Co je to sociální fobie

Lidé trpící sociální fobií cítí nervozitu a napětí ve společnosti jiných lidí. Nejčastěji jde o strach z odmítnutí, kritiky nebo hodnocení druhými.

Takový člověk se obává hodnocení, které by se týkalo jeho vzhledu, chování nebo charakteru, má obavy o to, co si druzí o něm budou myslet. Vesměs touží, aby udělal dobrý dojem, je však přesvědčený o tom, že udělá dojem nejhorší. Proto se raději vyhýbá situacím, ve kterých si myslí, že to hrozí.

Sociální fobie se projevuje strachem ze sociálních situací. Často začíná v pubertě, v dospívání, méně často může začít později. Člověk trpící sociální fobií se bojí společenského styku s jinými lidmi. Nemůže v jejich přítomnosti mluvit, jíst, psát, telefonovat, zpívat apod. Jádrem tohoto strachu je obava ze zvědavých či pátravých pohledů jiných lidí. Obvykle se dají určit konkrétní sociální situace, ve kterých člověk pociťuje větší strach (např. když se má zúčastnit nějaké důležité schůze či setkání), a naopak situace, kde je strach menší, např. mezi příbuznými.

Mnoho lidí, kteří trpí sociální fobií, se často navíc obává, že se v dané sociální situaci zcela přestanou ovládat, že je jejich strach zcela přemůže a začnou panikařit nebo ještě něco horšího. Tento strach bývá spojen s touhou vyhnout se dané situaci. To vede k vyhýbání se pobytu ve společnosti, zejména v malých skupinkách. Nejraději jsou doma, nechodí mezi lidi, odmítají pozvání do společnosti, nezvou návštěvy apod. Mohou mít také potíže s nakupováním v obchodech, kde prodavačka obsluhuje za pultem osobně.

V zaměstnání se vyhýbají setkáním personálu, schůzím i neformální zábavě s kolegy po práci. Situace mohou být velmi specifické (omezující se např. na jedení před druhými nebo mluvení na veřejnosti, setkání se známým, telefonování, užívání veřejné toalety) nebo difuzní (zahrnující téměř všechny sociální situace mimo kruh rodiny). Sociální fobie jsou obvykle spojeny s nízkým sebehodnocením, obavou z autorit a strachem z kritiky.

Základní rysy sociální fobie:

 • strach ze zkoumavých pohledů jiných osob v sociálních situacích;
 • výrazný a přetrvávající strach z pobývání v situacích, ve kterých se mohou objevit rozpaky nebo ponížení;
 • vyhýbání se obávaným situacím;
 • strach je ochromující a vyvolává výrazný distres.

Někdy bývá strach z odmítnutí soustředěn na specifické tělesné fenomény. Řada lidí se sociální fobií si stěžuje na červenání se, na potíže při pohledu z očí do očí, na třes rukou, na pocity na zvracení nebo naléhavou potřebu močit ? což jsou druhotné příznaky úzkosti. Někdy je člověk přesvědčen, že je to hlavní problém. Jindy je strach z hodnocení druhými soustředěn na tělesné rysy ? holohlavost, akné, velký nos, ustupující brada, malé pohlaví apod. Nápadné je vyhýbání se sociálním situacím, které v extrémních případech může vést k téměř úplné sociální izolaci.

Nejběžnější projevy sociální fobie:

 

 • strach z toho, že se znemožníte;
 • strach z toho, že se druzí na vás dívají;
 • strach z toho, abyste nebyli středem pozornosti;
 • strach z toho, že se budete nepřirozeně chovat;
 • strach z večírku;
 • strach jíst před lidmi;
 • strach ze schůzí, setkání;
 • strach z použití veřejných toalet;
 • strach mluvit před skupinou;
 • strach psát na veřejnosti (podepsat se na poště, vyplňovat formuláře);
 • strach mluvit před autoritou;
 • strach telefonovat;
 • strach navázat konverzaci, udržovat ji;
 • strach říct si o to, co člověk potřebuje a na co má právo;
 • strach říct ne;
 • vyhýbání se sociálním situacím;
 • nepříjemné tělesné příznaky při expozici (červenání se, třes, sevřené hrdlo, pocity na zvracení, bušení srdce, pocení, potíže s dechem, nutkání na močení nebo stolici).

Zdroj: Sociální fobie, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (70)

 • Obrázek uživatele lenja
  lenja (anonym)

  ano,to som cela ja..

  Čer 06, 2009
 • Obrázek uživatele Straspytel
  Straspytel (anonym)

  To je strach ze socialismu, ne?

  Čer 06, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  asi z toho , že jsi chudý .

  Čer 06, 2009
 • Obrázek uživatele Theo
  Theo (anonym)

  V telesných rysoch chýba tmavá pleť čo sakramentsky rozhoduje o budúcom bytí/nebytí, inak dobrý článok.

  Srp 25, 2009
 • Obrázek uživatele Jaroslava
  Jaroslava (anonym)

  Jak se dá takovýto stav léčit?

  Lis 06, 2009
 • Obrázek uživatele Aweling
  Aweling

  Znamena to, strach z okoli,a havne z cizich lidi, pokud se nepletu, je to strach navazovat kontakty, bavit se s ostatnima lidma, treba na zastavce, u lekare , nebo kde koliv, boji se ,ze se necim strapni, je to podobne jako nizke sebevedomi akorat tohle je horsi....

  Črv 14, 2010
 • Obrázek uživatele schizák
  schizák (anonym)

  také se tomu mjluví schizofrenie a hebo deprese ...atd.

  Črv 15, 2010
 • Obrázek uživatele Peta
  Peta (anonym)

  Dobry den jak se to leci?A je mozne to mit ve 12?

  Dub 27, 2011
 • Obrázek uživatele iveta
  iveta (anonym)

  Soc.fobie to mám já už od 10.let příznaky-červenání,strach z cizích lidí a prostředí,také méněcennost a nehorší trest,který vás může potkat v této situaci je výsměch a nekomunikování vašich nejbližších s vámi,prostě nikdo to nechápe...já už nevěděla jak dál,nemít děti tak to skončím seb.Doktorka ví je studovaná ale prognoza do budoucnosti je nejistá.

  Srp 02, 2011
 • Obrázek uživatele bázlivka
  bázlivka (anonym)

  Soc.fobie to mám já už od...Ivetko, držte se, uvidíte, bude líp, určitě!

  Srp 05, 2011
 • Obrázek uživatele iveta
  iveta (anonym)

  Ivetko, držte se, uvidíte,...Ano,máš pravdu bude,ale vím kde,pod č.zemí.Až,jestli se narodím chci být strom,modřín,třeba,pod ním rostou klouzci.Děkuji,to jsem nečekala od cizího,tu podporu jsem spíše hledala od rodiny,dík...pláču....

  Srp 06, 2011
 • Obrázek uživatele Vladimir
  Vladimir (anonym)

  Zdravím Ivetko,, musím říct, že ste dobrá že ste to vydžela, jen tak dál, chci se ale zeptat jak to u vás léčili ? trpím tím už asi 3 roky, a beru na to coaxil aa jen můžu doufat,,

  Srp 23, 2011
 • Obrázek uživatele iveta
  iveta (anonym)

  Zdravím Ivetko,, musím...Také jsem vyzkoušela to co mi bylo předepsáno.Od dubna l.r.beru Sertivan a jsem nakopnutá jako čert.Dobrá, to tedy nejsem,jsou případy,kdy to lidé dokázali vyřešit sami,svou vůlí.Tak jak vám sedí Coaxil!Vedlejší ůčinky zanedbatelné?

  Srp 26, 2011
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Zdravím Ivetko,, musím...chtěla bych se svámi podělit o mou zkušenost a poradit.skoro rok jsem trpěla soc.fobií,chodila po doktorech a jen jsem slyšela,nic vám není.byly dny,kdy jsem měla pocit,že se už s tím nedá žít,bylo to čím dál horší.nemohla jsem do obchodu,mluvit s lidma,nic....omdlévala jsem.až jsem se dozvěděla o kineziologii.zatím jsem podstoupila 1 návštěvu a do týdne bylo 80%zlepšení.sice ještě není vše jak má být,ale už mohu mezi lidi,a neomdlévám.

  Srp 30, 2011
 • Obrázek uživatele iveta
  iveta (anonym)

  chtěla bych se svámi...HANI,prosím,napiš o co jde,nebo si to najdu na netu.Víš,jde do tuhého-mají mne za lenocha a nikdo se se mnou nechce bavit,ani m.,ten navíc vyčítá,nejsou prachy,mám čid,ale to už taky není jisté,jedu ke komisi a z toho mám taky noční děsy.Mně se udělalo špatně i u holičky a to tam byla sama se mnou,ale jak se mnou nemluvila tak to na mně přišlo,jinak do obchodu jdu docela ráda,jen mi to zkazí lidi(marťani),CO SE ZAJÍMAJÍ JEN O TO,ZDA MÁM PRÁCI.Tak jsem si řekla,že si ji prostě vymyslím a budu mít pokoj.Zkoušela jsem spoustu z.,ale vždy jsem selhala,většinou d. profese,ale pracovala jsem už od 17.let a vím,že bez p. nejsou k.Ale jsem při p.tak r.,že nemyslím na nic jiného,jen na to jak u toho vypadám.Byla jsem22.let doma,tak na mateřské prodloužené a pracovala jsem mezi tím samozřejmně ale nikdy to nebylo na dlouho,nikdo to nechápe,samozřejmně.....je to k nepochopení!!!Porozumí jen ten,kdo zažil!!!!Naopak si z toho dělají legraci-cikáni mají soc.fobii také a pod.Jenže strach zabíjí a vím že se ž. krátí mílovými kroky a nic jsem si neužila a vím,že ž. se mnou není taky jednoduchý,prostě není to jak by to mnělo být a to je na draka...Díky ale nedokážu povzbuzovat,tak mi prosím napiš,něco více o sobě,zpřízněnou duši hledám již 10.let.Mně už je 46.

  Zář 03, 2011
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  HANI,prosím,napiš o co... Ivi stačí na netu napsat kineziologie,odblokování metodou ONE BRANE.nevím odkud jsi,ale určitě to někde v blízkosti také nekdo dělá.je to fakt zázrak,už jsem byla ze sebe neštastná a myslela jsem,že jsem fakt zralá do blázince.co my řekli na sezení,tak že tahle fobie vzniká s přílišného dlouhodobého emočního stresu.a opravdu se stím dá něco dělat.

  Zář 06, 2011
 • Obrázek uživatele iveta
  iveta (anonym)

  Ivi stačí na netu napsat...Hani,jsem z městečka o počtu obyvatelnecelých 5.000,ale najdu si to,jen mi udivuje,že o tom neví moje psychiatrička a vůbec,jak jsi na tu možnost léčby přišla?Léčím se leky a to víš,taky se vrhám do řírody jak to jde a tam jsem to celá já,jen se vrátím je mně čtvrt a ti lidi co čumí jak debilové to ještě vyhmátnou a takové existence od mala přitahuju,víš,že jsem nevěděla co mi vlastně je ,až teď,se dr.uráčila a vrazila mi papír pro komisy do pracek,tak jsem si ho přečetla,než jsem ho donesla k pr.dokt.,no nic to jen ta komunikace,dr. versus pacient,však čekárna narvaná,tak co?Čekáš i3.hod. a vypadneš po 5.MIN.TO JI TRVÁ NAPSÁNÍ RECEPTU.....Díky za názor a pokud ti to nebude vadit napiš mi svůj věček,mně je už skoro 50.díky.

  Zář 07, 2011
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Hani,jsem z městečka o...Ivi,doktorka ti to namohla doporučit,protože u nás se tato lečba neuznává.v jiných zemích už je hrazena pojištovnami,ale u nás bohužel ne.já jsem žádné léky nezačala brát,hledala jsem jiný zpusob než se cpát chemií.ted beru jen doporučené bylinky.a jak jsem se o tom dozvěděla?od známích,kteří měli jiné problémi,a doktoři nevěděli nic a najednou jsou zdraví a bez léku.je mi 35.

  Zář 07, 2011
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Ivi,doktorka ti to namohla...Hanko, kolik tě stojí 1 hodina? Popřípadě bylinky? Mám obavu, že na to nebudu mít peníze. Jsem v ID.

  Zář 07, 2011
 • Obrázek uživatele iveta
  iveta (anonym)

  Hanko, kolik tě stojí 1...Hani,tomusí být asi drahé,ale co by člověk pro zdraví neudělal?Však i smrt je biznis...Kromě,,one brain",je kongnitivně-beha-vyorální terapie,,KBT",jenže to jsem našla na netu a je to pouze v Olomouci.Plánuješ ještě jednu návštěvu?Prosím,udělej jim reklamu a popiš,jak to probíha,jen ve zkratce,nemusíš se rozepisovat,jestli nemáš čas.Mám čid,ale velké výčitky,to taky z nepochpení nejbližšího okolí,to víš,nekulháš a ruka ti taky nechybí tak co ti je?Asi si líná!! Taky se mi ptala dr.při poslední návštěvě,jak jsem na tom s alkoholem?To mně docela urazilo-páč jsem nepička,a doma nemám nic kromně piva a manžela co má místo mozku už z piva kostku,bojím se že asi jako ojínělá jsem vypadala?!Starala jsem se a nadále se starat budu o tři potomky ve věku 21.,18., a 11.,a o to děcko dospělé, říkejme tomu nanžel!To mi dělá jen naschvály a je čuně!Zase jsem plakala,nad tím-proč mi nechutná alkohol???Když to ostatní používají jako podpůrný prostředek a léčí si tím kde co...nemám na to ,na štěstí!!!DÍKY ZA NÁZOR A TVOU ODPOVĚĎ.

  Zář 08, 2011
 • Obrázek uživatele Natura
  Natura (anonym)

  Ivet, buď ráda, že Ti chlast nechutná, to není cesta ze SF. Chápu Tě, jak Tě urazilo, co se Tě doktorka zeptala. Já jsem pila, a nepiju, o to to mám horší, mně už nevěří nikdo. Dokázat, že něco neděláš je totiž nemožné.

  Zář 08, 2011
 • Obrázek uživatele Terkysek
  Terkysek (anonym)

  Vážení, dovoluji si Vás všechny pozvat na přednášku o sociální fóbii: http://www.facebook.com/events/184339781685993/ Jste zváni na otevřenou psychologickou přednášku na téma "Sociální fobie". Dozvíte se co je sociální fobie, jak se projevuje, jaké jsou způsoby léčby a mnohé další. Přednášející: Mgr. Katarína Durecová z oddělení lékařské psychologie 3.LF Univerzity Karlovy. Přednáší a vede semináře také na Pražské vysoké škole psychosociálních studií a má výcvik v KBT terapii. Pozvěte i své přátele! Vstup je zdarma, bez registrace. Omezeno kapacitou sálu (Velký sál Městské knihovny v Praze)! Přednáška je součástí projektu, který vznikl díky podpoře Think Big od Nadace O2. tento ČT (3.5.) od 19h

  Kvě 01, 2012
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Také jsem vyzkoušela to co...Dobrý den, dostala jsem předepsaný také Sertivan 50, chtěla bych se jen zeptat, zda Vám to pomohlo se soc.f. nebo jaké po tom došly účinky?

  Zář 14, 2015
 • Obrázek uživatele Théta
  Théta (anonym)

  Kristýno - obsahuje sertralin, jsou to ty léky, které zpětně vychytávají serotonin. Patří sem Citalopram, Zoloft, Serlift...předepisují se často. V podstatě tě tak trochu zklidní a budeš nad věcí, ale nebude to hned. Současně na sobě začni pracovat sama. Kup si třeba nějakou přítučku od dr.Praška nebo Kratochvíla. Jen ta pilulka nestačí.

