Reklama

Chodit včas spát je důležité pro duševní zdraví

Abyste nabyli klidu a byli šťastní, stačí odebrat se včas na lože. K tomu vybízejí Meredith Colesová a Jacob Nota z americké Binghamtonské univerzity, kteří v časopise Cognitive Therapy and Research zveřejnili studii ukazující vztah mezi spánkem a negativními myšlenkami.

Kdo chodí brzy spát a spí bez přerušení, má tendenci mít pozitivní myšlení a netrpí tak často úzkostnými stavy. Naopak ten, kdo chodí na lože pozdě a jehož spánek je přerušovaný, tíhne k vtíravým myšlenkám plným úzkosti a pesimismu. Nestačí tedy spát dostatečný počet hodin, ale je třeba spát v “terapeutických“ hodinách, neboť ne všechny hodiny spánku mají stejnou hodnotu.

    Vědci z Binghamtonské univerzity pod vedením Colesové a Noty předložili skupině čítající stovku mladých dobrovolníků dotazník, který ukázal jejich zvyky týkající se spánku. Každý účastník průzkumu pak vyplňoval test vyhodnocující přetrvávající obavy a vtíravé myšlenky. Výsledky ukázaly zjevný vztah mezi tendencí zabývat se přehnaně minulostí a znepokojovat se budoucností a mezi nedostatečným a špatným odpočinkem. Úzkosti, deprese, chmurné myšlenky: to všechno jsou jevy, které v souvislosti s nedostatkem spánku či se spánkem nekvalitním vystupují výrazně do popředí.

    Studie zdůrazňuje souvislosti, které již dříve ukázaly jiné průzkumy a které potvrzuje zdravý rozum. Je známo, že správné střídání činnosti a odpočinku přináší dobrou psychickou rovnováhu a podporuje ji. Výzkum z Binghamtonské univerzity však také naznačuje rozdíly mezi dvěma typy lidí: nočními sovami a ranními ptáčaty.

    Jde o dvě výrazně se lišící kategorie, na něž se dělí celé lidstvo: na ty, kdo večer nikdy nejdou spát, a na ty, kdo odcházejí brzy na lože, aby se ráno vzbudili podle hesla “Ranní ptáče dál doskáče“. Právě tato ranní ptáčata jsou podle vědců ve výhodě, zatímco druzí mají tendenci neustále přemílat tutéž myšlenku znovu a znovu a tím si sami vyvolávat strach a negativní myšlenky.

Reklama

    Dobrovolníci, kteří uvedli, že chodí pozdě spát, se také ukázali být snadnou kořistí vtíravých myšlenek, které nejsou schopni kontrolovat. Experti nabádají, aby ti lidé, kteří chodí pozdě na lože, nepodceňovali své vtíravé myšlenky, protože ty je obtížné kontrolovat a mohou se stát základem pro vážné duševní poruchy. Ostatně léčba či spíše prevence proti “znečišťování“ mysli vtíravými myšlenkami je snadná: stačí, abychom se uložili brzy ke spánku, a probudíme se klidnější. I když se často stává, že nedokážeme usnout brzy právě kvůli tomu, že nám nedopřejí klid negativní myšlenky.

Zdroj: Corriere della Sera/ ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama