Mobily způsobují změny tvaru a funkce palců

Angličtí vědci prokázali, že mobilní telefony a hry Gameboy jsou významným evolučním činitelem, který během krátké doby dokonce změní lidskou fyziognomii! Obě jmenované technologie se totiž ovládají především pomocí palců. Tvar a způsob užívání prstů odlišují člověka jako živočišný druh od ostatních živých tvorů. Nejčastěji používají palce děti a mládež do dvaceti pěti let věku. Starší lidé totiž mačkají miniaturní klávesy spíše ukazováčky.

Spolu s vývojem kostry ruky a zvláště palce se v minulosti měnila i šedá kůra mozková. Oba tyto jevy jsou fyziologicky propojeny a na vývoj lidí jako inteligentního druhu mají zásadní vliv. V současné době, kdy je svět zahlcen novými technologiemi vyvinutými pro ovládání rukou, pozorují odborníci na šedé kůře mozkové další výrazné změny. Dosavadní zkušenost totiž potvrzuje, že evoluce lidstva probíhala dlouhé milióny let, ale k výrazným změnám druhů došlo ve skocích. S mobilními přístroji zřejmě prožíváme podobný skok.


Odvážnou hypotézu vyslovila doktorka Sadie Plantová z Univerzity ve Warwicku, když za posledních pár let sesbírala data z velkých měst po celém světě. Vybrala si devět největších metropolí a sledovala na populaci změny funkce palce. Výsledky jsou zásadní, neboť dochází ke vzniku ?nového prstu?. Podle názorů uznávané odbornice mohou za fyzické změny právě nové technologie.


Po půl roce sbírání dat v Londýně, Chicagu či Tokiu odborníci potvrdili, že k jistým změnám tvaru prstů v důsledku používání mobilních telefonů opravdu dochází. Zvláště mladší generace si zvykají na ovládání klávesnic a obratně si pomáhají oběma palci. ?Podařilo se zjistit, že lidé mladší pětadvaceti let využívají k ovládání přístrojů hlavně palce a upřednostňují je před jinými prsty. Tvrdíme, že v důsledku ovládání mobilů a jiných přístrojů dochází k přímým fyzickým změnám na prstech. Palce jsou teď u mladé generace mnohem ohebnější, a proto využitelnější, než měli naši předkové. Starší lidé naopak používají mnohem raději ukazováček. Uvidíme, kam tento odlišný vývoj generací povede,? shrnuje své výsledky Plantová.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Jitka
    Jitka (anonym)

    Když už i ty malé děti jsou psaním sms-ek posedlé. První smska je dnes stejné vzrušení jako dřív první pusa : "Jé mami, já dostala smsku - píše mi ahoj. Taky já taky napíšu ahoj." :)

    Led 22, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama