Nadávání opravdu uleví od bolesti

Řízli jste se do prstu? Ukopli si palec? Začněte nadávat. Vědci zjistili, že se vám opravdu uleví.

Psychologové z britské Keele University zjistili, že nadávání opravdu může tišit bolest. Tým Richarda Stephense, Johna Atkinse a Andrewa Kingstona se zkoumali, zda existuje nějaká spojitost mezi nadáváním a fyzickou bolestí.

"Nadávání lidstvo provází celá staletí a je to takřka univerzální lingvistický fenomén. Aktivují se při něm centra emocí v mozku a zdá se, že je produkováno hlavně pravou hemisférou. Většina řeči přitom přichází z hemisféry levé. Náš výzkum ukázal na jeden možný důvod, proč se nadávání vyvinulo a rozšířilo," tvrdí Stephens.

Studie zahrnovala 64 dobrovolníků, kteří měli držet ruku v ledové vodě tak dlouho, jak to zvládnou. Přitom si směli od srdce zanadávat. Pak experiment opakovali s jedním velmi rozšířeným slovíčkem. Ukázalo se, že lidé jsou schopni překonat nepříjemný pocit mnohem déle, když přitom mohou nadávat. Jejich práh bolesti se zvyšuje.

"Je jasné, že nadávání budí nejen emocionální odezvu, ale i fyzickou. To nám pomáhá pochopit, proč se nadávání vyvinulo a přežilo až dodnes," dodaává Stephens.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Ženská
  Ženská (anonym)

  Tak by měl někdo důrazně vysvětlit nemocničnímu personálu, ať neprudí. Radši do vás naperou X chemikálií, než by vás nechali zařvat.

  Led 31, 2010
 • Obrázek uživatele W.
  W. (anonym)

  Do pici,kurva to je zivot ja se na to vyseru,porad trpet bolestma venku zasrana zima no do frasa vsecko drahy,no musim to ze sebe vykricet!

  Led 31, 2010
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Nojo zkuste to na křesle u zubaře :-(

  Kvě 16, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama