Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Plačte !

Paradoxně také pláč, podobné jako smích, psychicky posiluje, obšťastňuje, uzdravuje a činí člověka silnějším, šťastnějším a zdravějším. Ti lidé, kteří si čas od času při vhodné příležitosti popláčou (častěji ženy), netrpí například žaludečními vředy, což je fakt, který nedávno prověřilo několik švýcarských farmaceutických firem.

Slzy obsahují baktericidní lyosym, jenž zabíjí bakterie. Židovské přísloví k tomu jakoby mimoděk dodává: "Co znamená mýdlo pro tělo, to představují slzy pro duši. "

Přemáhání potřeby pláče a potlačování slz může například vést nejenom k žaludečním vředům, ale i k zánětům tlustého střeva a poruchám srdeční činnosti. Slzy však rovněž obsahují leuzin-enkophalin, který zmírňuje bolesti a posiluje imunitu.

V roce 1994 zkoumaly pracovnice Vanderbiltovy univerzity, které důvody k pláči jsou mužům (v protikladu k ženám) nejméně přijatelné. Pánové považovali za nesnesitelné, když sami plakali z vděčnosti nebo v důsledku intimních problémů, ženám připadlo nepříjemné plakat v hněvu nebo v zuřivosti. Muži i ženy se shodli v tom, že pláčou v situacích, kdy se jim nedostává slov, nebo v těch okamžicích, v nichž nedokázali obstát. Jestliže nemůžeme mluvit, pak pláčeme, sdělovala shodné obé pohlaví.

V partnerských vztazích však slzy často brání uspokojivému vyřešení problémů. Muži totiž vnímají ženské slzy spíše jako nátlak a často na ně reagují agresivně. Někdy ale ženské i mužské slzy přece jen poslouží jako taktika k dosažení aktuálního cíle. Jako dlouhodobá nebo strategická zbraň při řešení krizí a problémů se však nikdy neosvědčily.

Obecně nám ovšem pláč dělá spíše dobře. Uvolňuje nahromaděný tlak a přivádí nás rychleji k duševní rovnováze. Ten, kdo pláče, nalézá rychleji úlevu v utrpení. Některé ženy pořádají společné doslova slavnosti pláče, které důkladně proplachují a čistí jejich duše. Slzy vedou spolehlivé k rychlejšímu překonání citových krizí, takže ten, kdo pláče, se snadněji vypořádá s hořem a tesknotou, ale i s hněvem.

Antropologové zjistili, že kultury, v nichž je pláč považován za normální a zdravý, se vyznačují větším emočním bohatstvím než ty, v nichž slzy představují projev slabostí nebo kde jsou dokonce tabuizovány.

Zdroj: Optimisté žijí déle - Heidelore Klugová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Slzy obsahují lysozym, nikoli "lyosym".

  Kvě 30, 2001
 • Obrázek uživatele annalacna
  annalacna (anonym)

  jsou to kraviny

  Lis 06, 2006
 • Obrázek uživatele Honza Buka
  Honza Buka (anonym)

  Děkuji za velmi zajímavý a poučný článek... Mám to ze své zkušenosti (a to jsem mužem), že když se emoce nahromadí, tak nejspolehlivější a nejrychlejší cestou k vyrovnání "emoční hladiny" je právě pláč... paradoxně pak "sténavý" pláč i se zvukovými projevy (třeba do polštáře) dokáže přímo zázraky... :) Velmi účinný prostředek ke zklidnění emocí...

  Pro 13, 2006
 • Obrázek uživatele Eva
  Eva (anonym)

  Pláč je lék.............v noci se probudím,tíží mne cosi natolik,že se rozpláču. A po usedavém pláči usnu tvrdým spánkem. Určitě mne pláč v ten okamžik osvobodil a uvolnil.

  Kvě 07, 2007
 • Obrázek uživatele Jáňa
  Jáňa (anonym)

  Pláčem ze sebe dostávám veškeré emoce.Radost vztek bolest.Pláči i při filmech,hluboce se mne dotýkají romantické filmy a bolestné o dětech.Pláčem se mi uleví,ale stejně i tak se směji od srdce smích mi dodá energii a pročistí mé nitro.

  Kvě 07, 2007
 • Obrázek uživatele Warme
  Warme (anonym)

  Dřív jsem se za sebe hrozně styděl, protože když je v kině nějaký romantický film, rozpláču se skoro pokaždé, i když to s mojí holkou třeba ani nehne. Teď jsem za to ale rád, protože jsem se naučil ze sebe pláčem uvolňovat spoustu věcí, které by mě jinak stresovaly.

  Říj 21, 2007
 • Obrázek uživatele Flash
  Flash (anonym)

  v minulosti delali lidi ve jmenu dobrych idealu priserne veci, nema cenu si namlouvat ze dnes jsme na tom lepe.. kdyz se nekdo rozbreci, prvni co mu reknem je "prostimte hlavne mi tu nebrec", pritom prave tim ublizujem... plac je bozi

  Feb 10, 2010
 • Obrázek uživatele Lenka - lenkasaa.blog.cz
  Lenka - lenkasa... (anonym)

  Když jsem nešťastná tak vůbec nemám chuť na pláč, protože vím, že mi to akorát přitíží a mnohdy když už brečim tak to musí být naprostá kravina.

  Dub 20, 2010
 • Obrázek uživatele aa
  aa (anonym)

  A co dělat když člověk už nemůže plakat?Když už je emočně tak v prdeli že nemá slzy?

  Dub 26, 2010
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  tak to už zbývá jedině psychiatr.Dobrý psychiatr.Tedy ne každý.

  Dub 26, 2010
 • Obrázek uživatele aa
  aa (anonym)

  U toho jsem byla a stojí za ho..Kdyby někdo věděl o nákym dobrým psychiatrovy v Kolíně budu vděčná.Byla jsem jen u Roberta Brocka

  Dub 26, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama