Reklama

Proč je mnoha lidem o víkendu na zvracení

Holandský psycholog Ad Vingerhoets se léta trápil stížnostmi mladých lidí, kteří pravidelně každý víkend trpí nevolnostmi. Po letech výzkumu konečně odhalil tajemství zvláštní choroby, která sužuje více než tři procenta populace. Proč tedy značnou část populace trápí hlavně přes víkend nepříjemné pocity v oblasti žaludku? Profesor Vingerhoets tvrdí, že dochází k oslabení imunitního systému po vyčerpávajícím týdnu. Jelikož obranyschopnost těla se musí během pracovního týdne snažit na maximum, v pátek odpoledne téměř vypíná.

Studii se podrobilo jedenáct set mužů a osm set žen z Nizozemí. Z celého počtu dobrovolníků trpělo opakovanými nevolnostmi na začátku prázdnin sto čtrnáct osob. Výsledky byly překvapující. Téměř čtyři procenta mužů a tři procenta žen každý víkend trápí pocity na zvracení. Většina z postižených byla ve věku dvaceti šesti let. Každý z nich pak popisoval své potíže jako nevolnost a průjmy.


Příčinou popisovaných stavů však rozhodně není víkendový stres, jak se původně předpokládalo. ?Ti lidé jsou v práci značně zatěžováni a navíc jsou sami ctižádostiví a jejich výkony musí být perfektní. Proč se dostavují těžké stavy v období kolem dvacátého šestého roku? Protože mladí lidé si tehdy pořizují první dítě, vdávají se nebo žení, získávají první práci. A stresu je nejvíce, cítí se povinni fungovat na maximum. Časem stres polevuje, nebo se mění životní styl a mizí i nevolnosti v první etapě volna,? vysvětluje příčinu podivné choroby profesor Vingerhoets.


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

coroner (Po, 25. 7. 2005 - 12:07)
Ahoj Martino, těch příčin může být řada. Článek je psán trochu zmatečně, tak lze těžko posoudit, jakou situaci bere autor za základ.
Pokud jsme třeba během týdne opravdu silně stresováni svojí prací a pracovním prostředím, je klidně možné, že když tento stres přes víkend povolí, dojde i k uvolnění v oblasti zažívací, což se projeví náběhem na zvracení nebo průjem.
Je to zase o těch energiích, jak jsme se kdysi bavili.
Stres představuje silnou kontrakci organismu - stah (včetně psychiky).
Vypadnutí z téměř permanentní stresové situace během týdne představuje náhlé uvolnění, které může organismus vnímat jako jistou nestandardní situaci, protože jeho kondice je vybudována stresem.

Tento princip je znám např. z extrémních životních situací, kdy v naší těsné blízkosti třeba někoho porazí nebo přejede auto.
Tato situace je stres okamžitě vystupňovaný do patologických hodnotot, což představuje silnou kontrakci organismu.
Vyrovnávací reakcí tohoto stavu je uvolnění v podobě pozvracení, pomočení a podobně.

Řekl bych, že to s oslabením imunity nemusí mít v řadě případů vůbec nic společného.
coroner (Pá, 22. 7. 2005 - 13:07)
Nechci celou záležitost zlehčovat, ale např. známému je během víkendu pravidelně na zvracení z toho důvodu, že vypije za ty dva dny tak něco kolem 30 piv.
Bývá mu na zvracení i během týdne, ale to je zase dáno tím, že je do víkendu ještě daleko.
Martina H. z CFS (Po, 25. 7. 2005 - 08:07)
Ahoj Coronere, to je také možné, ale stejné příznaky na zvracení míval můj syn v určitých cyklech po 3 týdench celý poslední školní rok. Je v letech puberty - tedy také jistý živ. zlom - škola ho zatěžuje hl. v tom bušit se něco nazpaměť, co ho nebaví. Přitom není hloupý, naopak je dost inteligentní. Je pravda, že má také narušenou imunitu - je alergik a teď se doma setkal s těžkou alergií na plísně. Myslím si, že všichni jmenovaní z testu měli určitě také nějak imunitu narušenou.

Synovi na to hodně pomohla homeopatie - bryonia 9 CH a přírodní kuličky žen šenu, který je výborný hl. na žaludek.
vilma (Ne, 30. 10. 2011 - 17:10)
ano spoustě mladým je špatně věnují se bouřlivé nevázané zábavě v klubech ,bez alkoholu se neumí odvázat nebo se vůbec bavit.A ti nezadaní to berou hlavně jako útěk pred samotou.Komu by nebylo z toho špatně,že?
Helena (Ne, 30. 10. 2011 - 19:10)
Ahoj Martino, těch příčin...Ano, přesně to se mi děje. Jen to začínám zvládat. Dva roky jsem o něco usilovala, dva roky se soudila a šlo o moc. Celou tu dobu jsem se držela a to žiji sama. Ted, před pár dny spor je ukončený a v můj prospěch. A další den po té dobré zprávě,jsem byla naprosto vyřízená. Depky, zle od žaludku, ani to vše nejde vypsat. Dala jsem si udělat psycholog. test a vyšel velmi zle. Podle výsledků jsem se sebou pracovala a pracuji. Raději jsem první noc téměř nespala. Ted se pomalu vracím a rovnám. Určitě to byl nahromaděný stres, který dost kuriozně ukázal růžky ve chvíli,kdy jsem byla bez potíží.
Michaela (Pá, 11. 11. 2011 - 10:11)
Já zvracím pravidelně každý víkend už tři měsíce, vždy jen po alkoholu, ale stačí půl piva nebo dvě frisca v rozmezí tří hodin apod. Mám dost náročnou školu, tak mi to přijde teď i pravděpodobné, že o víkendu se uvolní stres a když jdu někam posedět na pivo, tak je to ještě horší a pravidelně zvracím ...
Halina (Pá, 11. 11. 2011 - 10:11)
Mně je špatně v pátek, protože dělám nákup na víkend pro celou rodinu a když vidím na pokladně částku v Kč, je mi na blití.
Petr (Pá, 11. 11. 2011 - 11:11)
Mně je na zvracení trvale, a to z naší politické a ekonomické "elity". Komunisti jsou proti nim žabaři, kradli po troškách, aby to nebylo tak vidět. Tihle kradou ve velkém a ještě si na to schválili zákony (viz např. zákon o VYTĚSNĚNÍ drobných akcionářů).
Reklama