Nedostatek spánku negativně ovlivňuje řešení morálních otázek

Nedostatek spánku může negativně ovlivnit schopnost člověka řešit morální otázky. S tímto závěrem přišel tým amerických armádních expertů, kteří svou studii publikovali v časopise Sleep.

Vědci z armádního institutu Waltera Reeda zjistili, že dvě probdělé noci negativně ovlivnily skupinu dobrovolníků při řešení emocionálně náročných otázek a morálních dilemat. Podle vedoucího lékařského týmu Williama Killgora dobrovolníci řešili hypotetické scénáře, a nikoliv aktuální události. Výsledky studie podle něj mohou být důležité pro osoby, které ve svých profesích trpí chronickým nedostatkem spánku - především vojáky a lékaře v nemocnicích.


Výzkumy z posledních let ukázaly, že na integraci informací o emocích, morálních rozhodnutích, paměti a podnětech ze zevního prostředí se podílí část mozkové kůry ležící před čelním mozkovým lalokem (takzvaná ventromediální prefrontální kůra), píše agentura Reuters. Novější studie prý také dokazují, že nedostatek spánku snižuje metabolickou aktivitu v této oblasti mozku. Podle vědců je tak možné, že nedostatek spánku zpomaluje schopnost mozkové kůry integrovat kognitivní a emoční informace, kterých je zapotřebí k vyřešení závažné morální otázky.


Armádní experti zkoumali reakce 26 zdravých vojáků, kteří měli nejdříve před a poté po 53 hodinách beze spánku rozhodovat, zdali je předložené hypotetické řešení situace "vhodné", nebo "nevhodné". Scénáře se různily od nezávažných problémů až po momenty, kdy rozhodnutí "chránit člověka mohlo vyústit v poškození jiného".


Ukázalo se, že někteří z dobrovolníků změnili po probdělých nocích své rozhodnutí o tom, co je morálně přijatelné. To se však podle vědců nepotvrdilo u těch vojáků, kteří získali vysoké skóre na stupnici emoční inteligence již před spánkovým deficitem. Studie tak podle Killgora dokazuje i to, že u "lidí s obzvláště dobře vyvinutými emočními/sociálními schopnostmi" je méně pravděpodobné, že je nedostatek spánku přiměje k nemorálnímu jednání.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Tai Wu Ce
  Tai Wu Ce (anonym)

  Nič nové... Nedostatok spánku znamená oslabenie všetkých mozgových funkcií, prinajmenšom generalizovaným spomalením vedenia cez synaptické spoje nervov, čiže spomalené reakcie, spomalené myslenie, dlhé analyzovanie vnemov... Čo sa hrdia americkí armádnici? Okopírovali československé armádne výskumy (niekto im dal podklady z archívov Varšavskej zmluvy) a teraz ich publikujú? To je fakt sranda. Že sa nehambia "Amíci" zaostalí. Aj ich kultúra nesie stopy okopírovanej Stalinskej propagandy - dosadili namiesto "soldata" svojho "policajta" či "mariňáka" inak je to úplne to isté... Fujtajbl.

  Kvě 23, 2007
 • Obrázek uživatele janka
  janka (anonym)

  vecer sa mi neda zaspat,aj ked si idem skoro lahnut tak zaspim najkor o druhej v noci a o siestej uz musim vstavat!!co mam robit aby som zaspala???:(

  Kvě 23, 2007
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Ahoj Janko, zkus web www.psychokybernetika.cz - odkaz psychokybernetika, nebo psychowalkman. Nejprve mrkni na ten web, nabízejí tam programy podobně těm zpsychowalkmanů. Vyzkoušej a uvidíš. U mě to zabralo. Jinak potom ještě existuje alternativa psychowalkmanů, což je ale podstatně dražší záležitost...Doporučuju ten web www.sychokybernetika.cz

  Čer 29, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama