Demoliční místnost pomáhá Singapůrcům uvolnit stres

Jak se zbavit stresu po špatném pracovním dni? V Singapuru, kde jsou zaměstnanci i studenti vystaveni silnému tlaku, umožňuje člověku upustit páru "místnost vzteku", kde Singapurci rozbíjejí věci baseballovou pálkou, napsala agentura AFP.

Demoliční místnost“ (Fragment room) je vlastně cela o čtyřech stěnách ze silného betonu, kde se za nezvyklé uvolnění stresu musí zaplatit.

Člověk si nejprve navlékne bílou kombinézu, přilbu, rukavice, ochrannou obuv a pak může začít masakr: vystresovaní Singapurci rozbíjejí nádobí, sklenice a tiskárny baseballovou pálkou, anebo je zkrátka tříští o zem.

“Demoliční místnost“ funguje už půl roku a přichází do ní bezpočet obyvatel tohoto městského státu v jihovýchodní Asii. Vysoce moderní Singapur proslul vedle svého bohatství i mírou stresu, jemuž jsou kvůli atmosféře soutěživosti jeho obyvatelé od školních let do dospělého věku vystaveni.

V Singapuru je pod tlakem každý - nezáleží na jeho původu, minulosti ani na tom, kým je,“ řekl AFP zakladatel “demoliční místnosti“ Royce Tan. “Stres prostupuje všechna prostředí - školu, práci, osobní vztahy,“ dodává.

V Singapuru tato místnost, jejíž obdoby existují v mnoha městech po celém světě, nabízí dvě kratochvíle, z nichž každá trvá půl hodiny. Návštěvník může buďto za 38 singapurských dolarů (615 Kč) zničit určený počet předmětů, anebo, sáhne-li po “balíčku totální destrukce“, může za 350 singapurských dolarů (5660 Kč) zničit tolik předmětů, kolik za 30 minut stihne.

Věci k demolici dodává samotná místnost, jež byla zřízena v opuštěné továrně v centru Singapuru, kde se dříve vyráběly nudle. Klienti si ale mohou přinést i své vlastní předměty.

Jedno nedávné odpoledne si do místnosti přišly vypustit páru rozbíjením věcí, hlavně tiskárny, dvě studentky ve věku 18 a 19 let, které právě složily zkoušku.

“V jednotlivých kurzech vždycky tiskneme věci pro všechny spolužáky, takže mít možnost rozbít tiskárnu je úžasné,“ vysvětluje studentka práv Kylie Low.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele zdena
  zdena (anonym)

  Pěkně špatný způsob odreagování, protože se vytváří návyk zbavovat se stresu agresí, místo třeba sportem.

  Lis 28, 2017
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Sport je v podstatě transformované násilí (box, judo, ragby, někdy i hokej a fotbal).

  Lis 29, 2017
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Pěkně špatný způsob...Tak pokud je někdo v Singapuru akutně naštvanej, tak asi hned tak nenajde způsob, kde si rychle zasportovat. Pracovat s agresí a učit se jí uvolňovat jinak chce nějaký čas. Ti co to umí se asi ani do té situace, že by tuto místnost potřebovali, nedostanou. Toto bude pro jinou cílovou skupinu - a je dobře, že pro ní něco je.

  Lis 29, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama