Dluhová spirála. Jak se z ní probojovat a nedlužit?

Z nakupování na dluh se stal trend i v České republice a zároveň součást moderního životního stylu. S počtem těch, kteří si berou nové a nové půjčky na zajištění lepšího životního standardu, zároveň roste počet těch, kteří se dostávají do problémů se zadlužením. Na dluhy nejlépe zabírá prevence, avšak jak postupovat v případě, že jste se dostali do platební neschopnosti a na krk vám dýchá hned několik věřitelů?

Pojem dluhová past či dluhová spirála slýcháváme často. Vede do ní série špatných rozhodnutí a ocitají se v ní ti, kteří nezvládají splácet půjčené peníze z pravidelných příjmů. Neschopnost dostát svým finančním závazkům pak většinou řeší tím, že si půjčují znovu - za ještě horších podmínek. Tím naskakují nové a nové sankce a dluhová spirála se roztáčí nebezpečnou rychlostí. I když jde o velmi nepříjemnou, existenčně tíživou situaci, cesta z dluhové pasti existuje. Základem je postavit se problémům čelem a finanční tíseň řešit včas. Nečekejte, že se z potíží dostanete přes noc. Dá to kus práce a cesta k oddlužení vede přes dílčí krůčky.

Zjistěte aktuální výši dluhu

Lidé mají často dluhy u mnoha institucí a na některé z nich mohou zapomenout. Pokud máte tolik půjček, že ztrácíte přehled o tom, kolik komu dlužíte, začněte s vytvořením přehledu. Dokud nezjistíte, jaká je aktuální celková výše dluhu, potíže s dluhy nikdy nepřekonáte. Schovávejte si složenky, výpisy a upomínky ke všem úvěrovým produktům, od půjček přes kreditní karty po leasingy a hypotéku. Tak se nejlépe dopátráte konečné výše dluhu. Splácet začněte nejdříve ty splátky, které měly být zaplaceny už dávno. Zrevidujte také své finanční závazky vůči telekomunikačním společnostem, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a podnikům dodávajícím energie jako plyn, voda a elektřina. Je také možné požádat o výpis z registru dlužníků.

Aktivní komunikace s věřitelem

Pokud víte, že nemáte na zaplacení pravidelné splátky, neprodleně uvědomte protistranu a aktivně navrhněte, jak situaci řešit. Možností je celá řada - můžete požádat o odklad či snížení splátek nebo konsolidaci, která slučuje všechny půjčky do jedné. V žádném případě si nehrajte na mrtvého brouka a nedoufejte, že se dluhy zaplatí samy. Za dobu vaší nečinnosti dramaticky narostou o úroky z prodlení, penále a jiné sankce. Především se snažte zamezit tomu, aby protistrana předala řešení pohledávek třetí straně. S exekutory se už vyjednává mnohem obtížněji, vstřícnost od nich určitě nečekejte. Věřitel bude sám nakloněný individuální domluvě, jak vaši insolvenci řešit, neboť soudní řešení pro něj představuje nemalé náklady.

Hlídejte si útraty

Rodinný rozpočet si přizpůsobte aktuální situaci a po dobu jednoho měsíce sledujte, jaké máte výdaje. Následně si je roztřiďte na nezbytné položky jako výdaje na bydlení, potraviny a dopravu, a pak označte zbytné položky, bez nichž se můžete obejít. Tyto výdaje omezte a ušetřené peníze použijte na zaplacení části dluhu. Prodejte přebytečný majetek, jako například auto, televize či chata, dříve než vám je stejně zabaví exekutoři, a inkasované peníze opět použijte na snížení dluhu.

Obraťte se na dluhovou poradnu

Pokud vám vaše dluhy přerostly přes hlavu, existují specializované dluhové poradny či různé státní a neziskové organizace, které pomáhají lidem ve finančně svízelné situaci. Poradny vám řeknou, jaké existují cesty, poradí s právními úkony, vysvětlí podmínky smluv a poskytnou v případě potřeby i praktickou pomoc.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele Zodpovědný
  Zodpovědný (anonym)

  Lidi by si měly kupovat, jen to, na co mají peníze a hotovo. Po každé v historii, když se "implementovaly" technologie umožňující jim dělat opak, skončilo to nějakou katastrofou.

  Pro 30, 2016
 • Obrázek uživatele erasonebezpecny
  erasonebezpecny

  ...dluhy nezaplatí samy...

  Pro 30, 2016
 • Obrázek uživatele Vega
  Vega (anonym)

  Prakticky jediná možnost je vyhlášení insolvence. Patřila sem mezi první a mám to už za sebou. Jedinou podmínkou je zaplatit minimálně třetinu během 5 let. Nemusíte platit ani žádné sankce a úroky. A máte ochranu i před exekutory. Ale musíte to vyhlásit sami na sebe. Vždy je nutno navštívit právníka. Pokud si to podáte sami k soudu, skoro vždycky vám to vrátí pro formální chyby.

  Led 24, 2017
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Já jsem přišla o práci, tak jsem si pak nabrala půjčky u několika společností, klasicky jsem lepila půjčku, jinou půjčkou, nakonec mi ale kamarádka poradila konsolidaci, ručím domem, ale splácím jedné společnosti a v klidu

  Kvě 09, 2018
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  no a co, nemáš se čím chlubit

  Kvě 09, 2018
 • Obrázek uživatele ono pokud
  ono pokud (anonym)

  no a co, nemáš se čím...nejsi zloděj,či bohátý dědic,půjčuje si zde každý.Pak příjde problém,a díky zločinnému státu který podporuje lichvu,se lidé zadluží.To není nikde v kulturním světě.

  Kvě 10, 2018
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  nejsi zloděj,či bohátý...nebud si tak jistý já půjčku ani dluhy neměl a to je mi přes 60

  Kvě 10, 2018
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Konsolidace? Kde se to dá vyřídit?

  Kvě 13, 2018
 • Obrázek uživatele Jarek
  Jarek (anonym)

  Podle mě u hodně spolešností, já jsem po důkladném výběru zvolil společnost https://acema.cz/

  Kvě 20, 2018
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Konsolidace? Kde se to dá...Taky se zabývám konsolidaci dluhu na zástavu nemovitosti. Máme síť po celé ČR. Napište na e-mail hmiky376@seznam.cz a uvidíme

  Kvě 21, 2018
 • Obrázek uživatele Daniel
  Daniel (anonym)

  Taky se zabývám konsolidaci...Máte někdo zkušenosti s úvěry? od koho si mám vzít úvěr na rekonstrukci bydlení? potřeboval bych tak cca půl milionu korun...

  Říj 03, 2018
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  Dnešní doba je na úvěr docela dobrá, já jsem si bral 400 tis korun s úrokem jen 4,99%, což není moc při úvěru na rekonstrukci.

  Říj 04, 2018
 • Obrázek uživatele Daniel
  Daniel (anonym)

  Jen 4,99% úrok? od koho to máte? a jak dlouho trvalo, než vám byl úvěr schválen?

  Říj 05, 2018
 • Obrázek uživatele Nejhorsi ...
  Nejhorsi ... (anonym)

  Nejhorsi je kdyz mate exekuce ! I kdyz jsou jistiny male 2 tis, 5 tis a 3 tis., tak vam exekutor na to navali lichvarskou prirazku. ( urok , odmeny ...) a z 10 tis ktery by jste v pohode zaplatili , tak mate i pres 100 tisic celkoveho dluhu ! A to je moc spatne. System je tragicky.

  Říj 05, 2018
 • Obrázek uživatele René
  René (anonym)

  Mám ten úvěr od Modré pyramidy, podívejte se na jejich stránky, tam je vše napsané velice podrobně a jinak se dá i dobře telefonicky domlouvat.

  Říj 17, 2018
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Teď už tak dobré úroky nejsou. Půjčky sou svinstvo to mi nikdo nevymluví. Stejně jako kreditky, kdo s nima neumí ať je nemá.

  Říj 18, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama