Na podzim přibývá depresí

V chladném a temném ročním období se často zhoršuje nálada. Někteří lidé dokonce trpí na deprese. Jednou z příčin je snížená intenzita slunečního záření. Zpracování světelných paprsků v mozku podporuje vylučování hormonů serotonin a noradrenalin, které mají pozitivní vliv na naší náladu. V období, kdy je slunečního svitu málo, může hladina těchto hormonů klesat.

Pacienti mohou být léčeni tzv. světelnou terapií, kdy se využívá intenzivního bílého světla k tomu, aby hladina hormonů opět stoupla. Světelná terapie proti podzimním splínům se dá provozovat i v domácích podmínkách.

V těžkých případech však musí být léčba doplňována léky a psychoterapií.

Další příčinou, proč na podzim a v zimě tíhneme k depresivním náladám, je i omezení společenské činnosti, menší sportovní aktivita, špatná výživa s malým příjmem vitamínů a minerálů, nedostatečný pobyt na čerstvém vzduchu či dlouhé večery strávené doma. Pokud se k tomu přidají genetické sklony k depresi, může toto závažné onemocnění propuknout.


Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele igor havel
  igor havel (anonym)

  Také jsem léta trpěl podzimními depresemi. Loni jsem si zakoupil osobní stimulátor, aktivovaný systémem JL. Nejenže zmizely dperese, ale také se celkově zlepšil můj zdravotní stav. Mohl jsem již vysadit prášky na snížení cholesterolu, proti cukrovce a dokonce se zlepšil můj sexuelní život. Zvášila se mi vitalita, jak fyzická, tak psychická. Prostě super věc. A když jsem si spočítal, kolik mne stála za den, byly to necelé čtyři koruny. Takže levnější, než byly doplatky na léky. Blížeji na tel 603 42 37 96

  Lis 12, 2002
 • Obrázek uživatele paja
  paja (anonym)

  já mam naopak podzim hrozně rád, zase nemusim moc léto a ty umorné vedra.

  Srp 11, 2010
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama