Psychologický mechanismus při nádorovém onemocnění

Americká lékařka E. Küblerová-Rossová (1972) na základě svých zkušeností s pacienty s nádorovým onemocněním upozornila na základní fáze psychického prožívání po sdělení této závažné a život ohrožující diagnózy:

 • První fázi psychického prožívání můžeme nazvat fází šoku. Člověk je ohromen, vyděšen, plný úzkosti, strachu a má tendenci tuto otřesnou skutečnost popřít.
 • Druhá fáze je charakterizována zlobou a vztekem. Projevuje se podrážděností, slovní agresivitou, a častá je zde nutkavá otázka ?Proč právě já??
 • Třetí fáze je uklidnění a smlouvání. Typickým příznakem v této fázi je upínání se k novým a ?zázračným? metodám a shánění informací o nich. Člověk v této fázi přijímá konečnost ve formě ?ano, ale až??
 • Fáze deprese naznačuje, že už docházejí síly psychicky odolávat a další boj se zdá marný. U pacientů v konečném stadiu života se můžeme někdy setkat již s úplnou rezignací, odevzdaností a někdy i se smířením s nevyhnutelností smrti.
 • Tyto fáze psychického prožívání nádorového onemocnění jsou pouze orientačním vodítkem. Mohou probíhat periodicky, paralelně a některé z nich se ani nemusí vyskytovat. Přesto je důležité o nich vědět, abychom mohli pacientovi lépe porozumět.

  Zdroj: Komunikace ve zdravotnické péči (Portál 2008)

  Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama