Kineziologie proti fobiím

Stres, úzkost, závislosti, fobie různého druhu i jiné problémy čím dál častěji přivádějí lidi ke kineziologům, kteří se jim snaží pomoci jinými metodami než lékaři. Některým klientům pomohou napoprvé, jiní musejí přijít víckrát. Lidé se ale vesměs shodují v tom, že nepromarnili čas ani peníze, když je vyhledali. Tuto metodu nezavrhují ani lékaři, které ČTK oslovila.

    "V posledních letech se na kineziology obrací čím dál tím více lidí. Vidí, že klasický odborník jim sice předepíše prášky, ale ty často problém neřeší. Hledají tedy jiné možnosti. V dnešní době, kdy nikdo nemá na nikoho čas a nikdo nikoho neposlouchá, potřebují lidé vyslechnout, popovídat si, ulevit si, dodat sebevědomí," řekla ČTK plzeňská kinezioložka Miloslava Rutová. Tímto oborem se zabývá 12 let a pomohla už stovkám lidí.

    Kineziologie vychází ze staré čínské medicíny. Pracuje na principu pohybu energie těla v určitých drahách. Podle kineziologů se u člověka, který má potíže, přerušil tok energie vlivem různých psychických zátěží. Speciálními metodami tedy hledají, kde a proč blok vznikl a snaží se jej odstranit. Odbouráním bloku aktivizují i samoléčící síly organizmu.

    "Chodí za námi lidé s nejrůznějšími obtížemi, mladí, staří, rodiče s dětmi. Někteří mají úzkostné stavy a neví proč, jiní se bojí vystupovat na veřejnosti, další mají strach z letadla, jiní fobii v tunelu či ve výtahu. Někdo chce třeba odstranit závislost na cigaretách, drogách či na alkoholu, jiný migrénu," řekla Rutová. "Lidé se mohou zbavit čehokoliv, ale především musí chtít," zdůraznila.

    Psychiatr Josef Zvoníček proti kinezologii v zásadě nic nemá. Z vyprávění pacientů ví, že je v řadě případů dokázali zbavit obtíží. Upozornil však na to, že se setkal i s tím, že okamžik, kdy se kineziolog vrací společně s klientem do jeho minulosti, vyvedl klienta z psychické rovnováhy. "Ne snad natolik, že se mu trvale přitížilo, ale nebylo mu to příjemné. Ale jinak si myslím, že pokud lidé kineziologovi věří, může jim pomoci," řek ČTK.

    Také psycholožka Hana Laštovková kineziologii nezavrhuje. "Pokud tomu lidé chtějí věřit a jsou ochotni zaplatit, proč ne," uvedla.
    Mnoho lidí si pomoc kineziologů pochvaluje. Někteří se zbavili problémů úplně, jiným se stav po návštěvách znatelně zlepšil.

    "Před několika lety jsem měla panickou hrůzu z toho, že umírám, ačkoliv mi bylo dvaadvacet a neměla jsme k tomu žádný důvod, byla jsem zdravá. Při návštěvě kineziologa jsme se společně dobrali k tomu, že to způsobil nepříjemný zážitek ze smrti mého dědečka. Odblokoval mě a bylo to pryč. Dnes mi to připadá jako hrozná hloupost, že jsem se tak bála," řekla ČTK Eva Maierová.

    Také devatenáctiletý Pavel, který trpěl poruchou spánku, je spokojený. Příčinou podle kineziologa bylo to, že když byl malý, zavírala ho jeho starší sestra do sklepa a on se hrozně bál. Pod odblokování se jeho problémy značně zlepšily. "Někdy se sice stane, že nemůžu spát, ale je to spíš výjimečně, zatímco dřív to bylo naopak," řekl.

    Padesátileté Soně odbourali časté migrény. "Ukázalo se, že migrénu způsobil blok, který jsme si vytvořila v mateřské školce. Při sezení jsme si vzpomněla na to, že mi spolužačka Madla vzala moji šálu a já jsem to cítila jako hlubokou křivdu. Rozplakala jsme se jako malé dítě. Migréna od té doby sice úplně nezmizela, ale je to znatelně lepší," řekla.

    Jiní lidé vyprávěli, že se kineziologům podařilo odbourat jejich strach ze zubaře, hrůzu z chemoterapie nebo je zbavili nočních můr či klaustrofobie.
    Marie Fialová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama