Reklama

Češi se málo usmívají

Ivo Šmoldase, známého publicistu, překladatele a glosátora, znepokojuje nálada v české a slovenské společnosti. Dle jeho názoru by se Čechům žilo lépe, kdyby se na sebe navzájem více usmívali.

Svá tvrzení podpořil průzkumem, který zadal k vypracování společnosti STEM/MARK, a v němž se Čechů například zeptal, zda se usmívají na své okolí, jak je pro ně úsměv důležitý a co je k úsměvu motivuje. Jaký je výsledek? Češi i Slováci se skutečně usmívají méně než většina jiných národů, zároveň by si však 99 % z nich přálo, aby se na ně i cizí lidé usmívali mnohem více. Není to paradox?

„Jsme národ skeptický. Povětšinou se domníváme, že přílišný optimismus zavání politováníhodnou prostomyslností. Ono taky není divu. Důvodů k nadějným vyhlídkám či jen libému naladění nebývá totiž ve zdejších končinách zrovna nadbytek, a usmívat se na svět jen tak bezdůvodně, bezděčně, neřku-li bezustání připadá nám krajně nemístné, ba přímo přitroublé. Zdejší úsměv, jak lze lehce pozorovat na stavu českých tváří, je tedy jevem pohříchu vzácným,“ míní o úsměvu v českých vodách Ivo Šmoldas.

Z průzkumu vyplynulo, že celé tři čtvrtiny Čechů souhlasí s názorem, že se Češi mračí více než jiné národy. Nejčastěji se při zdůvodnění odvolávali na národní mentalitu a na nedostatek důvodů k úsměvu. Čtyři pětiny respondentů deklarovaly význam úsměvu pro svůj život a téměř všichni (99 %) si myslí, že bychom se měli usmívat více. Skutečnost je ale poněkud jiná - většina lidí (68 %) se nesnaží aktivně přemáhat špatnou náladu a usmát se na své okolí.

Ivo Šmoldas vidí důvod nedostatku v úsměvu právě v tom, že nejsme na cizí úsměvy zvyklí a vyvádějí nás z míry: „Vše záleží na povaze dotyčného úsměvu. Neradno si totiž splést úsměv vlídný s chápavým, chápavý se shovívavým, či nedej bože, shovívavý s pohrdlivým, neřku-li samolibým; zaměnit úsměv šibalský za ironický; mdlý za stydlivý; poťouchlý za vstřícný, laškovný za svůdný, či dokonce naletět na úsměv takzvaně věčný, jaký do tváří dam vyrývají přečasté návštěvy plastické chirurgie. Přímo nebezpečné je myslet si, že na vás bližní přátelsky cení chrup, a on vám přitom výhružně ukazuje zuby. Přičíst úsměvu správný význam je holt oříšek. A tak se Češi zhusta zdráhají cizí úsměvy opětovat - co kdyby se zmýlili a v očích ostatních pak vyhlíželi co politováníhodní prosťáčkové, pro jaké míváme jen skeptický, mírně pohrdlivý a nemálo pobavený úsměv?“

Reklama

Zajímavé je srovnání odpovědí respondentů z České a Slovenské republiky. Slováci v 62 % případů vypověděli, že Češi se usmívají více než oni. Nicméně podobný počet ?(61 %) Čechů si myslí totéž naopak o Slovácích. Srovnání těchto odpovědí značí hlavně to, že jsme velmi kritičtí k vlastním řadám. Bylo by jistě zajímavé uskutečnit duel a zjistit, který z národů je usměvavější.

Když už se ale usmíváme, máme dle pana Šmoldase jistotu, že je to upřímné: „Čím je úsměv Čechů vzácnější, tím je i cennější a jaksi opravdovější, než by bylo pouhé formální křenění, obvyklé u národů zdánlivě dobrosrdečnějších. Usměje-li se na vás našinec, můžete si být téměř jisti, že onen úsměv míní zcela vážně a zodpovědně, a že se tedy nejedná o pouhou svalovou křeč rtů a přilehlých anatomických partií, nýbrž o vyvřelinu z hloubi samotného nitra. Jisti si můžete být i tím, že jste k oné vzácnosti zavdali jakousi příčinu.“

Úsměvy nejraději věnujeme našim blízkým. Na partnera se často usmívá ?20 % dotázaných a 19% z nás vykouzlí na tváři úsměv děti a kolegové (17 %).

Jak s výsledky průzkumu Ivo Šmoldas naloží, ještě ani on sám neví. Jisté je jen to, že neskončí šuplíku, kde se na ně bude měsíce prášit...

Reklama

Komentáře

bia (Út, 15. 4. 2014 - 13:04)
svata pravda, Cesi jsou narod s neustale "blbou naladou", pokud se jen tak na nekoho usmejete, mysli si, ze po nem neco chcete...je to uleva vyjet nekam do Rakouska nebo do jiznich zemi, tam se lidi usmivaji i v supermarketech:-)
možná (Út, 15. 4. 2014 - 14:04)
svata pravda, Cesi jsou narod...jsou spokojenější, tak se usmívají.
tatarský maďar (Út, 15. 4. 2014 - 14:04)
je to jasný , témata na doktorce zakládá nějaký vydlabaný netáhlo, aby udržel návštěvnost a tím zisky plynoucí z reklamy. protože když se podívám na nové rubriky je to k úsměvu i pláči, lépe k posrání, samé hovadiny, hovadiny, téma se kterým by měl problémy i hospodě, a že tam chodí tipy.
kritik (Út, 15. 4. 2014 - 16:04)
asi nemají důvod.
! (Út, 15. 4. 2014 - 17:04)
Kdybych si mohl žít jako v Rakousku, tak bych se taky stále usmíval.
martin (Út, 15. 4. 2014 - 18:04)
proč bych se usmíval každý den bojuju s arogancí ignorancí atd, a do toho politici a ostatní havěť co se na pracujících jen přiživuje, pracující člověk nemá žádný práva, zloděj a flákač má větší, stydím se že jsem čech, země plná korupce, zlodějů a falešných lídí :-)
Ježíš to je za… (St, 16. 4. 2014 - 10:04)
usmívám se doma, na kočku, dokonce za kočku mluvím, vymýšlím si a celá rodina se tím baví. Ale na ulici se nebudu pořád smát, nebo v sámošce. Pokud se směji tak vnitřně, také se usměji ale proč se pořád tlemit jako Vietnamci, nebo Japonci. A Rakušáci také koukají někdy podivně, rusáci se pořád hádají a nadávají, veselí jsou jen Italové. Dalo byse říct že to je úplně jedno jestli se někdo směje, důležité jestli s k vám lidé chovají slušně, když tě zapíchně usmívající rakušák tak to asi budeš valit bulvy,
Ježíš to je za… (St, 16. 4. 2014 - 10:04)
usmívám se doma, na kočku, dokonce za kočku mluvím, vymýšlím si a celá rodina se tím baví. Ale na ulici se nebudu pořád smát, nebo v sámošce. Pokud se směji tak vnitřně, také se usměji ale proč se pořád tlemit jako Vietnamci, nebo Japonci. A Rakušáci také koukají někdy podivně, rusáci se pořád hádají a nadávají, veselí jsou jen Italové. Dalo byse říct že to je úplně jedno jestli se někdo směje, důležité jestli s k vám lidé chovají slušně, když tě zapíchně usmívající rakušák tak to asi budeš valit bulvy,
(St, 16. 4. 2014 - 12:04)
Dokud jsem žila v Čr, tak mi také do smíchu moc nebylo. Takže chápu.
To já (St, 16. 4. 2014 - 13:04)
Dokud jsem žila v Čr, tak...mám vždy nový důvod k úsměvu, když další nespokojenej blbec nebo namyšlená kráva odtáhne do ciziny - pokud možno navždy.
:-):-) (St, 16. 4. 2014 - 13:04)
Za to u nás na Moravě :-):-):-):-):-)
jaryn (St, 16. 4. 2014 - 14:04)
Můj osobní pocit je, že v této zemi a v této době se může usmívat jen "momentálně retardovaný člověk".Pomalu, ale jistě jde všechno do análu.
ďoupalík (St, 16. 4. 2014 - 15:04)
Můj osobní pocit je, že v... Znal jsem Jarina, který byl retardovaný, rodiče mu vařili makovinu, aby dobře spal. Co jsme se nasmáli jeho kouskům. Měl to v hlavě značně pomatený.
(St, 16. 4. 2014 - 16:04)
Za to u nás na Moravě...No, tak na to jsem čekala, že to někdo napíše. Tím Čr jsem ovšem myslela CELOU Českou republiku. Takže i Moravu. Jo, na Moravě jste možná vysmátí- ale jen chvíli, po dobu, co jste ve sklepě. Bývalý tchán se takto pomalu upíjí k smrti dodnes, protože ve skutečnosti šťastný není.
(St, 16. 4. 2014 - 16:04)
mám vždy nový důvod k...Jak duchaplné! Spokojený?
:-):-) (St, 16. 4. 2014 - 16:04)
Pokud nerozmíš srandě tak promiň . Jinak je to určitě všude stejný .
Takže jen pro Tebe :-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-):-)
:-( (St, 16. 4. 2014 - 16:04)
Taky nemám moc důvodů k úsměvu. Nevím, proč by se měl člověk pořád tlemit. Ten, kdo se pořád telí, je buď tzv. "sluníškový pako" a nebo mentál.
mračoun (St, 16. 4. 2014 - 16:04)
To bych si musel do držky nacpat špejli
Eventuálně (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
Taky nemám moc důvodů k...obojí dohromady - viz Květa Fialová nebo Dan Nekonečný.
Ty (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
Za to u nás na Moravě...patříš na diskuzi

denně piju litr vína
v (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
obojí dohromady - viz Květa...No, Fialová je senilní bába a zároveň představitelka sluníškovců a Nekonečnej je retard.
chichi (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
patříš na...To jo.
vodtamať (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
patříš na...sem tady zabrousil
Tak (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
Pokud nerozmíš srandě tak...pij rychle, dokud ještě vidíš, co piješ.
mnoho ? (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
pij rychle, dokud ještě...No piju jak rychle stačím . Pravda - píší u piva - abych se moc nenasral a ze všeho - okolo bordelu nezbláznil a neposral !
A (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
No piju jak rychle stačím ....nic sis k tomu nešlehnul nebo aspoň nezakouřil?
to nedě - (St, 16. 4. 2014 - 17:04)
nic sis k tomu nešlehnul...lám
Petr H (St, 16. 4. 2014 - 18:04)
Je pravda, že cizinci o nás říkají, že se u nás strašně změnila nálada. Pořád slyším dotazy, proč se pořád mračíme, když dříve jsme byli veselý národ.
Tento stát (St, 16. 4. 2014 - 19:04)
je totálně zničený, morálně zdevastovaný, absoutně zkorumpovaný. Vrahové odcházejí ze soudních s úsměvem na tváři. Není v lidských silách jenom vyjmenovat všechny negativní jevy. Bakala, Nagyová, Nečas, Drábek, Vondra stovky dalších. V tomto státě se rozkrade ročně 100 miliard ročně ! ! ! To už musí být někde znát.
V celých oborech se pracuje za minimální mzdy. Stavšebnictví, služby, zemědělství a další.

A pak se divme, že se Čeěi neusmívají. Je to přece logické. Život v ČR není život, ale boj o přežití. Situace je daleko horší než ya vlády KSČ. Na dnešní situaci nevidím nic pozitivního. Pokud se něco povwedlo, tak jen proti vůli ODS, TOP09 a ČSSD. Tak.
! (St, 16. 4. 2014 - 19:04)
Komanči byli proti současné vládní klice pouzí amatéři. A lidé jak ovce volí do čela člověka, který si "poctivou prací" vydělal 40 miliard. To udělali kozla zahradníkem.
Petr (St, 16. 4. 2014 - 20:04)
Komanči byli proti...Copak ten to má alespoň z podnikání, ale kde přišel k majetku ožrala Kalousek, cholerik Bém a další?
Xy (St, 16. 4. 2014 - 20:04)
Copak ten to má alespoň z...No kde, nakradli. A my to platíme. Kalousek je jeden z nejhorších zločinců po listopadu.....
Komunistidoprdele (St, 16. 4. 2014 - 21:04)
je totálně zničený,...Vidim, ze se tu komunisti a podobna svoloc dostava do transu nenavisti vuci demokracii a trznimu hospodarstvi. Ti, kterym tvrdnou bradavky z toho, co Putin pacha na Ukrajine a doufaji, ze z nas znovu udela ruskou gubernii, by si meli uvedomit, ze Putinova diktatura je kleptokracie zalozena jen na nem. Ani poctem obyvatel, ani urovni ozbrojenych sil, ani hospodartvim neni Rusko supervelmoc a neni schopne obnovit sovetskou risi a jeho satelity. A doufam, ze kdyz si Putin ukradl Krim, Cina si stejnym zpusobem vezme zpet Sibir.
Honza (St, 16. 4. 2014 - 22:04)
Můj osobní pocit je, že v...To neni jenom tvůj a neni to ani jenom pocit. To je realita.
Honza (St, 16. 4. 2014 - 22:04)
svata pravda, Cesi jsou narod...Tak v Rakousku jsem kdysi byl. Ale nepamatuju si, jestli se tam lidi usmívali. No, spíš mě asi ani nenapadlo, abych si něčeho takovýho všímal.


Ale neska jsem viděl v Praze ňáký Rakušáky, kluka s holkou. Aspoň teda podle registrační značky na autě to byli Rakušáci.

Ty přijeli tou ouzkou uličkou, kerá se menuje Melantrichova (mezi Václavákem a Staromákem), a na konci zůstali trčet jak postavený péro, poněvadž tam sou schválně daný dva sloupky, aby se nedalo vjet až na Staromák.

Votočit se to nedá a couvat se dá hodně pomalu a hodně blbě!

No a tydle Rakušáci se teda neusmívali...
b (St, 16. 4. 2014 - 22:04)
Tak v Rakousku jsem kdysi...No na jejich místě bych se neusmívala ani já.
Bára (St, 16. 4. 2014 - 22:04)
No na jejich místě bych se...Věřte,že v tomhle případě se usmívalo spousta Čechů,holt jsme takoví...
Melantrichova 13 (St, 16. 4. 2014 - 22:04)
#NÁZEV?
Honza (Čt, 17. 4. 2014 - 10:04)
Věřte,že v tomhle...Vono tam Čechů moc nebylo. Asi jenom já a někerý prodavači ve stánkách na velikonočních trzích.
jarda (Čt, 17. 4. 2014 - 13:04)
V Rakousku jsem žil a měl jsem to štěstí že v tom samém městě byl i můj spolužák. Alespoň jsem měl s kým chodit na pivo, musím říct že jediný kdo se pořád smál jsme byli my dva. Rakušáci koukali jako husa do flašky. Bohuš uměl dobře vyprávět aneknoty německy, mě to šlo l=pe česky, to rakušáci koukali, Vůbec něco takového ani neznali. Jediný kdo dobře rozumněl a chápal pointu byli Angličani. ti mají dost podobný humer a naše české politické aneknoty se jim líbili. No a sa ženskými to bylo podobné. nekonec jsem se oženil s Angličankou žijící v Německu. měla smysl pro legraci
fakt? (Čt, 17. 4. 2014 - 13:04)
V Rakousku jsem žil a měl...Mně zase anglický humor neříká vůbec nic, připadá mi úplně jiný, než ten český. Angličani se těm vtipům vždycky smáli a jná nic. A zase, když se řekl nějaký český vtip, češi se mohli pochc** smíchy a angličani koukali jakop vyvoraná myš.
! (Čt, 17. 4. 2014 - 15:04)
Stále se usmívají jenom optimisti. Optimismus je nedostatek informací.
jarda (Čt, 17. 4. 2014 - 16:04)
ale to jsem byli jednou v DDR, u Erfurtu, byli jsme na zabijačce. Ta probíhala v hospodě na dvoře a uvnitř, podobně jako u nás, tlačenka, jakási jelita, prostě skoro podobně jako u nás, jen jiné chuti, ale výborné. lidi také dobří, oni měli svou legraci ale vykládat vtipy, specielně české nemělo žádnou cenu, protože jim nerozumněli. Oni měli jen ty své fórky o frontách na banány, fronty na trabi,a tak podobně. Že bychom se ale neusmívali nemohu říct, byla s nima legrace, my jsme byli čtyři chlapy,češi. ale jakmile přišlo na vtipy o sexu a podobně všichni jsem si rozumněli a byla potom veliká družba. Kdo se neožral a nepřejedl a byl schopný provést útok, užil si. To jsou kecy že se nějaký národ málo směje, co by měli říkat Izraelci anebo Indové, ty koukají jak zapomenutá tykev na voraništi.
Honza (Čt, 17. 4. 2014 - 16:04)
Čína je země úsměvů, Česko je země k smíchu.
sereprdel (Čt, 17. 4. 2014 - 16:04)
Tak už projednou vy...Ono to někdy dost dobře nejde, víš? Když člověk vidí, kam tenhle národ spěje, když se slušnost a poctivost považuje za debilitu a pravdomluvnost a bláznovství, když se člověk nedomůže práva a zloději se jen smějí, tak to k úsměvu moc nepřispěje!
panáku (Čt, 17. 4. 2014 - 17:04)
Tak s tím zkus bojovat a...Je to boj jako s větrnými mlýny. Problém všech slušných lidí.
! (Čt, 17. 4. 2014 - 17:04)
Tak nebuďte slušný lidi...Tady ještě žije pár lidí, kteří jsou ještě slušní. A nepotřebují si vylejvat na někom zlost a dělat bordel.
srala za komíinem (Čt, 17. 4. 2014 - 19:04)
já se msěju pořád, ale když mne někdo nštve, ráda se tvářím přísně, nakonec i když jsem přísná každému kdo to potřebuje pomůžu, a s čínany furt se šklebící jsou jen potíže.
Honzo, (Čt, 17. 4. 2014 - 21:04)
vystihls to přesně. Jsme země k smíchu. I když je nám často do pláče a ještě bude, až to tady vezmou do ruky ti správní mafiáni.
jj (Pá, 18. 4. 2014 - 12:04)
opravdu se není čemu smát, lidi jsou nemocní, na sebe zlí, všude problémy ať už jakýkoliv. jen se z jednoho vyhrabete, padáte do dalšího, je to o ničem :-(
Reklama