A protože byla i fyzicky slabší, musela zároveň častěji používat taktiku. Tedy klamání.
Max (Po, 1. 1. 2018 - 07:01)
Ano je nam lhano ( nabozenstvim, politikou, vzdelanim ) a my lzeme ( sobe i druhym). Pravda je, ze nas zivot je lez .
sdfg (Po, 1. 1. 2018 - 09:01)
Ano je nam lhano (...Máš pravdu,že se to již posunulo někam kde ti pro nelháře začíná být dezorientace v situacích,když se baví lháři.Ti co přičichli k budhismu a jeho pojetí pravdy se asi musí rychle přeučit o složitější křesťanskou pravdu a pak jim bude lépe,ale v práci se asi musí naučit komunikovat podobně jak zobák kolegům narostl.
sdfg (Po, 1. 1. 2018 - 10:01)
Máš pravdu,že se to již...Nebo se mýlím a křesťanská pravda není tak složitá?
sdfg (Po, 1. 1. 2018 - 10:01)
Ono kdyby lež sloužila pouze k lhaní,tak by nebyla moc nebezpečná,ale většinou jde o kradení,byť třeba psychologické výhody,zásluh,nebo rovnou svedení lží viny na druhého,přenesení odpovědnosti,práce,úkolů,psychické deptání z neurotických příčin,zastrašování,umenšování,vytlačování,zapuzování.
sdfg (Po, 1. 1. 2018 - 10:01)
Nebudu se tady dál rozepisovat o své závislosti k technicky zdatným lichotníkům a zdvořilým klebetníkům,jak krásně šikovně si zařídili život svým bílý obratným pro-sociálním lhaním.

Závist je zlá a kdo si jak ustele ten si lehne a nemá smysl plakat nad rozlitým mlíkem a utápět se v ukřivděnosti a litovat se ,nebo snad vracet nenávist nenávistí.

Sláva klasickému triku,stát netečně jak budhista nechat vše proudit kolem,případně nehledat křestansky v člověku zlo,ale považovat to za vnější jev,pokud tedy ten člověk není nějakej hajzlík už od narození...
Max (Po, 1. 1. 2018 - 10:01)
Nebudu se tady dál...Role nestranného pozorovatele jak dějů vnějších, tak vnitřních, je pro život nejlepší rolí. Ale je to těžká role a vyžaduje výcvik.
sdfg (Po, 1. 1. 2018 - 11:01)
No,tak já dnes celou dobu jezdil po hrázi své nové,nemohl jsem se toho nabažit.Mojí novou vyvolenou je traktor a hrází mám na mysli rybník.Chá chá,co jste mysleli...
Waltr (Po, 1. 1. 2018 - 11:01)
U lži je to snadné, jen se otočí znaménko. Nejhorší je krmení polopravdami.
Lháři (Čt, 18. 1. 2018 - 10:01)
Smysl pro detail je dán geneticky. Zatímco muž v pravěku myslel přímočaře na lov a boj, žena byla nucena v jeskyni zastat mnohem více činností zároveň. A protože byla i fyzicky slabší, musela zároveň častěji používat taktiku. Tedy klamání. Pradávná „dělba práce“ nás ovlivňuje dodnes. Muž třeba vidí dobře do dálky, soustředí se na jeden cíl, kdežto žena má lepší periferní vidění (při hledání bobulí musela „po očku“ sledovat i děti). Muži jsou obecně agresivnější a mají menší sebekontrolu i pud sebezáchovy. Ženy jsou naprogramované na ochranu rodu, umějí lépe vyjednávat, jsou diplomatičtější a při konfliktu častěji hledají dohodu. I z výše popsaných důvodů se traduje, že ženy mají na lhaní „radar“. Mají prostě vyvinutější cit pro gesta, která se nehodí k tónu hlasu. I proto se mužům doporučuje lhát spíše po telefonu. Ale ani to není snadné. Ženy pozorněji poslouchají a dokážou odlišit jiný tón hlasu, než na který jsou u muže zvyklé. Jejich lepší sluch přispívá k „ženské intuici“. Ženy mají navíc zpravidla i lepší paměť než muži, takže stačí maličká nesrovnalost v tvrzeních partnera a už jim zabliká v mozku kontrolka. Lepší paměť je samozřejmě výhodou i v momentě, kdy samy lžou, protože dělají méně chyb.
Ať tak či onak, pravdomluvný člověk neexistuje. A když už ano, tak je to psychopat. Člověk, který vůbec nelže, by totiž neměl fakticky používat ani prosociální lži, což ho okamžitě katapultuje do role společenského vyděděnce. „Většinou se jedná o lidi, kteří trpí nějakou psychickou poruchou a neumí v každodenním životě prosociální lži používat. Velmi rychle tak narazí. Nebo naopak jsou zase tací, kteří lžou úplně pořád a jiný typ komunikace neznají a nepoužívají. Těm už ale říkáme patologičtí lháři,“ vysvětluje Lenka Mynaříková.
Lži (Pá, 8. 6. 2018 - 12:06)
Ulička lásky...
Veřejný dům...
Single...
plnoštíhlá
populární
hostinec
zánovní ojeťina
mladá škatule
postarší dáma
atd. některé hojné lži a eufemismy...
Mno (Pá, 8. 6. 2018 - 12:06)
Smysl pro detail je dán...AD/ lidi schovávající své lži za tzv PRO-SOCIÁLNÍ LŽI jsou zase jen a jen LHÁŘI!
! (Pá, 8. 6. 2018 - 13:06)
Řek řekl: "Všichni Řekové jsou lháři." Měl pravdu, nebo neměl?
Ne (Pá, 8. 6. 2018 - 19:06)
Nemel! Všichni Rekove nejsou lháři. ..
Mam (Pá, 8. 6. 2018 - 19:06)
Pravdu nebo nemám. !
Nemas (Pá, 8. 6. 2018 - 19:06)
Pravda je vysledkem subjektivního hodnocení ..a presne vzato musel.mit pravdu....
(Logicka semantika)
Nemas (Pá, 8. 6. 2018 - 19:06)
Pravda je vysledkem subjektivního hodnocení ..a presne vzato musel.mit pravdu....
(Logicka semantika)
Ne (Pá, 8. 6. 2018 - 19:06)
Nemel.pravdu..
Na lez nelze nahlížet jako na absolutní
Detekovat (Pá, 8. 6. 2018 - 19:06)
Lháře je snadnější pokud je možnost srovnávat jeho výroky s jeho postojem chovani a reakcí těla.
Ti (Pá, 8. 6. 2018 - 19:06)
Velmi zkušeni tvrdi,že nepřesnější výsledky v tomto dava pohyb nohou....
Mno (Pá, 8. 6. 2018 - 20:06)
Velmi zkušeni tvrdi,že...Lháři to mají zmáklé.To každý ví kdo je lhář.Protože to pozná po dlouhém soužití.
Petr (Pá, 8. 6. 2018 - 20:06)
Řek řekl: "Všichni...Jelikož zmíněný Řek spadá do skupiny "všichni Řekové", je tedy lhář a platí opak jeho výroku.
No (Pá, 8. 6. 2018 - 20:06)
Když Rek řekl, že všichni Rekove jsou lháři a lhal přitom. ..pak jeho výrok jenom potvrzuje ,že i on lze...
jinymi (Pá, 8. 6. 2018 - 20:06)
Slovy receno....absolutne má pravdu ,ale posuzováno mimo léčebny Ne.
No (Pá, 8. 6. 2018 - 20:06)
Absolutní ( 5 ).je 5 a to i v případe -5.

JU ..
Ale (Pá, 8. 6. 2018 - 20:06)
Možná ,že již zítra ti dam.1...Špatné jsem otázku formuloval....


pepa (Pá, 8. 6. 2018 - 23:06)
Když Rek řekl, že všichni...fajn ale lži informační lze odhalit jak?
ani nevíš ,že lže někomu o tobě,ten se s tebou nebaví..
No (So, 9. 6. 2018 - 01:06)
POZNANI
Pokud někdo podává o tom druhém nepravdivou informaci ?????
ROZHODOVANI
Rozhodují se ale na zaklade svého poznání.????!!!!
. ..


Jinak (So, 9. 6. 2018 - 01:06)
Viz.... POZNÁNÍ a ROZHODOVANI...Junguv KŘÍŽ. .!!!!

No (So, 9. 6. 2018 - 01:06)
Je tomu už opravdu hodně dávno. Kdysi mne jeden velmi vzdělaný muž napsal....Jak být užitečným. .........?????? Tak třeba i takto...
Děkuji. ..
Snad (So, 9. 6. 2018 - 01:06)

Ještě. ..četl jsem...B?da tomu skrze koho zlo pochází. . ..
Zbojník ????? (So, 9. 6. 2018 - 01:06)
Přiznat chybu,omluvit se ,....to plati pro každého. .....
Zaverem (So, 9. 6. 2018 - 02:06)
Nehodnot, pokud jsi neprožil. Prý ten kdo prezil smrt,už nikdy nebude takový jaky byl předtím. .....
Nejspíš ano..
A (So, 9. 6. 2018 - 02:06)
Opravdu ...Netušil jsem,že ten vzdělaný Pan je ve Vaši blízkosti.
Děkuji za přesnost. ...
No (So, 9. 6. 2018 - 13:06)
Po tom všem ja ,na rozdil od minulosti,potřebují mnohem více problémům porozumet a pochopit to co dělám ,proc to dělám atp. Tam kde rozumove nestačím nemam ani co dělat. To by skutečné mohlo vést podobnym geneticky podmíněnym nemocem.
A vzhledem.ke svému věku ,zájmům a zkušenostem vlástím a zkušenostem z okolí, me rodiny atp.si raději opravdu ,ale opravdu čtu pěknou knížku.
Budovatelum zdar a silu.....Já už ji tolik nemam....


A (So, 9. 6. 2018 - 13:06)
Jak říka jeden nás věhlasný psychiatr...pokud jsi chodil po prováze ve výsce a spadnes ,pak už tam podruhe nelez,zvlast kdyz to sám vůbec ;ale vůbec nepotřebuješ. ..
A ženy (So, 9. 6. 2018 - 14:06)
Jak říkal jeden muj učitel. ....S divku je to podobne jako s cívkou, nejdřív napětí a pak proud. Elektrikáři pochopi,jde o pomůcku. jak si lepe zapamatovat vektorové poměry na cívce,kde napětí předbíhá proud .
No a dnes se na me Hezký usmívala jedna Číňanka
Dekuji. ..
erasonebezpecny (Po, 1. 1. 2018 - 22:01)
Sklon ke lhaní je ale...Ještě i kvůli záchraně života.
Reklama