Požehnaná krize

Pro náš život je nezbytně důležité pochopit skutečný význam krizí! Co bychom si bez nich počali? Kým bychom byli, kdybychom nikdy neprošli žádnou krizí? Uvažujte o tom.

Bez krize by se těžko někdo vyvíjel! Zůstávali bychom ve vyjetých kolejích a dál bychom věnovali pozornost trivialitám. Naštěstí většinu z nás občas potká požehnání v podobě krize - kouzelná hůlka, která všechno změní - buď nás něžně postrčí, nebo nás nakopne do zadku, donutí nás pokládat si otázky. Pravděpodobně se díky ní dokážeme i probrat!

Krize je poplašným signálem, znamením toho, že si myslíte nebo děláte něco, co vám brání ve štěstí.
Na krizi je zajímavé, že dokud jsme mladí a nezkušení, děsíme se jí, obzvlášť tehdy, když jsme ještě nepochopili skutečnou hodnotu krize a jejího pozitivního přínosu na naše myšlení. Jak život jde a my přežijeme jednu nebo více skutečně vážných krizí, dospějeme a začneme chápat, že si poradíme i s další krizí a přežijeme ji. Můžeme dokonce zjistit, že to, co jsme za krizi považovali, je jen naše neadekvátní reakce na událost, kterou nemůžeme nijak ovlivnit!

Vzpomínám si na jednu studii o posádce německých ponorek, která za druhé světové války přežila na otevřeném moři.
Když byli muži po mnoha dnech zachráněni, zjistila se překvapující skutečnost: přežili většinou jen starší muži, zatímco mladší zahynuli (ačkoli po fyzické stránce měli lepší předpoklady než starší). Jakmile totiž muži opustili své ponorky
a museli bojovat o přežití na záchranných člunech, ti mladší prožívali větší hrůzu než ti, kteří žili déle a viděli a prožili více
krizí. V tomto případě, stejně jako v mnoha jiných, přežití může být otázkou postoje.

Jiné doporučení pro krizi může znít: Vzdorujte tomu, co je! Místo abychom od toho, čemu říkáme krize, utíkali s cílem uniknout pocitům úzkosti, naučme se klidně zastavit a pořádně se podívat na to, co se děje. Jakmile si posvítíme na událost (která může být pro někoho krizí) a na naši reakci na tuto událost, začnou se dít úžasné věci!


Zdroj: Barbara Bergerová - Jste opravdu šťastní?, nakladatelství Metafora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Bla, bla, bla.

  Srp 28, 2009
 • Obrázek uživatele Pepa
  Pepa (anonym)

  Krize je především vyhroceným znakem toho, že dosavadní postup byl špatný, ale nikdo nereagoval na indikátory rostoucích problémů a nechal to dojít až do krajnosti.

  Srp 28, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Pepo,zase jsi nejchytřejší co?Jdi do vlády ty magore!

  Srp 28, 2009
 • Obrázek uživatele Vera
  Vera (anonym)

  Výborně popsané, plně souhlasím. Jsem ženská "v letech" a prošla jsem si několika krizemi. Je to prostě tak, že co tě nezabije, to tě posílí. Ale když jsi právě v krizi, tak ti to tak vůbec nepřipadá. To je člověk úplně "hotový". Když jich takhle několi prožiješ, zjistíš, že to zdaleka nebylo tak hrozné a že zvládneš mnohem víc, než bys myslel.

  Srp 31, 2009
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Nevím jestli by někteří slušní lidé co ve svém okolí znám a které krize postihla a to hodně souhlasili s tím ,že tato krize je požehnaná..Krize = výsledek neřešených chyb,ale tak už to holt chodí...

  Zář 01, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Krize vzniká, když lidé vydělají méně peněz než kolik stojí zboží, které vyrobili. Takže si je nemohou koupit, není odbyt a kruh se uzavírá.

  Zář 01, 2009
 • Obrázek uživatele Karla
  Karla (anonym)

  Ale zde to není o hospodářské krizi, ale o životních krizích. Přečtěte si článek...

  Zář 01, 2009
 • Obrázek uživatele pimponym
  pimponym (anonym)

  "Speciál Melčák" Tady diskutujeme o nastalé ústavní krizi: zda a kdy budou volby, proč to Melčák provedl a co z toho vyplyne pro situaci v Česku. Připojte se a napište Váš názor! Hlasujte v anketách! http://www.pimpaku.cz/

  Zář 02, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama