Reklama

Falešné představy o odpuštění

Odpuštění je často obtížné z toho důvodu, že mezi lidmi existuje o něm řada falešných představ. Uveďme si zde některé představy o tom, co odpuštění není a vyjasněme si, co odpuštění je.

Odpuštění není zavřením očí nad tím, co se stalo, tj. snahou nevidět, co mi někdo udělal.

Odpuštění není prominutím dluhu.

Odpuštění není snahou zaplatit dluh za viníka, tj. snahou tím odčinit to, co se stalo.

Odpuštění není omluvou - omluva uznává, že jsi měl dobré důvody k tomu, co jsi mi udělal.

Reklama

Odpuštění není zapomenutím. Zapomenutí je čin špatné paměti, která zapomene na urážku (poškození atp.).

Odpuštění není popřením. Popření zahrnuje nechuť zabývat se tím, co se stalo.

Odpuštění není zapřením spravedlnosti - mávnutím rukou nad tím, co se stalo - prohlášením typu „to nic nebylo, nic se nestalo".

Odpuštění není smírem- znovunastolením původního, přátelského vztahu „jako by se nic nestalo". Odpuštění je jen prvním krokem na cestě smiřování nepřátel, který může udělat ten, kdo byl poškozen.

Odpuštění není tolerováním špatného, nevhodného chování - ani mého, ani tvého.

Odpuštění není schvalováním nebo podporováním chování, které někomu dělá zle a bolest.

Odpuštění není předstíráním toho, že vše je v pořádku, když cítíme, že tomu tak není.

Odpuštění není zaujetím povýšeného a nadřazeného postoje nad druhým, který něco provedl. 

Co je tedy odpuštěním - tak, jak se mu v současné době v sociální psychologii rozumí?

To, co se v psychologii rozumí odpuštěním, mohou ujasnit jeho definice, tj. pokusy o přesné vyjádření obsahu a významu termínu „odpuštění".

Ron Wiebez Medical Resource Institute v San José (California) říká:

„Odpuštěním se rozumí tvořivé řešení nastalé situace, vytváření nové nadějné perspektivní budoucnosti (skutečnosti)."

J. M. Brandsma, holandský psycholog z Haagu, podrobněji vysvětluje:

 „Odpuštění ukončuje nešťastnou situaci vytvořenou konfliktem, která jednoho účastníka uráží a oba tíží. Je vědomě a záměrně provedeným činem, tj. jednáním, které obnovuje dobrý vzájemný vztah dvěma lidmi odnětím rušivého prvku v jejich vzájemném vztahu a otevíráním nadějné (kladné) budoucnosti oběma účastníkům,“

V protikladu k falešným představám o odpuštění, je možno říci:

Odpouštění je činnost, která je zaměřena v prvé řadě na toho, bylo ukřivděno. Jde v něm o to, aby často neunesitelná tíha ukřivdění byla z postiženého sňata.

Odpouštění jetím, co může udělat ihned z vlastní iniciativy ten,komu bylo ukřivděno - a nemusí čekat až na to, co udělá viník.

Odpouštění je činnost, která je zaměřena v prvé řadě na toho, komu bylo ukřivděno. Jde v něm o to, aby často neunesitelná tíha ukřivdění byla z postiženého sňata.

Odpuštění je hrdinný čin člověka silného, odvážného a osobnostně zralého. Jen takový člověk je odpuštění schopen (slaboch není schopen odpustit, ten se kochá úvahami o pomstě).

Odpuštění je činem, k jehož provedení je třeba statečnosti i tam, ten, který odpouští, musí čelit jízlivým narážkám jak viníka, tak jiných lidí, kteří považují odpuštění za projev slabosti.

Odpouštění je činností, která pramení z vidění toho, že další fáze života může být nadějnější a radostnější nežli ta, která by byla p myšlenek na pomstu.

Zdroj:  Tomáš Křiivohlavý: Jak zvládat depresi, Grada

Reklama

Komentáře

Petr (Út, 21. 12. 2010 - 13:12)
Chybovat je lidské a odpouštět je božské. Bohužel ženy odpouštějí, ale nezapomínají.
Pavel (Út, 21. 12. 2010 - 13:12)
Chybovat je lidské,odpouštět je lidské.Chemické uspořádání paměti je už takové,že nezapomínáme.
Ela (Út, 21. 12. 2010 - 13:12)
Chybovat je lidské a...buďte vy chlapi rádi, že odpouštíme. Ženy musí velmi často odpouštět manželům či partnerům nevěru, kolik je věrných chlapů dnes ? Hrstka. Myslíte, že taková zrada a bolest se dá zapomenout ? vy chlapi byste to diokázali ? Nevěřte tomu, pak už nic není jako dříve, něco se zlomí, pokazí, odpustit můžete stokrát, jizvy na duši zůstanou. Vím o čem mluvím. Prožívám to.
Iva (St, 22. 12. 2010 - 08:12)
buďte vy chlapi rádi, že...rozumím,.a je to smutný, nic už nebude jako dřív, už to nejde, ta zkušenost je bolestná a zůstává. Kéž už by vynalezli tu pilulku zapomnění!
chlap (St, 22. 12. 2010 - 08:12)
buďte vy chlapi rádi, že...Elo z vašeho příspěvku takřka vyplývá, že muži jsou nevěrní a ženy jsou ctnostné. Že by byli muži nevěrní jen mezi sebou? :-) To je asi blbost, že? Ono to bude tak 50 na 50
... (St, 22. 12. 2010 - 09:12)
spíše 90 na 90
Alena (Út, 28. 12. 2010 - 08:12)
Elo z vašeho příspěvku...Myslim si, ze je vseobecne znamy fakt, ze muzi jsou vice neverni, nez zeny. Neni to 50 na 50. S kym ze jsou neverni? Vetsinou s zenami, ktere jsou samy nebo s prostitutkami. Zeny, ktere maji muze totiz vetsinou k nevere netihnou a nejsou snadno dostupne. Jestlize jsou, pak uvazuji o zmene partnera. Muzi jsou ale bezne neverni, prestoze o zmene neuvazuji a s partnerkou jsou vlastne spokojeni.
Jitka (Út, 28. 12. 2010 - 09:12)
Aleno,probuď se-,ženy stihnou vše pokud chtějí.Jen co já vím,tak v naší ulici,jsou dvě,které mají milence vedle manžela.I děti ze společných ložnic.Či je čí dítě,to prostě neředší.
Petra (Út, 28. 12. 2010 - 11:12)
Aleno,probuď se-,ženy...Tak to musí být pěkný kurvy když ani ty děti neřeší skym je maji.Já bych hodnýho partnera s kterym bych byla spokojená nepodvedla.Podvedla bych jen kdybych byla nespokojená a to už bych od něj i nejspíš odešla.
Kočka (Pá, 4. 2. 2011 - 23:02)
Bože, ten článek o odpuštění je taková hovadina! Co se proboha myslí, že je to tvořivé řešení situace, aby byla vina nata a mohly se nastolit opět dobré vztahy mezi lidmi? Třeba v případě zneužívajícího otce, který to ještě všechno popírá.....skvělý návod.
Šárí (St, 9. 2. 2011 - 09:02)
V případě např. zneužívajícího otce je pochopitelně nesmysl jen tak bez ničeho odpustit. Zneužívaná oběť je přece plná zloby, smutku a strachu, takže napřed je zapotřebí tyhle emoce zpracovat a až potom je odpuštění možné.

Dělat ze sebe falešně statečného a „odpouštět“ někomu, koho bysme nejradši zabili na místě, nemá moc smyslu a do budoucna se to může vymstít. Když ale máme emoce zpracované, tak ta zlost je najednou pryč. Pochopitelně se nestaneme se zneužívajícím otcem žádnými kamarády, zvlášť pokud svou vinu popírá-je to přece prevít a s prevíty se napřátelí. Ale nám samotným se ohromně uleví, a to se počítá. V tom je smysl odpuštění.
Bartalmission (So, 12. 3. 2011 - 19:03)
V případě např....Ad / Šárí - jenom ještě malý dotaz, aby bylo všechno jasné: V případě toho zneužívajícího otce jde o otce vlastního nebo nevlastního? Já si myslím, že mezi nepravým a pravým incestem je velký rozdíl. Ten pravý je podstatně horší, tam je sociální patologie podstatně výraznější.
Bartalmission (So, 12. 3. 2011 - 19:03)
Myslim si, ze je vseobecne...Aleno, vy nějak zevšeobecňujete. To je Váš názor, na který máte právo, ale pokud není podložen nějakou statistikou či lépe hodnověrným výzkumem, je to jen Vaše tvrzení, Váš dojem. I když je nutné připustit, že tak, jak to uvádíte, to asi nějak bude, tak u tak zásadních tvrzení je potřebné přinést důkazy. Jinak existují poznatky, že nejen muži, ale i ženy mají nevěru naprogramovanou v genech.
Ilona (Pá, 25. 7. 2014 - 00:07)
Aneb odpouštět za každou cenu? Vždycky to nejde...
raw-rabbit (Pá, 25. 7. 2014 - 08:07)
Aneb odpouštět za každou...Problém je ale v tom, že ta nezpracovaná zášť, zloba, vztek... nakonec nejvíc škodí nám samotným. Takže člověku prospěje, když umí nepříjemné a nepřínosné věci pustit (pryč od sebe = odpustit). Ale netvrdím, že to někdy není sakra těžké.
pravablondyna (Ne, 27. 7. 2014 - 10:07)
Problém je ale v tom, že ta...A co když jeden chce a druhy ne.....co potom
Jan Majner (Pá, 29. 8. 2014 - 21:08)
Ovládnout zmocnit a využít....
Je to co neradi děláte, jenom jako...
A stejně to máte rádi,sami v sobě...
Už proten falešný pocit....
Že vtom jste v tom průměrný a bezmocní...
Tak takle se dostanete jen ke stéblu...
A teď se chyť.
Kluk (So, 15. 11. 2014 - 17:11)
Ela: treba ja nebyl nikdy neverny,ale jedna holka me podvedla tak neuveritelnym zpusobem,ze na to myslim kazde rano,co se probudim,je to uz 8 let zpatky a at delam co delam,porad na to nemuzu zapomenout a jinou holku si uz s tohodle duvodu ani nehledam protoze me mrazi pomysleni,ze se to same muze stat znova :(
pavel (Ne, 16. 11. 2014 - 07:11)
Odpustit druhemu je dobre predevsim pro nas same.Dr.Krivohlavy to prirovnava jako zbaveni se zateze, pomyslneho pytle ,, ktery nesete na zadech.Jina je otazka smireni se s dotycnou osobou.Tomu by mela predchazet urcita katarze, pochopeni, prijmuti pravdy.Casto nikdo nechceme slyset nazor druheho, resp.mnohdy nezucastneneho, byt by se dalo predpokladat, ze bude snaset argumenty ve prospech
jedne ze stran, zvlaste tehdy kdyz se mu dostane
informace o mimoradne zavazne skutecnosti.
Nechceme pripustit, nechceme slyset, ale proboha proc se zato jeste mstit.
Jan (Ne, 16. 11. 2014 - 07:11)
Co myslite, existuje jista souvislost mezi vyjadrenym nazorem ,problemy na trafostanici, na strane mereni , drogou a psychiatrii
Odpuštění je p… (Pá, 22. 5. 2015 - 00:05)
To ovšem vůbec neznamená, že každé odpuštění je projevem silného jedince. Naprosto naopak. Odpuštění je skutečným odpuštěním jen tehdy, má-li odpouštějící reálnou moc nad svými dřívějšími škůdci, a má-li tedy i reálnou možnost je za jejich dřívější spáchaná příkoří citelně potrestat, aniž by oni měli snadnou šanci mu to vzápětí zase vrátit.

Jakékoli jiné odpuštění je pouze projevem kapitulace před vlastními škůdci, jejich pokrevními i jinými přívrženci a podporovateli, respektive represivní mocí společnosti a státu.
Dokážu (Pá, 22. 5. 2015 - 12:05)
odpustit,ale nezapomenu.
pavel (Pá, 22. 5. 2015 - 12:05)
To ovšem vůbec neznamená,...Pleteš si odpuštění s nadřazenosti...
Já bych (Pá, 22. 5. 2015 - 12:05)
To ovšem vůbec neznamená,...řekla,že odpouštět umí jenom silní jedinci.Také záleží,o co se jedná,to je sporné.
Jen nadřazený … (Pá, 22. 5. 2015 - 12:05)
Pleteš si odpuštění s...může pravdivě a plnohodnotně odpustit.

Kdo není nadřazený a mocný, a rezignuje na nepřátelství či odvetu vůči těm, kteří jej poškodili v minulosti, nebo mu stále škodí, ten rezignuje pouze ze slabosti. Je totiž (de)motivován tím, že kdyby svým škůdcům oplatil, oni (respektive jejich příbuzní, přátelé, přívrženci, policie a justice apod.) by mu za to opět ublížili. Nejedná se zde tedy o odpuštění v pravém slova smyslu, ale jen o rezignaci, odevzdanost, podvolení se silnějšímu.

Naproti tomu ten, kdo je daleko silnější a mocnější než jeho bývalí škůdci, a přesto je za jejich dřívější provinění vůči němu nepotrestá, odpouští z autentické velkodušnosti, ke které není donucen vnější mocí.
pepa (Pá, 22. 5. 2015 - 12:05)
může pravdivě a...Meleš hovadiny. Nepochopil si prostě co to je odpuštění... Nejde tu vůbec o nějakou nadřazenost, či moc. Uvazujes v intencích dnešní pokřivene doby.
Proč (Pá, 22. 5. 2015 - 13:05)
tak dopodrobna vysvětlovat.Odpustit se dá skoro všechno,krom zabití,vraždy.
Já myslím vznešeně. (Pá, 22. 5. 2015 - 18:05)
Meleš hovadiny. Nepochopil...To ty máš rozum slabého, podřadného mrzáka. Nebudu se s tebou špinit. Odpouším ti.
Nemas komu co … (Pá, 22. 5. 2015 - 21:05)
On proste rekl svuj nazor,na coz' ma pravo stejne jako ty,nebo ja.A muj nazor je,ze jsi zjevne netolerantni,dominantni a arogantni k tomu!Trochu sobec'ek,ne?
jsi jen (Pá, 22. 5. 2015 - 21:05)
To ty máš rozum slabého,...Arogantní hovínko,tak si na něco nehraj.
pepa (Pá, 22. 5. 2015 - 21:05)
Meleš hovadiny. Nepochopil...Vycházky skončily, Dr.Chocholousek počítá blázny.
Steve (So, 15. 11. 2014 - 17:11)
Už zas tady řádí ten pomatenec spamer. Mazej pryč!
gin (So, 15. 11. 2014 - 23:11)
Už zas tady řádí ten...Napíšu to schválně sem. Zaříznul. Půl roku tu nebyl a mě popadla alkoholická paranoia, že se za něj někdo vydává. Tak napsal, že se tu asi už odmlčí nadobro.
Reklama