
Bylo zjištěno, že půdní mikroby mají podobné účinky na mozek jako lék Prozac. Práce se zeminou, hraní si v půdě, zašpinění se bahnem může skutečně učinit dospělé i děti šťastnějšími a zdravějšími. To, o čem zahradníci a zemědělci mluvili po tisíciletí, je nyní vědecky ověřeno. Pocit, že vaše zahrada nebo farma je vaše šťastné místo, není náhoda!
Je prokázáno, že mikroby mycobacterium vaccae ze zdravé organické půdy mají podobný účinek na neurony v mozku, jaký mohou poskytnout léky typu Prozac (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI)), ale bez vedlejších účinků či vytvoření závislosti.
Funguje to tak, že „šťastné“ mikroby v půdě způsobují zvýšení hladin cytokinů, což vede k produkci více serotoninu.Serotonin nás nutí cítit se uvolněně a šťastněji. Naopak nedostatek serotoninu je spojen s depresí, úzkostí, obsedantně-kompulzivní poruchou a bipolárními poruchami.
Zemědělci a zahrádkáři přicházejí do styku s touto bakterií tak, že s ní mají lokální kontakt, vdechují ji a dostávají ji do krevního řečiště, když mají malé škrábance či oděrky.
Některé studie s onkologickými pacienty prokázaly lepší kvalitu života a méně stresu, když byla pacientům podávána bakterie mycobacterium vaccae.
Vědci také testovali injekční aplikaci mikrobů na potkanech a výsledky porovnávali s kontrolní skupinou. Zjistili pozoruhodné zlepšení kognitivní schopnosti, koncentrace a nižší stres. Tyto výhody trvaly 3 týdny.
Antidepresivní mikroby v půdě jsou také zkoumány pro zlepšení kognitivních funkcí, Crohnovy choroby a dokonce i revmatoidní artritidy.
Takže i když fyzická práce na zahradě může sáma o sobě snižovat stres a zvedat náladu, je fascinující vědět, že existuje i jistá vědecky podložená skutečnost, která může přispět ke šťastnému pocitu zahradníka.
Náladu zlepšuje i pocit, že si sami vypěstujete jídlo, zkrášlíte okolí květinami či přispějete k záchraně užitečného hmyzu a ptáků. Sledování procesů rozkladu a znovuzrození v přírodě má též pozitivní vliv na náš psychický stav.
Důležitou podmínkou antidepresivního působení půdy však je, aby půda byla živá a plná mikrobiálního života. Pesticidy a umělá hnojiva mikrobiální život v půdě narušují.
Autor: MK
Zdroje:
“Identification of an Immune-Responsive Mesolimbocortical Serotonergic System: Potential Role in Regulation of Emotional Behavior,” by Christopher Lowry et al., published online on March 28, 2007 in Neuroscience.
Mind & Brain/Depression and Happiness – Raw Data “Is Dirt the New Prozac?” by Josie Glausiusz, Discover Magazine, July 2007 Issue.
Komentáře (8)
- odpovědět
Feb 26, 2020- odpovědět
Feb 26, 2020- odpovědět
Feb 26, 2020- odpovědět
Feb 26, 2020- odpovědět
Feb 27, 2020- odpovědět
Feb 27, 2020- odpovědět
Dub 20, 2020- odpovědět
Dub 21, 2020Přidat komentář