  Zář 14, 2015
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Dobrý den. Chtěla bych poprosit o menší radu či pomoc. Jsem 18 letá dívka a už od svých 14 let mám problém s komunikací s lidmi. Dříve jsem to moc neřešila, ale postupem času mi to začalo dost komplikovat život a momentálně se tím trápím každým dnem. Nejedná se jen o problém s komunikací jako takovou, ale k tomu se váže strach z lidí, strach s někým komunikovat, strach z každých maličkostí, strach se někomu svěřovat, sama si nevěřím, podceňuji se,... Nemyslím si, že bych byla uzavřená do sebe, jelikož s lidmi v mém věku vycházím naprosto skvěle. Bohužel v tomto směru nemám ani pochopení ze strany rodičů, tak hledám odbornou pomoc zde, jelikož si myslím, že už teď je pozdě. Za nedlouho mě čeká maturita a pak se postavit na vlastní nohy, čeho se děsím ze všeho nejvíce, jelikož vím, že to nezvládnu. Zkrátka a dobře už nevím jak tento problém řešit a pomalu dospívám k názoru, že moje snažení se stává zbytečným. Byla bych moc ráda za každou pomoc. Předem moc děkuji a přeji hezký zbytek večera.

  Led 13, 2016
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  Dobrý den. Chtěla bych...Terko, tady odbornou radu neseženeš. Jestli ti je přes 18 let, pokus si najít psychologa, aby s tebou probral, z čeho tvé pocity a strach pramení. Na něco určitě přijdete.

  Led 13, 2016
 • Obrázek uživatele Ale
  Ale (anonym)

  Terko, tvoje obavy nejsou reálné. Všechno tak nějak zvládneš, nesoudtřeď se tolik na sebe.

  Led 13, 2016
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Terko, tvoje obavy nejsou...Ano, tak nějak zvladnu. A to že už se o to snažím 4 roky je asi jen tak. Každopádně i tak moc děkuji za rady.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Ano, tak nějak zvladnu. A to...Terko, nevím proč ti někdo píše něco, když tě nezná, nevidí do tebe. V 17ti letech jsem začala mít stejné strachy. Každý si myslel, jak jsem sebevědomá, společenská dívka. Ač mám kupu přátel, trpím sociální fobií. (Vlastně teď už minulý čas, ale vykouknout může kdykoliv...) Kvůli ní jsem nechala studia na VŠ, opustila své první zaměstnání a teprve poté vyhledala odbornou pomoc. Psycholožka mi velice pomohla, ale musela jsem hledat příčinu. Ta "léčba" bolela, ale když jsme přišly na to proč, už se s tím dalo pracovat. Chvíli jsem brala i léky na uklidnění panických atak, které se později vyskytly, ale nyní jsem ok. Svěř se psychologovi, nenech se tou potvorou zničit.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Terko, nevím proč ti někdo...Muzes prosim aspon naznacit, co bylo u tebe pricinou. Mam kamaradku s touto poruchou amoc by mne zajimalo, jak se to muze nekomu prihodit.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Muzes prosim aspon naznacit,...Má matka. Chtěla syna, měla dvě dcery. A tak nám to dávala se sestrou dost znát (nechci být vulgární). Psychické týrání. Asi je to silný výraz, ale v dětství jsem si to tak neuvědomovala, jako nyní. Jak byla zlá. U nás se sestrou ztráta sebevědomí, pocit, že v životě neuspějeme, to nám říkala často, později pocit, že se musíme každému zavděčit, když jsme se matce nezavděčily, což vedlo až ke zneužívání od určitých lidí. Je to složité, bylo by to psaní na dlouho, ale sociální fobie má na 98% vždy počátek v dětství. Děti nesmí mluvit, vyjadřovat se k nějaké situaci, obhájit se. Většinou tím to začíná...

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Muzes prosim aspon naznacit,...Moc děkuji za radu. Poslední půl rok nemyslím na nic jiného a pomalu to začínám řešit hroznými způsoby. Potřebuji pomoct, ale sama vím, že to nezvladnu. Nemam problém mluvis s lidmi v mým věku, mám plno kamarádů a skvělých lidí kolem mě, ale jen málo kdo ví jak se doopravdy cítím. Nemůžu se jim svěřit, protože by to nejspis nepochopili a ani pritelovi jsem neřekla úplnou pravdu. Bohužel nemam pochopení ani ze strany rodicu, takže se opravdu musím spoléhat sama na sebe. Nevím jak tohle řešit. Ve škole si meho problemu všimla jedna učitelka a nabídla mi pomoc, ale opět se slovy sver se psychologovi. Nevím zda-li tam jit, bojím se že budu všem pro smích, ale pomalu a jisté začínám ztrácet kontrolu nad tímto problémem a vidim to jako jedinou možnou alternativu. A jak jsem se k tomu dostala? Na tuto otázka neznám odpoved. Nevím .. Trpim tímto problémem sice od svých 14 let, ale začala jsem si to všechno uvědomovat až tak kolem 17. Zkratka a dobře už to takhle nejde.

  Led 14, 2016
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  To Terka:Ahoj.Protoze mi tvuj problem se SF neni cizi,vim dobre,jak se citis.Dovoluji si te proto "nasmerovat" do jineho vlakno o SF zde na doktorce,a to sem: diskuse.doktorka.cz/socialni-fobie-vztahy/ Tam,ve svem prispevku (5.10.2015 09:31 - Od sociofobika vsem sociofobním osobnostem) "analyzuji" SF dusi,poukazuji na rozdil mezi SF a o mnoho zavaznejsimi Poruchami osobnosti (PO) a predkladam i mozna reseni. Tak pokud mas zajem,nahledni a tento muj vstup si precti. Pro uplnost jeste doplnim,ze mas moznost se spojit s odborniky i po internetu.Na teto adrese naleznes kontakty na internetove poradny,nektere umoznuji i anonymni chatovani (pokud ti do zacatku chybi vule oslovit Psychologa osobne): poradna.fss.muni.cz/linky-duvery.html Preju ti mnoho uspechu i radost z plnohodnotneho zivota bez SF.Z te moji "analyzy" vyplyva,ze cesta k vyleceni existuje.Jen je treba udelat "druhy krok".Ten prvni uz' jsi udelala ;) - tim,ze jsi o svem problemu se SF napsala sem,na doktorku.. :-J.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Laura
  Laura (anonym)

  Terko, svěřte se psychiatrovi , on je také psycholog. Nemusíš mít žádné doporučení ani rodiče to nemusí vědět. Nejsi sama a dostaneš se z toho.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Tak,pokud maji vstoupit "do hry" nejaka Anxiolytika,tak proc' ne,ale v pripade SF jsou dostatecne ucinne KBTerapie,proto,spise nez' Psychiatra byl zminil Psychoterapeuta.SF neni PO,ale samozrejme,lety muze chronifikovat do uzkostnych stavu,potom je vhodnou volbou kombinace obojiho (terapie+medikace).Ja ale myslim,ze nejprve je treba odzkouset mene "invazivni" metody a lecivo volit az' jako posledni moznost.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Je treba pochopit,ze Socialni fobie je pouze forma strachu.Strach je pocita negativni pocity pomahaji odstranovat prave terapie.Jsou o spravnem vhledu do sebe samotne/ho,o lepsim pohledu na sve vlastni Ja. Samotna SF je odstranitelna pouhou vlastni vuli,netyka se Psychoz;proto je lecba ucinna i bez medikace.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Je treba pochopit,ze Socialni...Děkuji moc a jak teda ctu tak se zřejmě psychologovi nevyhnu. A jak dlouho by trvalo celé sezení?

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Ahoj
  Ahoj (anonym)

  Tak dlouho, jak tě potíže trápí. Není to hned. Přikláním se k psychoterapii, ale tady záleží hodně na terapeutovi a na tobě. Nevím přesně, CO potřebuješ léčit.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Tak dlouho, jak tě potíže...Co potrebuji lecit? Především se potřebují zbavit toho strašného strachu že vseho a dále se zbavit strachu z komunikace z lidmi.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Co potrebuji lecit?...Terko, docela by mne zajímalo, jak si na vše přišla. Je to sociální fobie? U mne to bylo tak, že jsem se strašně ráda předváděla, recitovala, zpívala, tančila. Najednou jsem ve třeťáku měla přečíst před třídou nějaký svůj sloh - na který jsem byla pyšná. V tu ránu jsem byla bez dechu, ruce v křeči, nemohla jsem hnout krkem a tím pádem jsem nemohla číst, ač jsem se na to těšila. Panika, začala jsem dělat, že mi zaskočilo a že se musím jít "vykašlat" na chodbu. Jako u tebe, i u mne to později bylo mé skvělé češtinářce divné, proč jsem se tak změnila. A nabídla mi pomoc psychologa, jejího kamaráda. Samozřejmě jsem odmítla, přeci nejsem magor....jak jsem byla blbá!!!!!! Škoda, že to nemohu vzít zpět. Ušetřila bych si trapasy na VŠ, šílené stavy v prvním zaměstnání, atd. A také alkoholové excesy....tím jsem jednu krátkou dobu řešila své sebevědomí. Neboj se, že se ztrapníš. O mé léčbě věděl později jen manžel. Až později jsem se svěřila lidem, na kterých mi záleží, co mi je. A byli skvělí. Jinak se to nikdo nedoví, pokud to ty neřekneš. Nedej se tou mrchou zdolat.....

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Terko, docela by mne...Ano, přesně tohle je muj případ. Zcela určité vím že se jedna o SF, jen vůbec nevím u čeho bych mela zacít. Ano, i já se to občas snažím řešit alkoholem, ale neni to spravne a nikam to nevede. Nevím, zda mám mou učitelku poslechnout a vzít si od ní kontakt na psychologa. Bojím se tam jít a hlavně se bojím že ani jemu nedokazu říct celou pravdu.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Jenda
  Jenda (anonym)

  Celá pravda je tedy co? Nějak mlžíš. Děláš něco, co ti je potom trapné? Alkohol okamžitě zastav, to bys teprve měla problém.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Celá pravda je tedy co?...Nenapsala jsem, že jsem alkoholik a to že si občas dam nic neznamená a jak jsem psala, tak to ani nic neřeší. Ale opravdu nevidím žádnou jinou alternativu. Myslite si, že jsem nějaká pubertalni holčička jen já pomalu, ale jisté prestavam doufat v dobrý konec.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Máma
  Máma (anonym)

  Jdi k psychiatrovi, ať to blbě nedopadne. Mohlo by jít skutečně o vážnou nemoc, tady se už víc nedozvíš.

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  Jdi k psychiatrovi, ať to...Žádnou jinou možnost asi opravdu nemam ..

  Led 15, 2016
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Terko:pokud se sem jeste vratis-rad bych ti rekl,ze Introvertnost je jeden ze zakladnich povahovych rysu cloveka.Pravym opakem Introverta je Extrovert.SF je vlastni prave Introvertnim typum lidi,nicmene,na samotne (Introvertni) povaze neni nic spatneho a tedy ani nic k leceni! A za sebe mohu rict,ze mi jsou o mnoho sympatictejsi prave lide Intro.,nez Extrovertni.Jsou totiz' o mnoho Empatictejsi a citlivejsi,nez' Extrovertni typy lidi,kterym jsou vice blizsi prave ony komplikovane PO,typicky ze skupiny dg.F60 - prave s nimi je slozite vsechno a neustale,stejne,jako je slozita naprava jejich komplikovane osobnosti (..to uz jsem musel v zivote take pochopit..). Proto si myslim,ze si svoji citlivou povahu spise ochra?uj,nebot' na ni neni nic spatneho - spis' prave naopak.Verim,ze jsi charakterni,nesobecky a myslenkove vyrovnany clovek.Potrebujes jen ziskat vetsi sebeduveru,kterou ti mozna jen nekdo v minulosti trochu ponizil,pote,co se ti neco nezadarilo,napr.nejaky trapas apod. Ale narozdil od PO,ponizene sebevedomi lze odstranit docela snadno. :) Krom terapii existuji i velmi moudre,sebelasku posilujici knihy,motivacni kurzy apod. Pokud o to stojis,rad s tebou tyto i dalsi otazky proberu mimoverejne.Rad bych ti predlozil par myslenek,ktere by staly za hlubsi uvahu.Sam ti nabizim maximum otevrenosti a uprimnosti,vychazeje pritom ze sveho zivota i z toho,co jsem vycetl.Pokud te tedy snad me uvahy zaujaly a stoji te za nejakou reakci,pisni mi prosim na mail: jirkasjawou@centrum.cz - bylo by mi cti a odpovedel bych co nejdrive,nicmene ze seznamu. Mej pekny den a ahoj. :-J

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Terko:pokud se sem jeste...Terko, neskoč na tyto šejdíře, kteří těží z nemoci druhých. Peníze AŽ na prvním místě. Věř mi, že jako dlouholeté bojovnici se SF, žádné knihy nepomůžou.

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele Lena
  Lena (anonym)

  Co já se načetla knih a příruček, ale skutečnost je něco jiného. SF vůlí neovlivníte, můžete si říkat co chcete. Jedině se to odnaučit a věřte, bolí to a jde to špatně. Desítky let jsem bojovala na všech frontách a pomohly mi až léky.

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele Řekla
  Řekla (anonym)

  Terko:pokud se sem jeste...bych,že introvert to má v životě složitější,hned bych brala být extrovertem.Ale pravda je,že každé má to své,at už ty dobré vlastnosti,nebo ty horší,nikdo z nás není úplně dokonalí.Píše jménem Jirka,nebo je to jenom tady přezdívka?

  Led 16, 2016
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Odpovedi: 1.) "Anonymko",ty jsi opravdu zla zena,to se jen tak nevidi.Vim uz davno,ze nemas zadnou SF,ale dost komplikovanou PO,pravdepodobne i Dualni diagnozu.Tobe uz pomoct nejde (a nikdo zde na dr.se o nic takoveho ani nesnazi).Zasevas' Zlo a v souladu s Karmickymi zakony to stejne Zlo take sklizis.Je to ale jen tvoje volba a tve rozhodnuti,utocit na sve okoli a vynaset neoduvodnele soudy.Jednou budes souzena i ty sama a tato tva negativni Karma se ti na 100% vrati... 2.) Vetsina dobrych rad,moudrych knih i rozumnych navrhu je zdarma,pokud vite,kde tyto informace cerpat.Nejsem ani loudil ani Sarlatan,o cemz ti,kteri se mnou dosud vstoupili do mimoverejne diskuse,urcite dobre vedi. 3.) Tuto uvahu jsem jiz' cetl-a to v jinem vlaknu,od pisatelky Glorie...Predstava,ze Extrovertni osobnosti maji snadnejsi ziti,ale neni uplne pravdiva.Pravdou je,ze Extroverty nesvira SF,ze se neuzaviraji sami do sebe,ze nemaji sebeposkozovaci tendence.Na druhou stranu,nevedi,co je "vciteni se do pocitu jinych",lasku chapou vice jako fyzicke spojeni,nez' jako dusevni svazek,sve pripadne Poruchy Osobnosti zakryvaji pitim Alkoholu.Byvaji hystericke;manipulace s jinymi osobnostmi je take jejich domenou.Take,narozdil od Introverta,Extrovert drive pouziva usta,nez' mozek;kdezto Introvert si kazdou vetu zpravidla dopredu promysli,nebot' vice zvazuje mozne dusledky sveho projevu. Proto si vazim lidi,kteri jsou moralni a nesobec'ti.Proto si vazim Introvertnich osobnosti. 4.) Ano,me skutecne jmeno je Jirka,nevidim (ani v tomto pripade) zadny duvod,proc bych mel lhat.

  Led 16, 2016

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama