Reklama

Nezdravý životní styl urychluje pubertu

Nezdravý životní styl a nestálé a stresující rodinné prostředí asi přispívají k tomu, proč se stále snižuje věk začátku puberty u dívek. S odvoláním na výzkum jednoho britského vědce o tom na svých webových stránkách napsala zpravodajská stanice BBC.

Psycholog Aric Sigman zjistil, že u dívek začíná puberta o 18 měsíců dříve, než tomu bylo u jejich matek a téměř o dva roky dříve než u jejich prababiček. Puberta nyní u dívek podle něj začíná zhruba ve věku deseti a čtvrt roku.


O posouvání začátku puberty do časnějšího věku hovoří i další studie. V roce 2000 bristolští vědci uvedli, že u každé šesté dívky tato životní fáze začíná ještě před dosažením osmi let.


Podle jedné z teorií pubertu "spouští" hormon leptin, který je produkován tukovou tkání. Dívky jsou generaci od generace těžší a mají víc tuku a tím pádem je pravděpodobné, že mají i vyšší hladiny leptinu.


Sigmanova studie se zaměřila na analýzu tří generací, v níž dcery byly ve věku 16 až 20 roků, matky mezi 40 a 50 lety a babičky zhruba mezi 65 a 75 roky. Psycholog pak zjistil, že zástupkyně mladší generace konzumovaly víc sladkostí a nezdravé stravy než příslušnice starší generace a naopak jedly méně zeleniny a ovoce.


Dnešní mladé ženy rovněž spíš cestují automobily, než aby chodily pěšky; často také málo cvičí. Kombinace špatné stravy a "sedavého" životního stylu pak podporují rozšiřování obezity.


Pravděpodobnost časnějšího začátku puberty podle Sigmanových zjištění zvyšuje i to, pokud dívka žije v takovém rodinném prostředí, které jí stresuje. Zdá se také, že pokud dívka žije s nevlastním otcem, zvyšuje i tento fakt pravděpodobnost "urychlení" začátku její puberty.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Eva (Pá, 24. 3. 2006 - 18:03)
Pracuju více než 10.let s obézními dětmi a mohu bohužel potvrdit, že vlivem nesprávného životního stylu je nástup puberty dnešních dívek 10. - 11 let.Tyto dívky jsou " dobře živeny", ale tato neblahá skutečnost má již v tomto věku následky. Totiž, s nástupem menarche je ovlivněn i růstový hormon a často dochází i k zastavení růstu. Nehledě na to, že tyto dívky se mezi vrstevnicemi, vzhledem ke své nadváze, necítí dobře a trpí posměšky až šikanou. Dnešní trend štíhlosti a mládí, který je nám vnucován, diktuje dívkám podmínky úspěšnosti , které se vzhledem úzce souvisí.Je dobré s tím něco dělat, než se z mladé dívky stane zakomplexovaný člověk.Mám tip.:Touto problematikou se zabývá dětská ozdravovna ve Špindlerově Mlýně-Svatém Petru.
www.volny.cz/ozdravovnasp
Sv.Petr - na obezitu metr!
JJJAAA (Čt, 19. 2. 2009 - 12:02)
ha,ha,ha,ha,ha,ha,
JJJAAA (Čt, 19. 2. 2009 - 12:02)
ha,ha,ha,ha,ha,ha,
Lenka - lenkas… (So, 3. 7. 2010 - 17:07)
Pracuju více než 10.let s...To je pravda, hlavně tomu také napomáhá stres.
Reklama