Psychika způsobuje zdravotní potíže

Psychosomatická medicína v akci: 3 tipy proti bolestem hlavy, zad i únavě organismu.

Odborné studie uvádí, že až 27 % pacientů opakovaně navštěvuje lékaře nebo podstupuje různá vyšetření, aniž by byla odhalena příčina jejich obtíží. Původ našich zdravotních problémů přitom můžeme mnohdy hledat v naší psychice. Nevyřešené problémy v rodině, konflikty v partnerském vztahu či v zaměstnání nebo dlouhodobý stres, to vše může mít negativní vliv na naše tělo a zdraví. MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, připravila několik tipů z oblasti celostní medicíny na zmírnění bolestí hlavy, zad i proti únavě organismu.

Chronické bolesti hlavy
Příčina bolestí hlavy může být často psychického původu, velkou roli zde hraje například dlouhodobý stres, nepřiměřená psychická zátěž nebo prožívaná úzkost. Tyto faktory se pak časem začnou projevovat i ve fyzické rovině, působí na oblast například krční páteře, kde vzniká vyšší napětí svalů a vazivových tkání. To postupně napomáhá ke špatné funkci páteře nebo k tvorbě blokád, které pak mohou následně způsobit bolesti hlavy. Čím déle se nám stres a psychická úzkost v těle hromadí, tím horší mohou být naše obtíže, které se pak o to hůře později napravují.
Co s tím: V první řadě je důležité si uvědomit, co může naše problémy způsobovat a naučit se proti tomu aktivně bránit. „Je třeba chtít pomoci sami sobě a být ochotní pro to něco udělat. Často může pomoci změna životního stylu, zařazení pravidelného aktivního pohybu do našeho denního programu. Dopřejte si například procházky v rychlejším tempu, ty rozpumpují krevní oběh a dopomohou snížit stres. Pokud i přesto potíže přetrvávají, vyhledejte odborníky - psychologa, rehabilitačního lékaře nebo neurologa,“ doporučuje MUDr. Michaela Tomanová.

Bolesti kloubů a páteře
Tělesná bolest je z pohledu psychosomatické medicíny vlastně transformovanou psychickou bolestí. Dlouhodobě potlačované negativní emoce mohou vyústit například v bolesti páteře, někdy i kloubů, které pak mnoho lidí řeší neúčelným a zbytečným užíváním analgetik nebo nesteroidních antirevmatik.
Co s tím? Základem je chtít něco změnit, aktivně se zapojit a udělat něco sám pro sebe a pro své tělo. Můžete například začít se speciálním cvičením a naučit se rehabilitační metodu INFINITY. „Toto komplexní cvičení odbourává stres, podporuje proudění energií v těle, tvaruje postavu a má příznivý vliv na psychiku i sexuální život. Pomocí našeho cvičení stabilizujete tělo, uvolníte svalové a vazivové tkáně a také snížíte nebo zcela odstraníte bolest pohybového aparátu,“ přibližuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Únava organismu, skleslost a snížený výkon
Nadměrná psychická zátěž může dříve nebo později vést k chronické únavě, která se projevuje například sníženým výkonem v práci, ztrátou výdrže, dále psychickou skleslostí, nesoustředěností a dalšími příznaky. Hrozí například lidem, kteří na sebe mají vysoké nároky nebo se za každou cenu snaží vyhovět požadavkům svého okolí, neumí odpočívat a přehlíží varovné signály svého těla.
Co s tím: Prvním krokem je uvědomit si, že nároky, které na nás klade okolí nebo i my sami jsou příliš vysoké a náš organizmus takové tempo dlouhodobě nezvládá. Pokud si toto uvědomíme, můžeme se pokusit proti takto nastavenému programu bojovat. Je třeba dělat opravdu jenom to, na co sami stačíme. „V případě závažnějších a dlouhodobých potíží doporučuji vyšetření u imunologa, nebude také od věci absolvovat schůzku s psychologem nebo psychiatrem. Pokud máte mírnější příznaky, zkuste praktikovat toto jednoduché cvičení,“ navrhuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. „Na začátku se zklidněte a několikrát zhluboka nadechněte. Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku, můžete si pomoci i představou nafukujícího se balónu. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Důležité je dávat si pozor, abyste při nádechu nezvedali ramena. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů. Toto základní dechové cvičení opakujte třikrát,“ uzavírá lékařka.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  ja mam psichiku a nikomu to ne preji je to strasnx

  Srp 03, 2016
 • Obrázek uživatele My,
  My, (anonym)

  ja mam psichiku a nikomu to...kteří máme v pořádku psychiku, jsme v pohodě.

  Srp 03, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama