Reklama

Facebook může vyvolávat závist a nespokojenost se svým životem

Němečtí vědci vedení Hannou Krasnovou provedli dvě studie s pomocí 600 uživatelů Facebooku. Výsledky, které na konci února představí na 11. mezinárodní konferenci informačních systémů pořádané univerzitou v Lipsku, ukazují, že Facebook může rozdmýchat silnou závist a rovněž negativně ovlivnit celkovou spokojenost se životem, především pak u pasivních uživatelů.

 Lidé, kteří komunikují relativně málo často, ale čtou vstupy přátel a proklikávají se jejich fotografiemi, mají tendenci být méně spokojení s vlastním životem, zjistili výzkumníci. Ti se také dotazovali uživatelů na možné příčiny - proč v nich používání Facebooku může probouzet pocity frustrace.

    “Závist“ byla odpovědí v téměř 30 procentech případů, následovaná 20 procenty těch, které mrzel “nedostatek ohlasů“ na jejich vlastní příspěvky ze strany ostatních uživatelů. Ve 36 procentech případů dotazovaní uvedli, že “někdy až velmi často“ cítí z Facebooku frustraci.

    Největší závist budily dovolené nebo odpočinkové aktivity ostatních uživatelů následované společenskými interakcemi, jako je například skutečnost, že některý z přátel dostal víc virtuálních přání k narozeninám než on sám. Tohle je jiné než při vztazích tváří v tvář, kde závist je rozdmýchávána úspěchem, talentem či majetkem jiných.

    Na sociálních sítích se ovšem každý snaží prezentovat co nejlépe, a často proto uživatelé své profily “vyšperkovávají“. Podle výzkumníků se počet facebookových přátel stává referenční skupinou, podle níž lidé porovnávají vlastní popularitu a úspěch. To snadno vede ke glorifikaci jiných a jejich vnímání coby “nadřazených“, což je dokonalý recept na závist. Vědci pro tento účel stvořili termín “spirála závisti“, aby daný fenomén popsali.

Reklama

    “Závist může na sociálních sítích vzkvétat a být ještě intenzivnější v případě pasivních uživatelů,“ napsali vědci. “S ohledem na skutečnost, že používání Facebooku je celosvětový fenomén a závist je univerzální pocit, je spousta lidí vystavena těmto bolestným následkům,“ dodala studie.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Petr (St, 20. 2. 2013 - 08:02)
Xichtovou knihu (facebook)považuji za zhovadilost a proto jej ignoruji.
... (St, 20. 2. 2013 - 08:02)
No jo, lidi si přestávají vážit svého soukromí a většina zcela podceňuje rizika s tím spojená.
Jsem uživatelem většiny moderních technologií, ale vypisovat se veřejně na FB, tak to tedy ne.
- (St, 20. 2. 2013 - 12:02)
Je to uplná pičovina ten facebook a dost trapný.
Facebook (St, 20. 2. 2013 - 12:02)
je dobrá věc,ale trávit u něho spoustu času,to ne.I sem vlastně píšu z dlouhé chvíle a občas.Přes facebook je dobré,že můžete najet na někoho,s kým jsem se dlouho neviděla,dát na sebe mail a můžete spolu komunikovat.Jinak jsem ze spoustů věcí vyléčená,takže jsem na facebooku i pod úplně jiným jménem.
no konečně (St, 20. 2. 2013 - 21:02)
na to někdo poukázal. Facebook bych nejradši zrušila, je to škvár a kravina, kde se předváděj narcisové, který nemaj čas komunikovat v reálným životě.
Reklama