Reklama

Fotografická paměť

Kam se podíváte, pořád jen údaje, údaje

Fotoaparát v mozku

Slavný argentinský spisovatel Jorge Luis Borges ve své povídce Funes el Memorioso popisuje člověka, který má tak úžasnou paměť na podrobnosti, že ? bylo pro něj nejenom obtížné se smířit s tím, že obecný pojem pes zahrnuje tolik různých exemplářů nejrůznějšího vzhledu a velikosti, ale vadilo mu i to, že nějaký pes viděný (z profilu) v 15.14 hod. by se měl nazývat stejně jako týž pes viděný (zepředu) v 15.15 hod. téhož dne?.

Paradox fotografické paměti

Opravdu byste si chtěli pamatovat úplně všechno? Tato otázka odhaluje odvrácenou stranu dovednosti, která je tak silná, že překáží sama sobě. Většina z nás získá podrobnou informaci o čemkoli jen díky pracnému studiu. Lidský mozek je důmyslně zkonstruován tak, aby většinu příchozích informací vůbec nezaregistroval a nedovolil jim vstoupit do ?skladu? paměti. Pokud se nějaká informace bez našeho vědomého úsilí přece jen v naší paměti uloží, bývá to informace se silnou citovou složkou, informace, v níž jde někdy až o život.


Představte si, jaké by to bylo, kdyby vám každých deset vteřin přišel email a vy byste ho museli okamžitě přečíst a uložit do paměti počítače bez ohledu na to, zda je pro vás obsah zprávy důležitý, nebo ne. V takovém případě by už přestalo záležet na míře vaší pohotovosti a inteligence a na kvalitě vašeho počítače, neboť byste brzy byli naprosto beznadějně zavaleni chaotickou změtí bezcenných faktů.


Autorem jednoho z fascinujících popisů člověka s fotografickou pamětí je ruský neurolog Alexander R. Lurija. Zachycuje mnemonického génia S. V. Šereševského, který měl takovou zrakovou paměť, že byl nejen schopen se za méně než tři minuty naučit tabulku obsahující padesát čísel, ale tato tabulka mu zůstala v paměti po zbytek života ? spolu s tisíci dalšími, které si zapamatoval coby profesionální mnemonický umělec.


Techniky memorování užívané lidmi vybavenými ?přirozenou? fotografickou pamětí jsou v podstatě automatické a nevyžadují zvláštní námahu. Šereševskij se pokaždé chvíli upřeně díval na tabulku, pak zavřel oči, aby si ověřil, zda se zraková představa pevně zapsala do paměti, a poté ? pokud zjistil, že představa není ještě v jeho mysli dostatečně upevněna nebo není úplná ? se na tabulku na okamžik zadíval ještě jednou. Když proces zapamatování skončil, byl Šereševskij nejen schopen zpaměti přeříkávat čísla popořadě, ale i od konce nebo třeba úhlopříčně či ve vodorovných řadách. A když se ho někdo (zcela nečekaně) zeptal po třiceti letech znovu na podobu této tabulky, dokázal si čísla vybavit se stejnou přesností.

Zdroj: Když mozek pracuje jinak, nakladatelství Portál

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Út, 29. 4. 2008 - 16:04)
Chtěla bych Vás poprosit ,jestli neznáte nějaký způsob ,jak získat fotografickou paměť.Já znám jen způsob ,jak zhubnout během týdne ,pěstovat si krásný hlas ,zvýšit si IQ a mnoho dalšího ,ale tohle mě štve
Návštěvník (Út, 29. 4. 2008 - 16:04)
Kdyžtak si můžeme psát...
Jana (Út, 29. 4. 2008 - 16:04)
Pokud ses s ní nenarodila, tak pochybuju, že ji získáš...
Karel (Út, 29. 4. 2008 - 19:04)
To máš opravdu smůlu ... nebo štěstí ? Tento druh paměti je vrozený a nemáš nejmenší šanci s tím něco udělat. Fotografickou paměť mají také častěji muži než ženy. Určitě máš zase jiné specifické schopnosti (každý má něco navíc). Tak si nezoufej.
Návštěvník (Út, 29. 4. 2008 - 19:04)
Hele, být někdy ve všem dokonalá je někdy na obtíž....
Katka (Po, 22. 9. 2008 - 09:09)
Prosim, poradite nekdo jak si zlepsit pamet a soustředění?
Vojta (Út, 23. 3. 2010 - 22:03)
Chtěla bych Vás poprosit...Je na to ted nova pilulka znějakou zvlaštni bilkouvinou kterou ted testují na krysach španělé a žepry uspěšně :-D
Pavol Kudjak (St, 30. 6. 2010 - 11:06)
Chtěla bych Vás poprosit...Môžem Vám odporúčať knižky a audionahrávky od www.learningstrategies.com
a na naučenie fotografickej pamäte knížku: The Photoreading Whole Mind System by Paul Scheele
[email protected]
ffk (Út, 3. 1. 2012 - 19:01)
sem holka a mám ji
miki (Čt, 27. 8. 2020 - 13:08)
jjjjjjjjjsi holka co neumí česky
kristynka09 (Pá, 20. 1. 2012 - 19:01)
hele každýý z vás má fotografickou pamet kdyz se koukáte na film tak si ho pamatujete o cem byl néé??
peter manik (St, 16. 5. 2012 - 15:05)
Chtěla bych Vás poprosit...ty si úplne blbá to nezískaš len tak ja ju mám ale necvičil som lebo to sa nedá
peter manik (St, 16. 5. 2012 - 15:05)
Pokud ses s ní nenarodila,...pravda čistá pravda
peter manik (St, 16. 5. 2012 - 15:05)
pre janu
kmet (Čt, 17. 5. 2012 - 14:05)
Fotografická paměť je to nejhorší, co vás v životě může potkat. Protože si pamatujete celé životní epizody, se všemi detaily a dokonce někdy i vůněmi.Začíná to ranným dětstvím a pokračuje to až do pozdního věku.Pravda, usnadňuje to na př. studium, ale také jen do určité doby. Jak léta běží, ta různá "videa" se vám mnohdy skládají do celků a vám najednou začíná docházet, co jste dříve opomíjeli.Jsou to většinou dost nepříjemné souvislosti. Někdy, večer, před usnutím, před očima defilují všechny ty "videoklipy" a je to někdy na mašli. Vy všichni, co zapomínáte, děkujte osudu.
Naťa (Út, 9. 10. 2012 - 16:10)
Já jí mám a není to zas tak hrozný :-D
Alexander Gälner (Čt, 18. 10. 2012 - 17:10)
J mam fotografickú pamäť a je to aj dobre ale aj zlé musíš to vedieť ovládať. Ja to viem, ale pokiaľ som to nevedel bolo to hrozné pred spaním sa mi všetko z celého dňa sa mi všetko premietalo pred očami a liezlo mi to na nervy a ako hovori Karel je to vrodené a nedá sa to nacvičiť ale môžeš si aspoň pamäť cvičiť ja som to robil. dám ti dobru radu: Uč sa básničky, texty atď. naspamäť.
Petr (Pá, 19. 10. 2012 - 15:10)
Taky mám téměř absolutní paměť. Navíc jsem dobrý analytik. Z mého pohledu je paměť této úrovně dvousečná zbraň. Obvzlášť, pokud je člověk alespoň trochu sebereflektivní. Nikomu to nepřeji, raději bych uměl zapomínat.
Ještě "ideální" je tento typ paměti s OCD a aspergerem. Potom se ze života snadno stane peklo na zemi.
naty (Ne, 25. 11. 2012 - 18:11)
Chtěla bych Vás poprosit...ja som slovacka a chcela by som fotograficku pamet lebo v skole my to velmy nejde a fotograficka pamet by my to ulahcila
chlapec co chce viac (So, 20. 7. 2013 - 14:07)
Ako si zvacsis IQ? To by mi pomohlo.. prosim napis mi na [email protected]
Petr H (So, 20. 7. 2013 - 16:07)
Š fotografickou pamětí se asi člověk musí narodit, nicméně zčásti se to dá i naučit. Já jsem se to trochu naučil (ale jméno Mirečkova dědečka bych nepřečetl) :-).V podstatě se dívám delší dobu třeba na mapu a ta se mi vryje do paměti, že si ji potom vždy jakoby "přečtu" . Jde to částečně i s textem, ale tam je to trochu složitější. Musím si ten text přitom pomalu přečíst a pak v paměti ho vidím vlastně napsaný, tak , jak je třeba v knize. Takže dá se to trénovat, jako každá jiná věc.
Danča (Ne, 22. 9. 2013 - 22:09)
Fotografická paměť je to...To co popisujete, ale není fotografická paměť, ale Eidetická paměť.
Andras (Út, 26. 11. 2013 - 21:11)
Chtěla bych Vás poprosit...Pamet lze procvicovat, a postupem casuse s ni muze stat i fotograficka. Slzsel jsem ze se toprocvicuje, kdyz si kazdy den zapamatujes neco noveho na spamet-napr. stranku z knihy nebo nejekou basen
anonym (So, 4. 4. 2015 - 22:04)
To co popisujete, ale není...eideicka je to same :D
anonymka (Ne, 5. 4. 2015 - 13:04)
Já o naprosto perfektní fotografickou paměť přišla díky elektrošokům, lékům a nemoci. Teď mám kognitivní deficit. Jsem z toho hodně špatná.
Nikča (Po, 4. 5. 2015 - 09:05)
Moje prokletí. Studuji obor kde je potřeba vnímat souvislosti a když se při zkoušce na něco zeptají je potřeba si propojit informace.. Občas se ztrácím v množství obrázků, které v hlavě mám. Vím přesně jak stránky vypadají, jakou barvou a písmem, v jakém rohu je kde co zapsáno, dokážu to z hlavy přešíst.. ale nedokážu to propojit a tak jsem na tom možná ještě hůře než ostatní.. Nevím co s tím. Nemůžu to ovládat...
c (Út, 28. 7. 2015 - 15:07)
Fotografická paměť je to...Nelžete.
Klarka (So, 17. 10. 2015 - 12:10)
To co popisujete, ale není...fotografická a eidetická pamět je to samé :)
Mysliteľ (Út, 12. 1. 2016 - 23:01)
Nič také ako fotografická pamäť neexistuje. Ani ľudia, ktorí majú perfektnú pamäť nedokážu vidieť spomienky rovnako, ako keby to zachytil fotoaparát.Je zásadne horsie trpieť emocionalnou genialitou ako v mojom prípade :)
Reklama