Reklama

Jak se v zimě opálit?

Opalování v zimě? Ano, ale bez toho, že bychom vystavovali pokožku riziku. Kdo nechce vypadat v tomto ročním období příliš bledý, má několik možností.

Umírněné vystavování se slunci však zůstává pro produkci vitamínu D tou nejlepší volbou, píše italský deník Corriere della Sera.

Umělá záře lampy horského slunce není bezpečnější než přirozené sluneční paprsky. Platí to také pro solária všeho druhu. Je třeba vědět, že jediná návštěva solária může zvýšit riziko vzniku rakoviny kůže.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) zanesla v roce 2009 ultrafialové paprsky B i A, tedy také ty vyzařované v soláriích, na seznam prokázaných karcinogenních látek, které jsou pro člověka nebezpečné.

A to rovnou do první skupiny, v níž jsou jsou spolu se solárii mnohé známé rizikové faktory pro různé druhy rakoviny, mezi nimi kouření, alkohol, azbest a radon. Ultrafialové paprsky mohou být negativním faktorem vzniku i rozvoje metastází kožních nádorů.

Reklama

Pobyt v soláriích může navíc způsobit též těžké popáleniny až do té míry, že je třeba vyhledat první pomoc, mdloby způsobené prudkou změnou tlaku a poškození očí.

Opalování, ať už v soláriu nebo na slunci, přispívá k rychlejšímu stárnutí pleti. Vrásky, pigmentové skvrny spojené s věkem a povolená kůže se u toho, kdo se často a dlouhodobě vystavuje ultrafialovým paprskům, objevují dříve, než je běžné.

Časté využívání solária může znamenat zvýšení počtu pih a atypických kožních névů (nezhoubných kožních útvarů různé velikosti), které mají různou barvu, tvar a strukturu a které mají znepokojivější charakteristiky ve srovnání s těmi vznikajícími po intenzivním slunění na přirozeném slunci.

Jestliže navštívíme solárium dříve, než se vystavíme slunci, například před odjezdem na dovolenou, neznamená to, že jsme si vytvořili bezpečný základ proti spáleninám od slunce. Každé vystavování kůže ultrafialovým paprskům, a především každá popálenina, totiž poškozuje DNA pokožky.

Horské sluníčko či solárium také neléčí akné. Užitek může být skromný a jen časově omezený, pak se akné znovu zhorší, protože se zvýší ucpávání pórů. Mnohé léky proti akné se mohou dokonce stát toxickými ve chvíli, kdy jimi ošetřenou pokožku vystavíte ultrafialovým paprskům.

Ani lupénku solárium nevyléčí. Účinnost ultrafialových paprsků je velmi malá. Ve specializovaných centrech se používají UVB lampy s velmi omezeným onkologickým rizikem.

Navíc vzniká reálné riziko vzniku závislosti na opalování. Americké statistiky ukazují, že pro asi 20 procent mladých žen ve věku od osmnácti do třiceti let je těžké s pravidelnými návštěvami solária přestat. Tyto ženy vykazují závislost a bez opalování pociťují úzkosti.

Alternativním řešením jsou samoopalovací krémy a spreje, které využívají složku známou jako DHA, dihydroxyaceton získaný z cukrové třtiny, který způsobuje zbarvení pokožky. "Proti těmto metodám není kontraindikace," říká ředitel dermatologické kliniky v Brescii Piergiorgio Calzavara Pinton.

Naopak slunce je spojencem zdraví: dělá dobře kostem a náladě, je však nezbytné používat ochranné krémy a nevystavovat se slunečním paprskům déle než půl hodiny v kritických hodinách dne. Slunce stimuluje syntézu vitamínu D, který z 90 procent produkujeme díky slunci a jen deset procent pochází ze stravy. Naopak četné studie ukazují, že opalováním v soláriu se úroveň vitamínu D nijak výrazně ani trvale nezvyšuje.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama