Podle britských vědců může facebook zlepšit duševní zdraví

Prohlížení starších příspěvků na vlastním profilu na komunitní síti Facebook může zlepšit náladu zhruba stejně, jako procházka v parku. Tvrdí to nová studie, kterou vypracovali vědci z univerzity v britském Portsmouthu.

Vzpomínková terapie podle nich pomáhá při depresivních a úzkostných stavech a zabírá také u pacientů s poruchami paměti, řekli vědci deníku Daily Mail.

    Výzkumný tým došel k závěru, že lidé nejčastěji na Facebook píší pozitivní věci a také tam umisťují pozitivní fotografie.  Prohlížení vlastního profilu tudíž znamená vzpomínání na čas, kdy bylo lépe, díky čemuž se lidem údajně zlepší nálada.

    Podle Alice Goodové, která se na výzkumu podílela, jsou výsledky studie velmi překvapivé. Závěry totiž vyvracejí dřívější poznatky, podle nichž Facebook naopak duševní zdraví ohrožuje.

    Čím více jsou lidé náchylnější ke skleslé náladě, tím větší účinek na ně má brouzdání vlastní facebookovou historii, říká Goodová. Badatelka zkoumala 144 lidí s průměrným věkem 34 let. Ve skupině bylo o trochu více mužů než žen a 39 procent respondentů mělo v minulosti psychické problémy. Většina z nich se na Facebook přihlásí víc než jednou denně.

    “Toto byla jen malá studie. Uvidíme, jestli stejné výsledky přinese také pozorování většího počtu lidí,“ řekla.

    O Facebooku se mluví spíš jako o nástroji komunikace. Nový výzkum ale podle vědců dokazuje, že lidé Facebook využívají spíš jako spojení s naší vlastní minulostí. A to hlavně tehdy, když lidé potřebují uklidnit. “Když jsme skleslí, je velice jednoduché zapomenout, jak dobře se často cítíme. To nám mohou připomenout právě pozitivní příspěvky, které jsme v minulosti přidali na síť,“ říká psycholožka Clare Wilsonová.

    Studie prokázala, že vzpomínková terapie může být účinnou pomocí při léčbě duševního zdraví, jako jsou deprese či úzkost. Jiné výzkumy už prokázaly, že tato metoda funguje u starších lidí, kteří ztrácejí paměť.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele NO!
  NO! (anonym)

  Když si nikoho nevšímám,něco si namaluju,vyfotim a hodim na si di,nebo tam hodim kámen léčebnej,mám ráda zelenej,akvamarin,a přiblížim,nebo si napíšu na facce bacc nějakou knihu,tak si hodim těžkou pohodu.Ale má to háček,nejedu v tom sama,jinak si ani nebrknu.Mám těžkej nabíječ na jednom hodně slušnym a čistym webu.

  Srp 26, 2013
 • Obrázek uživatele Igo r
  Igo r (anonym)

  To máte pani blbé,nebo snad slečno? Na feizbuku toho moc nezjistíte,co takhle někde se sejít. Já bych třeba zjistil,jak jedou vlaky...jestli jste mladá,hezká..

  Zář 05, 2013
 • Obrázek uživatele Hedvika
  Hedvika (anonym)

  Jsem.Jsem štíhlá,nad věcí,projdu všude...

  Zář 05, 2013
 • Obrázek uživatele Dratev
  Dratev (anonym)

  Má pokolení máhmeddovo,psali tudle v tej novej frontě- stálo se u Maška na Vaškovu slaninu,tak,potkal sem tam aninu,chtěla kiln plece,pro rodinu z Pece...:-@- flákl jí to na pult,měla z toho vodvaz,čouhal z plece provaz. A nda měla přáno,von řek,milá dámo,sou toho 3 kila,to že ste má milá.# ještě kolo kabanosu,to si zase daj do nosu.

  Zář 06, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama