Reklama

Čím víc sedíme, tím víc nám hrozí úzkost

Sedavý způsob života může způsobovat stavy úzkosti. Takový je vědecký závěr z výzkumu souvislostí mezi aktivitou s nízkou spotřebou energie, kterou máme, když sedíme, a emotivním rozpoložením, spojeným zejména s nebezpečím vzniku úzkosti. O závěrech studie informoval italský deník Corriere della Sera.

Trávit dlouhé hodiny, někdy i celý den, v sedě, pro naše fyzické zdraví skutečně není dobré. Je to prokázáno a každému je to zřejmé. Ať už to vede ke vzniku srdečních problémů, cukrovky či osteoporózy, posedávání v křesle nebo povalování se na pohovce není ku prospěchu nikomu.

    Vědci se tentokrát soustředili na to, jaký vliv má sedavý způsob života na duševní zdraví. Nová studie, zveřejněná na BMC Public Health, ukazuje, že nebezpečí vzniku úzkostí roste v závislosti na čase, který strávíme v sedě, ať už před počítačem nebo před televizí či u pracovního stolu.

    Úzkost je skutečnou duševní chorobou, kterou ve světě trpí na 27 milionů lidí, a ještě mnohem více, připočítáme-li k tomu poruchy s úzkostí spojené, jako jsou fobie. Lidé trpící úzkostí se neustále příliš znepokojují, což více či méně narušuje kvalitu jejich života. Úzkost mívá často somatické projevy, to znamená, že se projevuje fyzickými problémy, které mohou mít podobu trvalé únavy či dýchacích potíží, svalového napětí či bolesti hlavy.

    “V naší moderní společnosti narůstají symptomy úzkosti, které zjevně doprovázejí sedavý životní styl,“ vysvětluje hlavní autorka studie Megan Teychenneová z Deakinovy univerzity v Austrálii. “Chtěli jsme tedy ověřit, zda jsou oba faktory skutečně spojeny. Předchozí výzkum osvětlil vztah mezi sedavým životním stylem a depresivními symptomy, proto jsme chtěli prozkoumat, zda je tady vztah i s příznaky úzkosti,“ uvádí.

Reklama

    Vědci analyzovali a srovnávali devět předchozích studií. Většina z nich je přivedla k výše uvedenému závěru. Vědci za sedavé aktivity považovali také sezení u počítače, přestože vztah mezi úzkostí a displejem vyšel méně výrazně. Studie prokázala, že 36 procent vysokoškolských studentů, kteří tráví více než dvě hodiny denně před počítačem, je více vystaveno nebezpečí vzniku úzkostí, než ti, kteří před počítačem tráví méně času.

    Jak tuto souvislost vysvětlit? Vědci přicházejí s hypotézou, že přílišné sezení narušuje spánkový cyklus, což zhoršuje metabolismus. Připomínají psychiatrickou teorii, podle níž nadměrné sezení vede k tomu, že se jednotlivec stahuje ze sociálních vztahů, jejichž ztráta vyvolává úzkosti. To vše ještě hodlají dále zkoumat a analyzovat.

    Nicméně je důležité si uvědomit, že zvýšení fyzické aktivity nás může uvést do klidnějšího psychického a emotivního stavu. A jak tvrdí mnozí psychologové, pěkná procházka nebo hodinka plavání udělá dobře nejen tělu, ale i duši.

Reklama

Komentáře

Reklama