Modlení před spaním zbavuje nočních můr

Lidem, které ve snech straší noční můry, možná pomůže se před spaním pomodlit, zjistili němečtí vědci. "Existují určité metody, jak se trápení s nočními děsy zbavit. Někdo si před usnutím zpívá, někdo myslí na krásné věci, jiný si zase zacvičí. Nám se zdá jako zaručená metoda modlení," uvedl neurofyziolog z bonnské univerzity Detlev Linke, specializující se na poruchy spánku.

Vědci se domnívají, že lidé, mající noční můry, mohou své sny kontrolovat a nedovolit negativním vlivům, aby působily na jejich mysl.

"Cesta je vcelku jednoduchá. Je potřeba si ze závěru každého dne udělat příjemnou záležitost, myslet na dobré věci a hlavně si nevybavovat to zlé, a vůbec na zlo nemyslet. Před usnutím musíte mít v hlavě jednoduše samé dobré myšlenky," řekl Linke německému listu Express.

Linke, který za nejjednodušší způsob odrazení nočních můr považuje modlení, neboť již pomohlo mnoha jeho pacientům, tak nevidí důvod, proč tento způsob nedoporučit i široké veřejnosti.

"Moji pacienti se naučili používat modlitby jako ochranu před narušováním spánku zlými sny. Sami na sobě tak dokázali, že tento způsob opravdu funguje," míní německý lékař.

Podle některých odborníků mohou jako modlitby zahánějící zlé myšlenky sloužit také básničky a písničky s pozitivním nádechem. Zabírají také vlastní básnické výtvory.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele hanka
  hanka (anonym)

  moc bych se chtela naucit nektere motltby

  Led 02, 2007
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Všechno je to o synchronizaci mysli a vyladění na pozitivní prvky. V podstatě je to Freudova psychoanalýza. Člověk si může své modlitby i vymyslet, nemusí odříkávat něco naučeného z bible či odjinud. Totéž v jiné formě je meditace, na které je východ založen. Je to vnitřní očista mysli meditujícího a koncentrace na harmonizující prvky

  Led 02, 2007
 • Obrázek uživatele Květa
  Květa (anonym)

  příklad motlitby Pane,učiň mě nástrojem svého pokoje. tam,kde je nenávist,dej abych ukázal lásku tam,kde je zranění,dej,abych prominul tam,kde je pochybnost,dej mi Víru tam,kde je temnota,dej abych mohl šířit Světlo tam,kde je smutek,pomoz mi najít Radost Dovol,abych nemusel tolik hledat...než být pochopen,pochopit než být milován,milovat z knihy Lindy Goodmanové Hvězdná znamení

  Feb 08, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Daleko lepší jsou motlitby za úsvitu,ty naučené udržují mezi lidmi pořádek a disciplínu,zkuste to,jenže ještě lepší je si místo motlitby ostře zacvičit,vyčistíte se po fyz.i psych.stránce.

  Feb 08, 2008
 • Obrázek uživatele hgfhfh
  hgfhfh (anonym)

  tohle je basnička od J.Skácela,,,možná jsem si zapamatovala malinko nepřesně,ale neva,,mám ji moc ráda a pomáhá mi..je to nedogmatická modlitba obyčejneho člověka,,at se líbí a pomáhá i tobě:-) Pane, at jsi stéblo trávy nebo obyčejný list, dej, at umim ve tvých vzkazech aspon trochu jasně číst, dej at ptákům ,stromům aspon trochu rozumim, že se učím a že nic neumim dej mi hledat sílu, dej mi hledat pokoru, když se trápím zbytečnostmi, at pohlédnu nahoru dej at stačím dohlédnout na obzor, který jsi mi dal, at se smířím se vším, co jsi mi kdy vzal

  Feb 09, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Hm,hezká,ale ten,kdo se smíří s tím,co mu údajně Pán vzal-je blázen.Smířit se se ztrátou je prohra a rezignace.

  Feb 10, 2008
 • Obrázek uživatele hghbfg
  hghbfg (anonym)

  to nemyslíš vážně? smířit se s prohrou,ztrátou, i vlastni chybou musíš,jinak jsi blázet ty,,co je prohrané,to nezměníš...ale to nevylučuje jit dál,udělat to příště lip,nebo přát vítězi štěstí,nebo nebudit mrtvé a nenaříkat nad nimi.....

  Feb 10, 2008
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Ano, modlitba mi pomáhá; prožívám i negativní zkušenosti v pohodě, jak se říká :-). Modlitba je veliká pomoc, při ní načerpávám mnoho síly a optimismu; chce to se pomodlit před spaním, a po probuzení, nežli započnu jskoukoliv činnost. FDostvám velkou sílu, a především - RADOST A OPTIMISMUS. Píši zcela upřímně - nemám důvod nic nalhávat ČaučíK vespolek :-)! Modlitba mi VELICE pomáhá, ať už je to modlitba před spaním, nebo modlitba ráno, před započetím hrubohmotné činnosti. Nabíjí mě fakt moc, dává mi sílu a optimismus; ať prožívám cokoliv, mám pocit bezpečí, dokonce se dokáži smát věcem a situacím, v kterých bych, v minulosti, propadala depresím a zoufalství; přitom si zachovávám chladnou hlavu a uvažuji klidně a s rozvahou. Modlitba je MOC. A je mi fuk, jestli se tomuto někdo směje nebo v moc modlitby nevěří. Je mi to naprosto fuk. Má zkušenost s modlitbou je naprosto POZITIVNÍ. A je mi dovopravda :-) šumafuk, zda toto někdo zdůvodňuje věděcky, např. když sááááhodlouze praví, že vše je sugesce. A jë mi naprosto šumafuk, zda je to vědec, který má x titulů. Anebo se tomuto směje kdokoliv. Říkám: modlitba, srdečná modlitba, je MOC A SÍLA. A - přátelé - nemusíte to, že se modlíte, nikomu říkat :-). Anebo - nestyďte se za to, že se modlíte, pokud se Vás někdo optá. Buďte - zkrátka - v poho a NEŘEŠTE TO :-), jak se dnes říká. Páček, mějte se FAJN!

  Pro 01, 2008
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Hm, koukám, je to docela vostrý :-), můj příspěvek je cvaimal :-). Sorry za překlepy. Vážení a milí, klíďo se modlete. Svými slovy, anebo i naučenou modlitbou. Vyjde to nastejno, pokud se modlíte celým srdíčkem :-).

  Pro 01, 2008
 • Obrázek uživatele veronika
  veronika (anonym)

  hgfhfh: Krasna basnicka, kez bych zvladla aspon polovinu toho, co v ni stoji

  Srp 28, 2009
 • Obrázek uživatele tereza.v
  tereza.v (anonym)

  moc bych se chtela naucit...tuhle používám já:otče náš jenž si v nebesích přijd tvé království necht je vůle tvá jako v nebi tak i na zemi náš dení chléb dej nám dnes a odpust nám naše viny jako je i my odpouštíme našim viníkům a nevydej nás v pokušení ale ochranuj nás od všeho zlého!

  Pro 03, 2009
 • Obrázek uživatele anonym
  anonym (anonym)

  Ano opravdu to funguje :)

  Dub 21, 2013
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Modlení = nařizování pánubohu, co má udělat: dej nám denní chléb, odpusť viny, neuveď nás v pokušení... tomu poslednímu tedy fakt nerozumím: člověk někomu jinému nařizuje, co by on sám by měl udělat.

  Dub 21, 2013
 • Obrázek uživatele Vzpomínky na afriku
  Vzpomínky na afriku (anonym)

  Kdo,milovat zná i modlit se umí,jak člověk,tak pták tak zvěř.

  Led 26, 2015
 • Obrázek uživatele Fido
  Fido (anonym)

  Pro vykřičník (!): To není nařizování, ale prosby, přání. A nevím, co by v textu mělo být nesrozumitelného.

  Led 27, 2015
 • Obrázek uživatele pro Fido
  pro Fido (anonym)

  To prosba, když někdo někomu řekne "Dej nám denní chléb"! Podle slovesa dát v imperativu je to rozkaz. Mimochodem, pokud pánbůh existuje, tak ví, co má dělat a nepotřebuje asi nikoho, kdo by mu našeptával. Ale pokud jde o modlení jako takové, každý může v tomto směru dělat, co se mu líbí, pokud tím neomezí nebo nepoškodí práva svého bližního.

  Led 27, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama