Reklama

Díky odpuštění se mění způsob vnímání

Krása odpuštění tkví v tom, že nás vysvobozuje ze vzorců, v nichž jsme uvázli. Vysvobozuje nás z role oběti a ze situací, které se nám nezamlouvají.

Díky odpuštění se mění náš způsob vnímání. Když vidíme určitou situaci jinak, věci jsou pro nás opravdu jiné. Veškeré léčení v podstatě spočívá v tom, že dojde ke změně našeho vnímání, takže věci vidíme v novém světle. Odpuštění nám umožňuje žít způsobem, který nás nad danou situaci povznese, a proto se tato situace mění.

Někteří lidé mají strach, že odpuštění je vmanipuluje do pozice oběti, kde budou i nadále zneužíváni. To ovšem není pravda, protože odpuštění ve skutečnosti posune jejich vztahový vzorec a promění nás i náš protějšek. Každá oblast, kde se cítíme jako ve slepé uličce, nebo prostor, v němž nás někdo znepokojuje, je místem volajícím po odpuštění. Všechny trampoty, pokušení, neshody a námaha, jejichž prostřednictvím před něčím uhýbáme, vznikají, protože se bojíme něco změnit. Pod příkrovem viny se skrývá místo plné strachu, a jelikož jsme v něm uvázli a máme špatný pocit, neuznáváme, že odpuštění by nám přineslo uzdravení a změnu. Ale vinu a strach nám pomůže překonat právě odpuštění.

Cvičení
Dnes se podívej na svůj život. Podívej se, v jakém ohledu prožíváš nedostatek, a na to, kde zakoušíš konflikty: právě zde leží msta, kde jsi uvázl a bojíš se pohnout kupředu. Prozkoumej všechny choroby či zranění, které tě postihly, protože v nich se skrývá situace, v níž ses rozhodl někomu neodpustit. A nyní chvilku uvažuj o tom, jaká je to nemoc. Měj na paměti, že veškeré problémy jsou problémy se vztahy, takže každá situace, která zdánlivě souvisí s něčím jiným, se nakonec vrátí do interpersonální roviny.

Každou hodinu dnes trénuj odpuštění v určité oblasti, ať už souvisí s nějakou osobou či situací. Říkej si: "Za těchto okolností ti odpouštím (zde dotyčnou osobu jmenuj), takže jsem svobodný. Za těchto okolností odpouštím (jmenuj konkrétní situaci), takže jsem svobodný." Pokud tato slova proneseš v okamžiku ryzí upřímnosti, mohou tě osvobodit. Určitě ti stojí za to vynaložit na toto cvičení trochu času!

Reklama

Zdroj: Chuck Spezzano - Jestli to bolí, není to láska, nakladatelství Eminent

Reklama

Komentáře

člověk (Pá, 21. 11. 2008 - 11:11)
Více méně souhlas
Taky blbec (Pá, 21. 11. 2008 - 12:11)
Opravdu hodnotný názor.
člověk pro tak… (Pá, 21. 11. 2008 - 12:11)
Jaký názor máš na mysli?
David (Pá, 28. 11. 2008 - 12:11)
Takže zdravý člověk je dokonalý člověk, který všem odpustil. Něco mi na tom nesedí. Pochybuji, že lidé, kteří kradou a vraždí někomu odpouští atd. A naopak, lidé, kteří chodí do kostela, žijí slušně a odpouští jsou vážně nemocní.
nemocný-mocný (Pá, 19. 12. 2008 - 22:12)
Hele, máš pravdu.. protože nemocní jsou i Ti co kradou i Ti co chodí do kostela. Odpouštět bychom mohli nejen druhým, ale i sobě, společnosti a bohu.. Tak odpusť autoru tohoto článku...
Rea (Po, 22. 12. 2008 - 23:12)
a ide o prave odpustenie? Skutocne? Hovorime o jednotlivcovi? No, nebudeme to rozvadzat. Podla mna - pravdivy vyrok.
Reklama