Proč se červenáme?

Nad tímto unikátním fyziologickým jevem se lidé podivovali od té doby, co první jeskynní člověk udělal ve společnosti první faux pas. Vědci říkají, že mezi myslí, tělem a společností fungují záhadné vztahy.

Člověk zčervená, když se malé krevní cévy, které zásobují kůži, rozšíří a tím se zvýší průtok krve. Začervenání provází pocit hor­ka v obličeji a často i po celém těle. Ve většině případů zčervenání rychle odezní. Může trvat několik vteřin, maximálně pět mi­nut. Podle dr. Rogera Dampneye z Univerzity v Sydney je červenání velice rozšířený jev, o kterém toho vědci vědí překvapivě málo. A navíc "je vyvoláno emocionálními podněty, do nichž jsou zapojeny vrchní vrstvy mozkové kůry". Tvrdí se, že zčervenat nemusíme jenom v obličeji.

Červenání je jednou z mála tělesných změn, které jsou vyvolány přímo myslí. Ukazuje se, že je spíš řízeno biologicky, ale v každém případě vzniká z rozpaků před lidmi. Nikdo se totiž nečervená, když je sám. Někdo zrudne, když ho obviníte, že už se červená. Další kuriozita spočívá v tom, že lidé se můžou červenat a cítit se v rozpacích, i když neudělali nic špatného. Už prostý fakt, že se člověk nějak odlišuje, ať už v dobrém nebo špatném, může vyvolat červenání. TIeba když někoho přehnaně chválí.

Je zajímavé, že se červenají dokonce i lidé, kteří jsou od narození slepí. Ale je zřejmě nemožné, aby člověk sám sebe přinutil se začervenat. Lidé, kteří se často červenají, někdy hledají způsob, jak se tohoto problému zbavit. Slýchají radu, aby se snažili zčervenat co nejvíc. Je doloženo, že to v mnoha případech odstraní červenání zcela.

Nehledě na teorie jdoucí k Darwinovi a Freudovi nikdo si není absolutně jistý, proč se červenají jenom lidé. Nicméně neustále se objevuje jednoduché vysvětlení: lidé jsou jediní primáti, kteří mají obličej bez srsti. Ačkoli ostatní primáti se možná červenají též, vidět je to jenom na lidech. Jak jsme si řekli, červenají se jenom lidé, kteří mají schopnost stydět se a posuzovat sebe sama z hlediska ostatních. Protože žádné další zvíře toto nedokáže do té míry jako člověk, červenání je typicky lidskou záležitostí.


Charles Darwin
(1809-1882) věnoval ve své knize Projev emocí u človéka a u zvířat (1872) jednu celou kapitolu červenání. Darwin se jako první zmínil o tom, že červenání je výlučně lidská schopnost, která se objevuje u všech národů světa i u slepců. Tvrdí, že červenání se téměř určitě dědí a vyvolává ho pozornost jiných lidí. Darwin píše: "Červenání je iniciováno obavou, co si o nás pomyslí ostatní."

Sigmund Freud ve své knize Skrupule, symptomy a obavy (1926) tvrdí, že červenání je celková reakce na potlačené sexuální vzrušení, exhibicionistické touhy a strach z kastrace. Je to nepřímý způsob, jak sdělit ostatním své erotické touhy. Pro Freudaje červenání symbolem vnitřního podvědomého boje mezi id (souhrn instinktů uložených v podvědomí) a superegem.

Zdroj: Dr. Stephen Juan - Lidské tělo podivuhodné a záhadné, nakladatelství Ivo Železný

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (44)

 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Tímto problémem přesně trpím já, červenám se když lžu, červenám se když mě někdo řekne že se budu červenat, červenám se, když potkám více lidí jdoucí proti mě na ulici - mám z toho doslova ztíhu a bojím se kolikrát vyjít si sama někam mezi cizý lidi ... nevím co s tím mám dělat, ale práškama to rozhodně řešit nechci :-( Nevím zda existuje někdo, kdo by mě mohl "odblokovat" abych se toho už konečně zbavila. Je mi 30 let a jsem už i matka - poradíte mi někdo??? Děkuji

  Feb 04, 2009
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Zkus kineziologii či klasickou homeopatii.

  Feb 07, 2009
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Děkuji za radu, zjistím si to ... :-)

  Feb 08, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ahoj, přesně Ti rozumím. Mám ten samý problém. Jít k někomu na návštěvu? Vím,že se tam budu červenat a je mi hrozně trapně, až špatně. Taky mám dítě, je mi 25let a nevím jak se toho zbavit.... Ahoooj Téra.

  Feb 10, 2009
 • Obrázek uživatele mike
  mike (anonym)

  homeopatie a alternativni medicina nic neresi,jediny efekt, ktery obnasi je placebo,lepsi je tobrat s nadhledem a predstavit si kolemjdouci kterak sedi na toalete...:)

  Feb 18, 2009
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Miku tito lide by byli vdecni i za placebo efekt. Je videt, zes to nikdy nezazil, protoze tva rada nefunguje.

  Srp 04, 2009
 • Obrázek uživatele Lila
  Lila (anonym)

  Červenání mi zkazilo mládí i kariéru a přivedlo k alkoholismu a narkomanii.

  Srp 04, 2009
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Ahojda, taky tím trpím a už jsem navštívil i psychyatra, který mi předepsal i prášky, až tak jsem na tom blbě, taky mám rodinu a dítě. Psychyatr nepomohl jse u něj už rok a půl a nic. Píšu ti jen proto, kdyby jsi na nějakou léčbu přišla, tak by jsi mi třebas napsala a pomohla, to samé udělám i já pro tebe, ale zatím nevím jak na to a trápím se. No kdybys chtěla napiš na email: honza990"seznam.cz a pokecáme a vyměníme si zkušenosti jak bojovat s naším problémem, zatím čauky, Honza.

  Črv 20, 2009
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  Miku tito lide by byli vdecni...a vaše děti jsou blede nebo chytly červenání po vás pry to tak byvá

  Zář 10, 2009
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Ahoj prosím nepomohl by mi někdo já se čevenám hodně ale většinou při sportu nevíte co s tím.Pište prosím na e-mail blue-floret@centrum.cz Díkyyyyyyyy

  Zář 21, 2009
 • Obrázek uživatele Iveta
  Iveta (anonym)

  já se červenám nejen ve společnosti nebo při pozornosti lidí, ale i při sportu nebo jen při minimální pohybové aktivitě. Fyzičku přitom mám. Když jsem třeba na tréninku, zčervenám hned na začátku při protahování a pak se to nějak ustálí, ale třeba při dlouhodobém aerobním sportu jsem jak ředkev nonstop. Navíc mám problémy s nízkým tlakem a omdléváním. Souvisí to? Jestli Vás někoho něco napadá, napiště mi prosím kdykoliv na ivik.jager@seznam.cz. Děkuji

  Led 27, 2011
 • Obrázek uživatele Zdena
  Zdena (anonym)

  já se červenám nejen ve...Ahoj, tak ja mam neco podobneho. Mam taky sklony k nizkemu tlaku a k omdlevani a se sportem je to presne jak popisujes. Pri jakekoliv fyzicke namaze okamzite zcervenam. I kdyz me neco rozcili tak mi to jde do tvare a nemusim byt vubec ve spolecnosti. Tam se mi to stava taky, ale spise asi vzrusenim. Nejakou socialni fobii netrpim a lidi mam rada. Nevim, jestli s tim ten nizky tlak nejak souvisi, ale neco fyzickeho za tim asi bude.

  Led 27, 2011
 • Obrázek uživatele Alex
  Alex (anonym)

  Já se červenám, kydž musím někde na veřejnosti někam na záchod (hlavně na velkou) a nemohu to dostatečně utajit. Například jsem ve skupině a potřebuji si odskočit a najhorší jak jsme třeba jen dva, tam to neutajím. A když chodím cca 4x denně, tak jsou tyto stavy dost často. Je zajímavé, žedefekaci mohu vykonat kdekoliv (např. pod smrčkem), ale červenám se, když o tom někdo ví.

  Feb 22, 2012
 • Obrázek uživatele VERONIKA
  VERONIKA (anonym)

  Já se červenám když někdo řekne mímu idolovi že ho miluju. A on se mě zeptá jestli je to pravda. A začnu se červenat.

  Říj 30, 2012
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  také trpím problém s červenáním, strašně rád bych se toho zbavil, zastávám menší politickou funkci a při proslovech nebo poradách, kde mám slovo cítím, že červenám. v okruhu známých a přátel jsem z toho vypěstoval úsměvnou přednost, ale jsou tu i cizí lidé a tam nastává problém. Jednou mi pomohlo dýchání zhluboka a soustředěné myšlenky na počasí :) ale ne pokaždé se to povede.

  Říj 31, 2012
 • Obrázek uživatele Janiii
  Janiii

  Ahoj sice mi je 14 ale furt se červenám :( moc me to trápí protože se mi smějí :( červenám se když s nekym mluvim,když mi reknou neco za co se stidim,nebo když mluvim s klukem který se mi líbí nevíte co stím mam delat nebo alespon to nejask ovlivnit

  Bře 07, 2013
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  také trpím problém s...AHoj, dokážu se vžít do vaší situace a vašich pocitů. Také jsem trpěla červenáním hodně, naštěstí už teď jen zřídka, když mám kolem sebe pěkného muže. Doporučuji o tom mluvit a předem na to upozornit. Uleví se vám. Někomu se klepe při mluvení hlas trémou, někdo omdlévá, někdo má úzkosti. Mluvte o tom s manželkou, přítelkyní, kamarády. Mluvte o svých pocitech při vystoupeních. Určitě to přejde. Jinak jsem na mailu zdena.markovicova@seznam.cz.

  Bře 07, 2013
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Myslím, že je lepší, když se někdo červená, než když zezelená.

  Bře 07, 2013
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Ahoj. Rad bych se podelil o vlastni zkusenost. Vsichni jste slyseli o lecbe praskami, psychiatricke lecbe, navsteve Homeopata...To jsou vsechno kecy. Je to ve Vasi hlave. Stud je zapricinen sebeklamem ve vlastni neschopnost. Musite byt bud psychopat, kteremu je to vsechno jedno a uziva si klamani ostatnich a ma rad jenom sam sebe. Nebo sebevedomy rozumny clovek, ktery to ma v hlave srovnane a vi co chce. Sebevedomi, vira v sebe sama se da ziskat jedine tak, ze delate neco, v cem jste dobri. Date do toho vsechno a ziskate sebeduveru. A kazdy je v necem jedinecny. Citil jsem se menecenny, opovrhovany, nemel jsem pratele. Byl jsem troska, ktera prezivala se dvema krabickami cigaret denne, ktere trosku zahaneli uzkost a dodavali pocit falesneho sebevedomi. Jednoho dne uz me to prestalo bavit. Zacal jsem cvicit. Rozhodl jsem se prestat kourit a zacit cvicit. V tom nejvetsim pekle depresi co jsem mel. Prezijete tyden a uz to vam zvedne sebeduveru. Je to dva roky co jsem se tak rozhodl a za tu dobu se ze me stal jiny clovek. Ziskal jsem respekt ostatnich, ktery jsem kdysi tak postradal, a ktery mi paradoxne prestal byt uplne jedno. Ziskal jsem respekt sam k sobe. Spousta lidi mluvi o tom cim budou zitra...kazdy den. Ale nechapou, ze co udelaji dnes, tim budou zitra. Mozna jsem trochu odbocil od tematu, ale podstata veci je nezmenena. Kaslete na doktory, na leky. Je to ve vasi hlave. Delejte to v cem jste dobri. Jedine pokud VY sami budete vedet, ze jste v necem nejlepsi, nebudou vas nazory lidi co nic nedokazali vubec zajimat. Hodne stesti

  Dub 07, 2013
 • Obrázek uživatele Mike
  Mike (anonym)

  Mám oči a vlasy jako Ray Liotta, je to špatné? Jsem si jistý, že je pěkný člověk, já soudím ´podle pohledů jiných lidí... Nechci chodit říkat "ten chlap je dost úžasný!" Budu si připadat jako mimořádně hezký, ale chlapovi by mělo jít především o povahu?

  Dub 07, 2013
 • Obrázek uživatele Kenny
  Kenny (anonym)

  Mám oči a vlasy jako Ray...Ale Ray Liotta je HOT, tak bylo HOT v Good Fellas. Takže ne, to není vůbec špatná věc. Ale dnešní Ray Liotta není tak nádherný, jeho tvář vypadá nafoukle a on podivně zestárl. Takže pokud jsi pěkný jako Liotta zamlada, pak je to velmi dobrá věc, protože byl fakt přitažlivej.

  Dub 07, 2013
 • Obrázek uživatele Denisa
  Denisa (anonym)

  Ano souhlasim. Cervenani se v urcitych situaticich je o psychice. Je to v nasi hlave. Je mi 28 a od sve puberty trpim cervenani se, kdyz se dostanu do trapne situace, kdyz si v necem neverim, nebo kdyz se stydim. Nekdy take kdyz neco udelam dobre a nekdo me chvali. Je pravda, ze od mych 14 let doted se situace o hodne zlepsila. Je to tim, ze me sebevedomi vzrostlo a vyspela jsem. Nikdy jsem nemela moc talentu ani sikovnosti, takze jsem se vsechno musela naucit dost dobre na to, abych tem ostatnim stihala. Take jsem zapracovala na svem zevnejsku, protoze i to je casti naseho sebevedomi, kdyz vystupujeme na verejnosti a potkavame nove lidi. Tim, ze jsem dosahla svych urcitych uspechu, i kdyz po malych kruccich, tim jsem dosahla pokazde lepsiho sebevedomi. Uz se dnes skoro necervenam,jsem za to moc rada. Ale i tak jsou dny, kdy spadnu zpet do sveho "stareho" ja a rozhodi me kdeco. To si pak lidi okolo, kteri me znaji, vsimnou, ze se umim cervenat. Tip pro zeny: pomaha i trocha make upu a pudru, uz to samo dodava dost vice odvahy, protoze clovek vi, ze to cervenani uz zdaleka neni tolik videt :)

  Říj 11, 2013
 • Obrázek uživatele Dára
  Dára (anonym)

  Zajímavé, že se červenají jen někteří. Někteří jsou bledí furt. Já teda u toho vypadám pěkně blbě. Červený ksicht a bílý krk. jsem červená i při obyčejném uchichtnutí.

  Lis 19, 2014
 • Obrázek uživatele Žaneta..
  Žaneta.. (anonym)

  Mně zajíma pro muži v mé přítomnosti rudnou jen z obyčejné komunikace (ahoj,jak se máš.co jsi dělal o vikendu..atd..)hezká nejsem hubená taky ne tak to fak nechápu :( tak jsem asi divná ...

  Lis 18, 2015
 • Obrázek uživatele A
  A (anonym)

  to se ti jako stalo u víc chlapů? Netuším,ale řekla bych,že se jim naopak líbíš,ale asi to jsou moc mladí kluci,vid?

  Lis 19, 2015
 • Obrázek uživatele Janča
  Janča (anonym)

  Dobry den. Mam strasny problem s cervenanim. Chodim do 8.tridy a je mi 14 let. Moc mi to vadi, sotva rekne ucitel moje jmeno hned jsem ruda jako rajce. Nevim cim to je nekolikrat jsem se snazila uklidnit: to zvladnu, co je komu potom,ze jsem ruda nebo si rikam ze na me nikdo nekouka apod.ale pokazde zrudnu, kdyz nam do tridy jednou ostre svitilo slunce a ja tim pri zkouseni byla oslnovana, nevidela jsem jestli na me nekdo kouka a pote jsem se ptala kamosky na rudnuti a ona mi rekla, ze jsem nebyla ruda vyjimecne vubec. Ale ono to neni tak jednoduche, kdyz sedim v posledni lavici a ucitel mi rekne, at neco vysklonuju a v tu chvili se vsichni na me otoci a ja desne zrudnu citim jak mam hlavu jako v ohni. Obcas se nekdo zacne smat a vykrikne: „ta je ruda”!!! A ja zrudnu jeste vic, i kdyz to vpohode umim, vzdy ze sebe neco vykoktam a v tom stresu ani nevim co povidam, pak to spletu a mam blbou znamku. Libi se mi jeden kluk ve tride a pred nim zrudnu i kdyz mi rekne pouze ahoj, nebo se jde zeptat co bylo za domaci ukol a ja zrudnu. Moc mi to vadi obcas si zato zacnu nadavat. Nekdy premyslim i nad tim jestli jestli to neni kvuli tomu, ze jsem zacala kamaradit s kamoskou, ktera take rudne a priblizne od tech dob zrudnu taky. Jsem bezradna nevim jak se toho zbavit. Predem dekuji za odpoved.

  Lis 23, 2016
 • Obrázek uživatele strudl
  strudl (anonym)

  Dobry den. Mam strasny...Ahoj Jani, pokud chceš poradit s tímhle problémem, ozvi se na email strudl24@email.cz

  Pro 20, 2016
 • Obrázek uživatele Jakeš
  Jakeš (anonym)

  Já zrudnul zamlada a jsem rudý do teď!

  Pro 20, 2016
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Ahoj. Rad bych se podelil o...Ahoj. To máš pravdu. Jen občas zapomínáme na to, co už jsme věděli a s jakou samozřejmostí jsme s tím nákladali. Děkuji za připomenutí.

  Zář 04, 2018
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  Jsem červená pořád, zblednu pouze při krámech.

  Zář 05, 2018
 • Obrázek uživatele vis
  vis (anonym)

  Kdybys pomohla přestala bys ses červenat. ..

  Zář 05, 2018
 • Obrázek uživatele mam
  mam (anonym)

  Raději umřít. ..

  Zář 05, 2018
 • Obrázek uživatele Nee
  Nee (anonym)

  Neee neumírej. ....... Staci když umřu ja....

  Zář 05, 2018
 • Obrázek uživatele kdyz
  kdyz (anonym)

  Se něčeho bojíš ,řekni si,co se mne muže nejhoršího stát. ? Mne ,tomu druhému ...třeba ta ev.rizika nejsou stejné. ..

  Zář 05, 2018
 • Obrázek uživatele musim
  musim (anonym)

  Zajít na urologii ....nejde se snadno vymocit...cevkovat !!!

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele mozna
  mozna (anonym)

  Tam bude krasna sestřička nebo doktorka. . .to. bude vzrušo. ..co. Na co asi budu myslet ,jake budou moje myšlenky. . Coo

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele Ano
  Ano (anonym)

  Děkuji za pomoc...

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele jsem
  jsem (anonym)

  Nejchytřejší na svete. Moje IQ. 3789432109876456778,6549865

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele nerad
  nerad (anonym)

  Ale musím už odletět zpátky domu do vesmiru kde mám základnu sachrkabez.......V raketě je ještě místo na několik židli.U nás kdo bydlí na židli. .... Pa pa

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele laska
  laska (anonym)

  Na frekvenci 7 Hz....ahoj

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele koukni
  koukni (anonym)

  Boty směruji ke dveřím, a moje ledvina.....no už mám jít. .....! ještě se jenom vyčůrám a už pobezim. ... ..... Kam ? Co to je za blbou otázku. ..k te první kterou potkám. ... Ahoj

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele Prijd
  Prijd (anonym)

  Mám te Raaaad,proto ti mohu nabídnout pouze převařenou vodu!!!

  Zář 06, 2018
 • Obrázek uživatele koukni
  koukni (anonym)

  Hmotný mozek těžko chápe věci nehmotné.Cim větší lásky jsi schopen tim více jsi schopen i pochopit ,vcítit se.

  Zář 06, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama