Novoroční předsevzetí jinak aneb Nemysleme pouze na sebe

Nový rok je tu a s ním i novoroční předsevzetí. Většina lidí chce hubnout, začít sportovat, vydělat víc peněz či cestovat. Co kdybyste mezi letošní novoroční předsevzetí zařadili velkolepé předsevzetí, že pomůžete zachránit svět?

 

Zdá se vám, že něco takového nejde, že jste moc bezvýznamní? Nejste! Svět má plno problémů a všichni se na těchto problémech současným konzumním stylem života společně podílíme - ať se to týká znečistění ovzduší, přemíry plastů, velkého množství skleníkových plynů, zamoření půdy pesticidy, vysychání půdy, auty zacpaných silnic či vymírání rostlin a živočichů - takže to i společně můžeme změnit.

Zde je pár jednoduchých tipů, co může kdokoliv udělat ve svém okolí a tím zlepšit životní prostředí a v konečném důsledku i své zdraví, kondici a psychickou pohodu. Dle výzkumů za epidemii duševních poruch a depresí může právě naše odtržení od přírody.

Co můžete v příštím roce dokázat:
 

Zvýšit rozmanitost rostlin ve svém okolí - Pouhá tráva, která je navíc sekána tak, že neprodukuje ani žádná semena pro ptáky, není pro přírodu žádným přínosem. Příroda potřebuje rozmanitost. Pouze zdravá druhově pestrá společenství rostlin se dokáží chránit před suchem, horkem, škůdci i invazivními druhy a plnit svou pozitivní klimatickou roli. Navíc plno divokých rostlin obsahuje množství živin a  léčivých látek, které jsou důležité pro zdraví zvířat a mohou pomoci i lidem.

Vysadit či pomoci ochránit strom - Strom je nejlepší pomocník pro snižování teploty prostředí, zachycování CO2,  čištění a zvlhčování vzduchu. Zároveň zadržuje vodu v půdě a brání erozi. Dle vědeckých studií mají stromy schopnost zmírňovat u lidí pocit stresu a agresivity.

Snížit konzumaci masa - Stačí, když si v týdnu uděláte pár dní bez masa, není potřeba, aby se z vás stali vegetariáni. Masné velkochovy jsou velkým producentem metanu - škodlivého skleníkového plynu. Navíc maso od menších chovatelů, kteří svůj dobytek pasou na loukách, je mnohem zdravější než z velkochovů.

Snížit nákup výrobků v plastových výrobků a obalů -  Např.nemusíte kupovat balené salámy, sýry, zeleninu, ovoce, lahůdky, ale dávat přednost výrobkům na váhu. Kávu do auta můžete požadovat natočit do vlastních speciálních vymyvatelných hrnečků. Na nákupy začněte vyrážet vždy s vlastní textilní taškou, která vám může vydržet roky.

Podpořit hmyz a ptáky - Pokud zmenšíte plochu trávníku a na jeho části necháte vyrůst luční směs, kterou budete sekat jen 2x do roka nebo  na podzim neostříháte všechny odkvetlé rostliny, neodstraníte úplně všechno spadané listí a nesklidíte všechno ovoce ze stromů, poskytnete hmyzu a ptákům životní prostor a přirozenou potravu.  Na trhu je  též plno semenných směsí pro včely či motýly a původních keřů s jedlými plody pro ptáky, často současně i pro lidi, takže můžete nechat své zahrady rozkvést ku prospěchu přírody.

Vytvořit tůňku - I malá vodní plocha na zahradě může poskytnout útočiště vodním organismům a obojživelníkům a zlepšit mikroklima.

Přestat používat škodlivé pesticidy - V současnosti existují různé biologické a ekologické způsoby boje proti škůdcům. Nejlepší cestou je však postupné přetváření zahrad v co nejbohatší a přírodě nejbližší společenství rostlin, kdy je nastolena vzájemná spolupráce a rovnováha rostlin i živočichů a nedochází k přemnožení nebezpečných škůdců.

Podpořit zemědělce ve svém okolí a začít nakupovat lokální potraviny - Podporou lokálních zemědělců můžete i začít ovlivňovat způsob hospodaření na půdě, navíc snížíte poptávku po zboží z druhého konce světa, které je nákladně a neekologicky trasportováno.

Zkusit si něco vypěstovat k jídlu - I v malém bytě lze za oknem vypěstovat papriky, balkónová rajčata či bylinky bez použití chemie. Doplníte tak zdravé vitamíny a poznáte skutečnou hodnotu jídla. Na zahradkách pak téměř bez práce můžete pěstovat  např. chutné ovoce na jedlých keřích či stromech. Vypěstovat zeleninu bývá náročnější, ale pokud se budete inspirovat teorií smíšených záhonů, kde rostou pohromadě různé vzájemně se podporující druhy zeleniny společně s bylinkami, tak ušetříte čas na plení, nebudete muset tolik zalévat a rostliny budou více odolné proti škůdcům.

Občas nechat doma auto a jet raději hromadnou dopravou, na kole či jít pěšky.

Omezit kupování nových věcí. Pokuste se zrenovovat či  znovu využít nějakou věc a tím snížit svou spotřebu. Zrecyklovat doma můžete i některé plastové obaly, než je defitivně vyhodíte do tříděného odpadu. Není také nutné každoročně měnit šatník, jak nabádají některé módní časopisy. Někdy stačí jen nějaký doplněk a outfit vypadá nově. Navíc nezapomínejte, že módní trendy se časem stále opakují.

Omezit plýtvání potravinami - Potraviny, které se kazí, nenakupujte ve velkém množství, ale vždy čerstvé. Naplánujte si, co budete vařit a dle toho nakupte suroviny. Nekupování zbytečných pochutin, často plných palmového oleje, ovlivní pozitivně i vaši váhu. Organické zbytky vyhazujte do biodpadu, kompostu či domácího kompostéru - můžete si tak vyrobit kvalitní kompost i hnojivo pro domácí či venkovní rostliny. Na venkově lidé nesnědené a nezkažené přebytky často využívají pro krmení slepic, králíků...

Zlepšit se v cizích jazycích. Říká se, že čím víc jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Určitě je to pravda i v tom smyslu, že dnes díky internetu se můžete dostat k informacím z různých částí světa a vidět problémy, které nás také mohou postihnout i způsoby řešení, jimiž se lze ispirovat. Vždy je lepší poučit se z chyb jiných a problémům předcházet.

Mnoho štěstí, zdraví a sil do roku 2019!

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Většinu těchto bodů dělám již několik let, aniž bych si to dávala jako novoroční předsevzetí. Ještě chodím na procházky do přírody vždy s taškou, do které sbírám odhozené petky a plechovky.

  Led 03, 2019
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Jedine, co nesplnuji a co bych chtela dohnat jsou ty jazyky. Jsem vecny zacatecnik.

  Led 03, 2019
 • Obrázek uživatele Libor
  Libor (anonym)

  Já jsem si dal předsevzetí, které mezi ty výše popsané docela zapadá. V příštím roce založim na zahradě kompost a začnu kompostovat všechny zbytky.

  Pro 21, 2019
 • Obrázek uživatele Oscar Wilde
  Oscar Wilde (anonym)

  Předsevzetí jsou jako šeky vystavené na banku, ve které nemáme konto.

  Pro 22, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama