Reklama

Nácvik dechové relaxace

Pokud jste předráždění nebo v napětí, vaše dýchání je obvykle povrchnější a rychlejší, ani si to nemusíte uvědomit. Povrchní dýchání však vede k vydýchávání nadměrného množství kysličníku uhličitého, ale k nedostatečnému nasycení kyslíkem.

Dechové centrum se snaží dech zpomalit, aby mohl být dost hluboký a nedošlo k dalším ztrátám kysličníku uhličitého. Obvyklá vědomá reakce většiny lidí je však automatické zrychlení dechu. Dech ale naopak potřebuje zpomalit a prohloubit. V krátké relaxaci to můžeme udělat a tím rychle snížit napětí. Krátká relaxace zaměřená na dech vám může pomoci snížit předrážděnost a zlepšit usínání. Může vám pomoci zklidnit se i v situacích, kdy budete cítit silnou zlost, strach, napětí nebo chaos, když zažíváte flashback nebo na vás dotírají intruzivní vzpomínky. Pokud se chcete tuto dovednost dostatečně naučit, potřebujete ji cvičit dvakrát denně pět minut alespoň čtyři týdny. Deset minut denně není zase tak moc času za dovednost, kterou pak máte s sebou stále.

Cvičení:

Relaxace pomocí zklidnění dechu

1. Ukončete jakoukoliv jinou činnost a soustřeďte se na sebe. Nic jiného teď není důležité. Ostatním věcem se budete věnovat, až budete v klidu.
2. Najděte si pohodlnou židli nebo křeslo, případně si dejte na zem deku.
3. Napněte svaly celého těla a potom se postupně protáhněte. Pak zkuste svaly celého těla povolit.
4. Nyní se soustřeďte na svůj dech. Vnímejte, jak do vás vstupuje vzduch a prochází až do plic, tam se zastaví a pak pomalu vychází dechovými cestami, až ho vydechnete ven. Pozorujte svůj dech a sledujte jeho rytmus.
5. Prohlubte svůj dech směrem do dolních částí plic tak, aby při nádechu došlo ke zvednutí vaší břišní stěny a při výdechu k jejímu poklesu.
6. Položte si svoji pravou ruku na břicho. Sledujte dotekem, jak se při nádechu vaše břišní stěna zvedá a při výdechu klesá. Všimněte si, jak váš dech jemně masíruje zevnitř vaši břišní stěnu.
7. Nyní po nádechu nechte na jednu až dvě vteřiny dech v břiše, pak pomalu vydechujte tak, že si řeknete během výdechu ?4, 3, 2, 1 ? uvolnit?. Cvičte čtyři minuty.
8. Po cvičení napočítejte v duchu rázně ?4, 3, 2, 1?, otevřete oči a protáhněte svaly těla.

Reklama

Frolův dýchací trenažer pro nácvik endogenního dýchání můžete zakoupit na adrese www.001shop.cz - Krakovská 22, Praha 1

Reklama

Komentáře

Kuba (St, 26. 4. 2006 - 21:04)
Já podobné dechové cvičení znám a dobré je si sehnat nějakou kazetu kde na Vás mluví někdo co máte dělat apod. Je to bomba člověk úplně vypne mozek a nepřemýšlí o problémech a jenom relaxuje ... já zatím poslouchal kazety a měli v pozadí zvuk vodopádů, šum lesů, zpěv ptáků ... představete si že toto slyšíte to je nádhrea. čauky a měj te se
relax (Pá, 21. 4. 2017 - 23:04)
Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ?
Mrknete na me videa na youtube a podporte me odberem , like a nebo komentem pod videem dekuji vsem kdo tak ucini !! :-)
https://www.youtube.com/user/Romanroman63?sub_confirmation=1
Reklama