Reklama

Máte psychické potíže? Pomoci vám mohou odborníci třeba i v kavárně.

Lidem s psychickými potížemi pomáhají nové odborné týmy. Služba funguje od dubna í v Praze 8, v Plzni a v okrese Blansko. Setkání s odborníky si lidé mohou domluvit přes internet, konat se pak může u žadatele doma nebo třeba v kavárně. Výhodou je téměř žádná čekací doba, týmy jsou k dispozici prakticky ihned. Tato služba fungující v rámci reformy psychiatrické péče je zdarma a je koordinovánae Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ)

Pomoc týmů cílí například na problémy se spánkem a soustředěním, slyšení hlasů nebo náhlé změny nálady. I tyto stavy se někdy mohou rozvinout v závažnější psychotické onemocnění. "Naší hlavní snahou je proto nabídnout pomoc co nejdříve, protože včasná pomoc se podle mnoha studií a zahraničních zkušeností ukazuje jako nejúčinnější a nákladově nejefektivnější," uvedl odborný garant projektu Petr Winkler z NUDZ.

Lidé mohou o pomoc žádat prostřednictvím webu www.vizdom.cz, kde naleznou kontakt na příslušný tým a domluví si setkání, které se může konat u žadatele doma nebo třeba v kavárně. Na stejných webových stránkách je k dispozici i jednoduchý anonymní online test, kde si zájemci budou moci otestovat, zda u nich aktuálně existuje riziko rozvoje duševního onemocnění a případně nalézt návod, jak dále postupovat.

Značnou výhodou projektu je nejen komplexní podpora pacientů, ale především téměř žádná čekací doba. "Jedinečné je i to, že se program zaměřuje také na vyhledání osob, které jsou v riziku rozvoje závažného duševního onemocnění. Týmy jsou proto v kontaktu s profesionály - praktickými lékaři a učiteli, kteří mohou pomoci osoby v riziku rozvoje zachytit a nabídnout jim pomoc," dodala Lucie Kondrátová z NUDZ.

Součástí projektu zvaného Vizdom je i výzkumná část, která má vyhodnotit účinnost nové služby. "Zaměříme se především na kvalitu života podpořených klientů, ale také na to, jestli zavedení nových služeb znamená úsporu pro zdravotně-sociální systém, jako je tomu v zahraničí," uvedl Winkler.

Reklama

Tato služba by v budoucnu měla vznikat i v dalších regionech.

Cílem reformy psychiatrické péče je přesunout jádro péče o duševní zdraví z psychiatrických nemocnic do přirozeného prostředí klientů. Páteří reformy je vznik Center duševního zdraví, které poskytují zdravotní a sociální služby převážně lidem se závažným chronickým duševním onemocněním.

 

Autor: MK Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama