
Sladkosti zvyšují v jejich mozku komplikovaným mechanismem množství určité sloučeniny - serotoninu -která vyvolává a předává pocity štěstí. Pocit štěstí, závislý na produkci serotoninu je typický pro ženský druh štěstí. U mužů má asi pocit štěstí trochu jiné chemické složení, ačkoliv je známo, že vedoucí samci mají vysokou hladinu serotoninu, a ta mizí, když jsou z vedoucí pozice odstraněni.
Mimo sladkostí zvyšují hladinu serotoninu i jiné látky, např. ženské pohlavní hormony - estrogeny, které dosahují nejvyšších hladin v těhotenství. Mnoho žen tvrdí, že v těhotenství se cítily nejšťastnější. I sluneční světlo zvyšuje hladinu serotoninu. To je zřejmě příčinou, proč v cukrárnách nalezneme většinou starší dámy, které mají malou produkci estrogenů, a tím i serotoninu (a které se snaží ji zvýšit sladkostmi) nebo proč k Vánocům musí být připraveno 10 druhů cukroví pod osvětleným vánočním stromem.
Každý muž, který chce získat nebo udobřit srdce své vyvolené, bude vědět, proč mu přepychová bonboniéra přinese uznání a obdiv jeho moudrostí. Mimochodem, víte že při výrobě čokolády, tzv. konšování, vzniká řada opiátů - omamných látek - které přispívají k její oblíbenosti? Čokoládou lze obšťastnit a omámit. Přestat konzumovat čokoládu je obtížné i proto, že při jejím mlsání vzniká více slin, než je zapotřebí, a pokud se sliny tvoří, máme touhu jíst dále.
Poněvadž i muži milují čokoládu (ačkoliv to popírají, je dobře vědět, že v zásadě jsou dva druhy čokolády. Ta, která se kouše, se hodí spíše pro agresivní typy, které se označují jako sportovní a jezdí autem po Praze jako na závodní dráze. Druhý druh čokolády se v ústech roztéká a hodí se více pro něžné duše, které se nechávají rády hladit a zbožňují Gotta nebo Milvu.
Mimochodem, již staří Egypťané dávali mrtvým do hrobů sladké pečivo a med. Sladkostí měly za úkol obměkčit bohy a hady. Donedávna panoval zvyk - a v odlehlých alpských údolích prý ještě panuje-podle něhož je nutné během dvanácti "hrůzostrašných nocí" mezi 20. prosincem a Silvestrem obměkčovat démony, kteří pořádají v tuto dobu divoké hony, sladkostmi. Pozorná hostitelka položí milé návštěvě na polštář v ložnici hezky zabalené čokoládové bonbony, tzv. Bethupferle, aniž by věděla, že sladkostí zvyšují hladinu serotoninu a že serotonin se podílí na architektuře spánku. Připomeňme také lžičku medu v teplém mléku jako osvědčený uspávací prostředek.
Nedostatek serotoninu může vyvolat úzkostné stavy, pocity strachu (ty lze dokonce moderními vyšetřovacími metodami i zobrazit) a depresivní nálady. Nejrůznější chorobné duševní stavy se objeví u ženy v obdobích, kdy produkce estrogenů (a tudíž i serotoninu) je malá, např. těsně před menstruací nebo od třetího dne po porodu, kdy dojde k dramatickému snížení těhotenských estrogenů. Je známo, že nálada ženy může v průběhu menstruačního cyklu kolísat, právě tak jako její matematické nebo orientační schopnosti. Krátce před menstruací je nálada ženy nejhorší, někdy vzniká tzv. premenstruační syndrom. V tomto období se ženy nejčastěji střetnou nejen s manželem, ale i se zákonem.
Zdroj: Jaromír Janata - Dvojí svět
Komentáře (5)
- odpovědět
Pro 31, 2002- odpovědět
Pro 31, 2002- odpovědět
Pro 31, 2002- odpovědět
Bře 25, 2010- odpovědět
Črv 29, 2010Přidat komentář