Reklama

Devět tipů, jak se sebou nenechat manipulovat

9 způsobů, jak se sebou nenechat manipulovat.

1. Zkuste zjistit, proč to manipulátor dělá - připomínáte mu bývalou ženu, jste ovečka, která si nechá všechno líbit, on/ona si ani neuvědomuje, že vás manipuluje, dělá to všem, protože jinak jednat neumí, zasedl/a si jenom na vás... - ptejte se jeho/jí, kolegů, okolí, pátrejte po důvodech.

2. S manipulátorem mluvte výhradně o pracovních záležitostech - jakákoliv osobní poznámka nebo informace bude použita proti vám. Proto - pracovně, stručně, žádné podrobnosti.

3. Když vám neřekne jasně, o co mu jde, dělejte, že jste neslyšel/a - hlavně nereagovat na nejasnou žádost! Když zareagujete a něco se nepovede, manipulátor to hravě svede na vás. Dokud neřekne přesně, o co mu jde, nejděte do akce. Případně se „do zblbnutí“ vyptávejte.

4. Začněte si psát - když si píšete poznámky, manipulátor ucítí ohrožení (bacha, může to použít proti mně!) a buď vám dá pokoj, nebo konkretizuje svoje požadavky. Navíc - vypadá to profi!

Reklama

5. Odmítněte zprostředkování - metoda „řekni Janě, že by bylo dobře, kdyby...“ je oblíbená manipulační technika. Když se Jana naštve, budete objektem její nelibosti vy, protože jste jí přeci řekli, že... Klidně, neútočně a mile manipulátorovi povězte, že nechcete jeho/její sdělení nějak zkreslit, tak ať to Janě řekne raději sám/sama.

6. Lichotky nebrat - lichocení je způsob, jak vás manipulátor ovlivňuje. Platí, že po hezkých slovech je člověk méně ostražitý, a tak manipulace snáze projde. Po lichotce často následuje shazování vlastních dovedností - aby manipulátor něco nemusel - ve stylu: „ty jsi na IT tak šikovný/á, já jsem na techniku úplně levá, viď, že mi s tím pomůžeš? Vždyť jsme přece kamarádi!“ Ale pozor - zdaleka ne každá lichotka znamená manipulaci, tak ať se zbytečně neochudíte o hezká slůvka!

7. Opakovat, opakovat, opakovat - metoda obehrané desky většinou vede k tomu, že se manipulátor zaměří na snadnější oběť. Opakujte stejnou větu nebo myšlenku a nic k tomu nedodávejte. Hlavně ji nerozvádějte, nepřidávejte detaily, šikovný manipulátor vás na nich umluví. Stručnost je král!

8. Naučte se říkat NE - někdy nejlepší a nejjednodušší způsob, jak zastavit manipulaci. Prostě oznamte, že to neuděláte.

9. Vymezte se vůči manipulaci - řekněte, že rádi pomůžete, ale do určité míry. Že takové jednání překročilo hranice. Že se odmítáte nechat tlačit do nevýhodné situace. Nazvěte manipulaci pravým jménem, odmítněte ji a pohrozte, že to proberete s nadřízeným nebo jinou kompetentní osobou, pokud se manipulace bude opakovat.

Autorkou textu je Olga Medlíková, autorka e-booků, publikací a článků, a hlavně matka dvou dcer. Olga Medlíková z http://www.olga-ebooky.cz/

Reklama

Komentáře

Reklama