Reklama

Člověk myslí a pracuje efektivněji, řídí-li se biorytmy

Pokud se člověk podřídí svým biorytmům, bude myslet a pracovat efektivněji. Tvrdí to odborníci na chronologii, což je vědecká disciplína zabývající se lidskými biorytmy. Varují, že ignorování přirozeného biorytmu může u člověka vyústit v depresi, neurózu, trávicí problémy či srdeční nebo cévní příhodu.

    Vnitřní hodiny člověka vycházejí ze čtyřiadvacetihodinového rytmu. Řídí se jimi veškeré pochody v těle, ovlivňují soustředění a vnímání, stejně jako fyzickou a duševní kondici.

    Časně ráno mezi 04:00 a 06:00 se tělo probouzí. Klesá tvorba melatoninu a posiluje se tvorba hormonů. Tou dobou jede naplno krátkodobá paměť, a tak je dobré si po ránu zopakovat informace, které bude člověk potřebovat přes den například u zkoušky. Časně ráno je tělo nejcitlivější k bolesti.

    V 08:00 je podle chronologů vhodná doba pro snídani, tělo je připraveno zásobit se energií na celý den. Mezi 09:00 až 12:00 je člověk nejvýkonnější a zvládne bez problémů každou práci, snadno se také učí. Rozlet by mohlo zbrzdit jen těžké jídlo, které v této fázi dne tělo spíše unaví, než aby ho posílilo.
    Mezi 13:00 a 14:00 je člověk podle chronologů nejodolnější vůči bolesti. Je však i celkově otupělý, a tak by neměl řešit vážné problémy. Výkonnost klesá o pětinu, proto je lépe věnovat se jednoduchým činnostem. Odpoledne aktivita zvolna stoupá, po 17:00 je člověk na vrcholu ve schopnostech reagovat a pamatovat si, proto je prý dobré věnovat se studiu a záležitostem, které souvisejí s koordinací a manuální zručností. Užitečný je i sport.

    Večer se tělo uvolňuje a udělá mu dobře lehká večeře. Ve večerních hodinách jsou smysly a cit pro vůně a chutě nejvýraznější, což vysvětluje to, že právě z večerního mlsání má člověk největší požitek. Do 23:00 by se člověk měl uložit na lože, aby přes noc načerpal novou sílu a energii na další den.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

ivana (Pá, 18. 8. 2006 - 17:08)
Je zajímavé, že v ČTK zapomněli na velmi důležitou dobu mezi 5.00 a 7.00 hodin, kdy má svoji aktivitu na vrcholu dráha tlustého střeva.
Pokud chodíme s velkým pořízením mimo tuto dobu na záchod, jedná se už o určitou disfunkci vylučování.
Lada (Út, 22. 8. 2006 - 16:08)
Přečetla jsem si několik článků o biorytmech, orgánových hodinách atd tady na doktorce, ale nikde se ani slovem nezmínili o tom, že toto přesné jednotné načasování nemusí platit pro všechny. Je tu přece ještě jeden faktor, a sice kdo je jaky spánkový typ, jestli "sova" nebo "skřivan".
Já jsem třeba sova a jsem přesvědčená, že tyhle orgánové hodiny mám prostě posunuté. Mezi čtvrtou a šestou ranní jsem ještě v těžkém komatu, o tom, že bych se měla vyprazdňovat mezi pátou a sedmou ranní, ani nemluvím. Můj ideální čas probouzení je 7:30-8:00, pak samozřejmě snídaně, i to bezproblémové vyprázdnění (s příslušným časovým posunem) a celý den proběhne prakticky podle zde zmíněných zásad, až na to časování.
Jsem přesvědčená, že tomu člověk neporučí, dlouhá léta jsem dojížděla do škol i zaměstnání a vstávala jsem v 6:30, to docela šlo, ale sníst jsem třeba takhle ráno stejně ještě nic nemohla, tělo na to nebylo připravené. Jde to, ale do krve mi to nepřešlo, když jsem nemusela vstávat, spala jsem spontánně déle. Pak byly doby, kdy jsem vstávala do práce v 5:00 a posléze v 5:30 a to bylo vyloženě utrpení, které se časem zvyšovalo, myslím, že sova si na toto prostě nezvykne, přísahám, že vstávání může i BOLET. Poslední 3 roky mohu naštěstí svůj denní program víc přizpůsobit svým přirozeným rytmům, které jsou posunuté, jak už jsem psala. A jsem po všech stránkách výkonnější a v pohodě.
Ale zase vím, že jsou lidé, kteří vstávají spontánně v 5 hodin ráno, denně, ať je práce nebo víkend, léto nebo Vánoce, a do 8 hodin spát se jim v životě nepodařilo, prostě jim to nejde. Taky chodí spát v 21:00, já až kolem té 23. hodiny.
Dáša (Út, 22. 8. 2006 - 21:08)
Je to opravdu individuální. Těžko vysvětlíte zaměstnavateli, když stojíte u kruhu, že je 8 hodin ráno a vy se potřebujete nasnídat a načerpat energii na celý den. Biorytmus platí pouze v knihách, praxe je úplně o něčem jiném a každý člověk se musí přizpůsobit tomu svému, co mu maximálně vyhovuje.
Josef (Po, 18. 9. 2006 - 18:09)
Pravděpodobně bylo zapomenuto na lidi kteří pracují v noci a ve dne spí.Jsou to jen papírové rozumy,praxe je jiná.
Maruška (St, 25. 10. 2006 - 18:10)
Bylo zajímavé si přečíst tento článek,jelikož se zrovna já podle něj neřídím,ale jako osnova určitého ideálu,jak by to mělo vypadat je dobrý.Jen mám pocit,že v dnešní uspěchané době to tak dělá málo lidí a také málo lidí k tomu má příležitost.Jelikož studuju a při tom dělám už skoro dva roky brygádu,jako servírka,tak vím jaké to je časně vstávat a chodit spát dvě hodiny před tím než bych měla opět vstávat.Zamozdřejmě také dobře vím,že tělo si odpočinek dřív nebo později vyžádá..a to někdy opravdu nečekaně a taky krutě.No jo,jen nám pak oplatí to,jak my s ním zacházíme.Ale měli by jsme přemýšlet o tom,jesli by se nenašla možnost jak svůj Biorytmus přizpůsobit tělu,aby mělo možnost se zregenerovat a nabít sil na další den..
. (Čt, 26. 10. 2006 - 02:10)
Jiz delsi dobu si kladu otazku jak by to bylo s bior.kdyz jiz pres 10 let chodim spat kolem 5-6 rano a vstavam ve 13-14 .Mam pak vse jinak nebo plati rano dopoledne odpol vecer normalne...?
Zdeněk (Po, 11. 12. 2006 - 11:12)
Chtěl bych jenom říci,že všechny ty rady,které tady jsou,jsou dobrý.Ale myslím si že nepůsobý na každého.Děkuji za ně
Lenka (Pá, 9. 3. 2007 - 09:03)
Jaký máte názor na vstávání ppředškolních dětí před pátou hodinou ranní, a provoz mateřské školy od 5. 30 hodin.Mám pocit, že je to opravdu kruté.
ANDY (Pá, 9. 3. 2007 - 14:03)
Už delší dobu si kladu otázku jestli je správné, že člověk, který je tvorem bdělím ve dne, pracuje v noci. Samozřejmě jsou profese, ve kterých je to nutné. Já jsem pracovala v třísměnném provozu 5let a nikdy jsem si nezvykla, noční směna pro mě byla neskutečně vyčerpávající. Ve dne jsem nemohla spát rušil mě ruch z ulice, světlo, půl roku nám v celém domě, v každém bytě dělali nové elektrické rozvody, když sekají do zdí, tak se skutečně spát nedá. Zaměstnavatele to neřeší, že se nemáte kde vyspat, zajímá je jen, aby jste byli práce schopní. Pravidelně jsem se budila kolem desáté ,protože moje tělesné potřeby jsou nastaveny na den a pak mi trvalo dvě hodiny než jsem zase usnula. Když máte děti ,tak se jim potřebujete odpoledne věnovat a oni nechápou, že jste nevyspalí a proč je maminka protivná.Do té chvíle než jsem to nepoznala na vlastní kůži, bych nevěřila, že člověk může usínat ve stoje, skutečně se mi stávalo, že jsem byla na noční už natolik ospalá a vyčerpaná, že jsem usínala ve stoje a probrala se vždy ve chvíli kdy se mi podlomila kolena a poroučela jsem se k zemi. Teď jsem v situaci, že mi na konci léta končí mateřská dovolená a nedovedu si představit, že bych tohle měla znovu prožívat, když ne s ohledem na sebe, tak na děti. Ráda bych , aby měli doma normálně fungující matku, které ještě zbude energie, kterou by ráda dala jim, zaslouží si jí víc než ji plýtvat pro tenhle nesmyslně uspěchaný svět. Nakonec i zvířata se vyspí, tak jak jim to příroda předurčila.
Jana (Čt, 22. 4. 2010 - 08:04)
Bylo zajímavé si přečíst...Reaguju cca 4 roky po napsání tvého příspěvku, ale to nic nemění na důvodu, pro který to dělám. Píšeš, že studuješ? Teď, po těch letech jsi už asi hotova; divím se, že tě vůbec nechali, když máš tolik pravopisných chyb? Nikdy na chyby nereaguju, každý jsme nějaký, ale u studujícího (předpokládám, že VŠ) to je OSTUDA !!!
Kamil (Čt, 22. 4. 2010 - 13:04)
A já zase zůstávám v úžasu nad zbytečností tvého příspěvku. To si jako myslíš, že ten dotyčný co to psal se nad tím pozastaví nebo dokonce zamyslí? Za 4 roky se sem třeba už ani nepodívá.
Linda (Čt, 22. 4. 2010 - 13:04)
A já zase zůstávám v...Někteří lidé jsou tak posedlí pravopisem, že i kdyby měli kritizovat mrtvého, tak si to neodpustí.
Bára (Čt, 22. 4. 2010 - 15:04)
Jasně, tenhle článek úplně ignoruje životní rytmus sov. Nejvíc energie nemám kolem 17 hod., to se naopak začínám probouzet z odpolední otupělosti, nejvíc energie a neaktivnější mozek mám kolem 23 hod. a půnoci. Takže ráno vstávám spontánně kolem 9 hod. A žaludek mi startuje až kolem desáté, kdy dostávám hlad, dřív ani nemám na jídlo chuť. Kdybych tenhle svůj rytmus ignorovala, byla bych unavená a nic pořádného bych přes den neudělala.
Petr (Čt, 20. 10. 2011 - 15:10)
mozna to tak funguje ale protoze sem nocni ptace, tak sem vetsinou dopoledne mimo, probouzet (psychicky) se zacinam az po 1 odpoledni, velmi aktivni jsem po 4 tak do 7 a pak znov od 7 do XX :-)
Reklama