Reklama

Ortorexie - posedlost zdravým jídlem

Ortorexie je charakterizována posedlostí jíst zdravě. Pokud se ale zajímáte o složení toho, co jíte, neznamená to ještě, že jste ortorektik.
Jde o atypické chování, které nelze označit ani za anorexii, ani za bulimii. Je charakterizováno strachem z toho, že postižená osoba utrpí újmu, pokud nebude jíst zdravě. Takový člověk cítí velmi silnou vinu, jestliže poruší pravidla, která si stanovil. Pocit, že má svůj jídelníček pod kontrolou, jej uklidňuje.

Ortorexii pojmenoval poprvé v roce 1997 doktor Steven Bratman: orthos znamená řecky správný a orexis chuť.

Člověk trpící ortorexií vylučuje ze své stravy čím dál více pokrmů, aby mu bylo “stále lépe“. Ve vzácných případech, kdy konzumuje mimořádně redukovaný počet jídel, může nastat i smrt. Nejběžnějším následkem ortorexie je však vyloučení ze společnosti. Taková osoba nemůže jít do restaurace, protože by neměla kontrolu nad kvalitou, původem a přípravou pokrmu.

Ortorektik má také přehnané nároky na sebe sama a na své okolí. Tyto osoby trpí silným pocitem viny posilovaným touhou po dokonalosti. Obavy takového člověka ohledně kvality jídla ještě zvyšují často rozporné či nepravdivé informace o potravinách. Všechny skandály kolem průmyslové výroby potravin dávají ortorektikovi další důvod, jak omezit jídelníček. Ortorektik plánuje a kontroluje svůj jídelníček a trpí neustálým strachem. Rozeznává jen dvě kategorie potravin: dobré a špatné.

Nároky člověka trpícího ortorexií se stále zvyšují: jídlo není nikdy dost dobré. Celá jeho bytost se snaží o nedosažitelnou dokonalost a pokaždé propadá panice, když nemá náhradní plán, například když musí večeřet mimo domov. Jeho posedlost se týká všech oblastí spojených s potravou: její původ, pěstování, příprava a konzumace.

Reklama

Pro ortorektika jsou náročné i nákupy: pečlivě studuje etikety, srovnává a vyžaduje co nejpodrobnější informace týkající se kvality potravin, jako je obsah vitaminů a minerálů či antioxidantů. Tráví i mnoho času plánováním jídelníčku, aby si mohl být jist, že jí přesně podle svého systému hodnot. Většinou pro něho nehrají žádnou roli chuťové vlastnosti potravin a radost z jídla. Ortorexie rovněž vyvolává problémy s okolím a ostré diskuse o jídle jsou zdrojem konfliktů.

Patologické chování může být dlouho skryté. Na lidi pečující o svou stravu se v dnešní společnosti pohlíží spíše kladně a nikdo se nediví, když se takový člověk při pozvání na večeři zajímá o to, zda při ní nebudou potraviny, které nejí. Jestliže máte podezření na ortorexii, může pomoci léčba úzkosti. Například můžete navštívit psychologa specializujícího se na poruchy příjmu potravy, který vám pomůže znovu poznat pocit hladu, sytosti a radosti z jídla.

Ptačí chřipka, kuřata živená hormony či kontaminovaná vejce mohou vzbudit obavy. To jsou však obavy odůvodněné, které z vás ještě nedělají ortorektika. Ani to, že chcete jíst zdravě, bez alergenů nebo že jste vegetarián či vegan. Zvýšená pozornost vůči tomu, co jíme, je důležitá pro naše zdraví. Ortorexie je extrémní karikatura snahy vyhýbat se nebezpečím skrytým v potravinách a je vyvolána jinými hlubšími úzkostmi.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Ferda (St, 3. 10. 2018 - 09:10)
Dnes je spousta poruch jídla, škoda, také nejsem spokojen jak jím, je to asi tím, že dřív se více vařilo a když se vařilo v rodině zdravě, tak to nemělo chybu, nejlepší bylo jídlo druhý den ohřáté, vařilo se z prvotních surovin a bez nějakých solamilů a cukru a podobnýcb nastavovadel a zahušťovadel, kterými si pomáhají kuchaři v hospodách.A pravda masa tam nepřevažovalo,dnes je chyba, že je všude hrozně masa a dokonce to jde i do diet, to je podle mne ohavnost.
Jana (St, 3. 10. 2018 - 10:10)
Dnes je spousta poruch...Já bych řekla, že i dens se stále hodně vaří. Otázka už je ta kvalita a ten obsah masa. Ale různé kuchařky všech možných směrů včetně vegetariánských jdou na dračku, tak snad to není tak hrozné. Kdo dnes chce, tak můž vařit a jíst zdravě. Informací je všude spousta. No někdy bohužel i protichůdných. Tak je nejlepší sám si vyzkoušet, po čem se člověk cítí dobře.
AneZ (Út, 2. 10. 2018 - 10:10)
Teda já už nevím... To jsem vážně nenormální, když si hlídám zdravou stravu? Už jsem z toho všeho, co se kde píše dost zmatená. Je pravda, že jinde než doma bych už nejedla, ale tak je to přece v pořádku, ne? Proč bych se cpala něčím, co není zdravý? Ale lidi z okolí mi pořád naznačujou, že to neni normální, tak já už vážně nevim, co mám dělat :(( Help..
hvezdice (Út, 2. 10. 2018 - 13:10)
Teda já už nevím... To...Ahoj, pokud si nejsi jistá, zda máš nějaký problém s jídlem, bylo by možná fajn navštívit nějakého odborníka. Moje sestra měla problém s anorexií a hodně jí pomohli v Anabell. Kdybys si o tom, jak to bylo u nás, chtěla napsat víc, napiš mi klidně na email. Držím palce.
Reklama