Reklama

Kde se bere zlost?

Jsme-li zlostní nebo rozhněvaní, naše tělo reaguje tak, že se zvyšuje krevní průtok v rukou, což usnadňuje udeření nepřítele nebo uchopení zbraně. Zrychluje se také srdeční frekvence a dochází k rychlému uvolnění energie v důsledku vyplavení různých hormonů, například adrenalinu. Na biologické úrovni je to tedy příprava na energickou fyzickou reakci.

Působení hormonů, které rozumem a vůlí nemůžeme ovlivnit, je důvodem, proč je někdy důležité mít možnost odreagovat se, neboť tyto hormony v těle účinkují a musí být z těla rychle odstraněny, což je možné jen intenzivní námahou.

Zlost může mít mnoho důvodů a je důležité aspoň přibližně rozumět pozadí vzniku této emoce. Jestliže člověk, který pečuje o dítě, dokáže odhadnout, z jakých důvodů má toto dítě zlost nebo se vzteká, dává mu to lepší možnost správně reagovat. Bude se nám snadněji jednat se zlostnými a agresivními lidmi, budeme-li vědět, že se za jejich zlostí skrývá i jistý pozitivní záměr.

Uveďme z naší praxe několik příkladů důvodů zlosti a agresivního chování, včetně jeho pozitivních aspektů:

V některých situacích je zlost jen sekundární emocí, to znamená, že se objevuje jako snaha zvládnout smutek ze zklamání a odmítání.

Reklama

Nuda a pocit nenaplněnosti jsou frustrující a mohou vést k zlosti a agresivnímu chování, které má vlastně upozornit na neuspokojivou lidskou situaci.

Překračování hranic lidských možností nějakého člověka může vyvolat velký hněv. Vyjádření hněvu naznačuje, že byly překročeny hranice únosnosti a kde byly překročeny. Včasná reakce na takový problém může předcházet násilí. Dítě se potřebuje naučit vytvářet vědomí svébytné osobnosti (ega) a prosazovat vlastní zájmy. V agresivním chování (potyčkách a rvačkách) se vyjadřuje i jeho potřeba mít s někým tělesný kontakt. Dítě se při potyčkách setkává se svou vlastní fyzickou silou a cítí, jaké jsou jeho fyzické hranice.

Sdělování vlastních potřeb a prosazování jejich uspokojení vede často ke střetávání s požadavky druhých lidí a hledání společných řešení. To je sociální schopnost, kterou je třeba rozvíjet.

Uvedené příklady důvodů, které často vedou k hněvu a zlosti, případně i k agresivnímu chování, mohou pomoci, abychom reagovali na zlost a agresi druhých lidí s trochu větším nadhledem a důkladněji pátrali po možných příčinách této emoce. S dospělými, a především s dětmi je třeba vytvořit most pro překlenutí nedorozumění a pak společně hledat lepší přístup k vzájemnému vztahu.

Zdroj: Simone Pfeffer - Rozvíjíme emoce dětí, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

lojza (Ne, 21. 12. 2003 - 20:12)
Každý člověk má určitou představu o tom , jak by se měli odehrávat různé situace , jak by se měli řešit různé problémy , co by kdo měl nebo neměl dělat atd. Když se tak neděje , vzniká u mnohých lidí zlost , u někoho větší u jiného menší . Vznik této reakce má asi původ v částech mozku mimo šedou kůru mozkovou , v těch částech , která je vývojově ranější . Zjednodušeně řečeno ,pracuje tento mechanismus jako u zvířat . "Někdo se nechce podřídit , zničím ho , zaženu ho ", je to tedy příprava k boji k odstranění nepohodlného "soka" apod. Stejný princip se projevuje i k "neposlušným " věcem . Proto mnohdy lidé kopají do auta když nejede , bouchají do televize apod. Chtějí "ztrestat" . Možná to vychází z metody výchovy mnohých rodičů , učitelů atd. metody cukru a biče , kdo poslouchá dostane cukřík , kdo ne , dostane bičem . Mnohdy tuto metodu automaticky kopírujeme , většinou nevědomě .Jenže takové chování jenom rozšiřuje zlost a řetězec vzájemných pomst a odplat a nakonec je to ke škodě všech (většinou).Možná by to chtělo víc používat šedou kůru mozkovou a dát ji do rovnováhy s emocemi . nesnažit se řešit věc hned(pokud není akutní) , zvláště když je aktivní emoční část mozku , protože emoce mnohdy "zatemňuje" rozum . Chce to počkat , až emoce opadnou , až se s rozumem dostanou do rovnováhy a pak hledat nejlepší možné řešení v rámci možností . Já osobně mám se zlostí hlavně špatné zkušenosti .Kladu si otázku jak moc mi zlost v životě prospěla ( jestli vůbec) .Zlosti se nelze zbavit ze dne na den , je to emoce uložená hluboko v podvědomí , která se stane aktivní po určitých spouštěčích (situacích) a pak se už těžko ovládá . Chce to trvalý trénink , zmírnit tu normálně neviditelnou emoci v podvědomí . Protože emoce jako zlost se snadno mohou stát " sudem plným výbušného prachu , kdy už jenom stačí zapálit sirku" . Dobrá jako prevence je kniha např. od J.Praška " Proti stresu krok za krokem aneb jak získat odolnost vůči nepohodě " (nakladatelství Grada), která je takovým svépomocným manuálem .Stres a zloba spolu souvisí .
jana (Út, 10. 5. 2011 - 14:05)
jak mužu reagovat lkadně když teno stat sojí za h..o..v..n..o
jana (Út, 10. 5. 2011 - 14:05)
tento stat děla všechno preto aby zlikvidoval lidi, kradou lžou, nic pozitivního nevytvařejí. jsou to s..v..i..ně!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak kde zít pozitivní energii?
nervák (St, 11. 5. 2011 - 19:05)
zažívám dost vypjaté období kdy mi jde tzv."o všechno", dneska vprůběhu pracovní doby se mi tvořily myšlenky takovýho kalibru, že kdyby to zfilmoval americký řežisér, tak by to byl špičkový hororvý masakr, mám v sobě tolik zlosti, že to nejde ani popsat, přitom jsem od narození pohodový a naprosto hodný a bezkonfliktní, jsem na hraně, pokud to přepadne, nemějte strach že by jste to v televizních novinách přehlídli, takový masakr co jsem dnes naplánoval nemá v historii CZ obdoby, za vším je neskutečně povrdchní právní norma, občanský zákoník je pionýrská přísaha, větší výpovědní hodnotu to nemá, feminizmus je tak hluboce zakořeněný, že neznám člověka který by toto nezmínil a který absolvoval jakýkoliv konflikt u soudu, soudní aparát je plný bezduchých prací otupělých a přemýšlešt neochotných lidí, kteří jsou obětí svý profese a doby, naprosto všechno se zjednodušuje a zakrývá zákony který neodpovídají dnešní potřebě ani problematice společnosti, naše společnost má natolik podkopaný jakýkoliv kodex slušnosti, že se s něčím takovým vůbec nikde nepočítá, všechno funguje na obcházení zcela nefukčního právního systému, nechápu na co jsou právníci vysokoškoláci i běžný středoškolák pochopí po přečtení zákoníku, že je to zpracováno u lahve kořalky a nikdo tím vymýšlením nestrávil víc než tu láhev dopil..
Petra (Pá, 23. 10. 2015 - 14:10)
Mám v sobě tolik zlosti a nenávisti. Když se člověk v životě snaží a dostává kopance tak ho to přestane bavit. Jo člověk ustojí leccos , ale někdy je vše zbytečné i když se člověk snaží jak chce. Už nemám sílu, straním se lidí, nechci s nikým mluvit. Je mi tak zle psychicky.
Jirka (Pá, 23. 10. 2015 - 18:10)
Petro;podivej se na symbol Jin+Jang;symbolizuje,ze v kazdem zlu je trochu dobra,v kazdem dobru je trochu zla.To prave se deje v kazdem z nas.Jde jen o to,prozivat v zivote i hezke veci,ktere nas naplnuji bilou,a cerna se postupne vytraci.Prozivame-li ale jen strasti a bolesti,pak je v nas vice a vice cerne,na ukor te bile.Jde tedy vlastne o to,prozivat zivot pozitivne.Chapu,ze je to nekdy tezke,ale da se to.Zvladnout se da opravdu hodne.K tomu,abychom zvladali,je ale treba mit kolem sebe par dobrych lidi,(nebo alespon jednoho!),kteri nas podporuji a veri nam,pricemz' my verime jim (jemu). Je jedno,zda jsou to rodice,partner (manzel),nebo nejlepsi kamarad(ka).
V nas je bila a vnimame,ze ti,co nas podporuji jsou bili,s minimem te cerne v sobe.Opirej se o takove lidi,to oni te podpori,oni pomohou,ve chvili nejtezsi...
Neptej se mne,zda jde ve tvem pripade o Poruchu osobnosti - nevim,kdo jsi,nic o tobe nevim.Ale jedno je jiste:mas' -li blizko sebe nekoho,kdo ti rozumi,kdo je vnitrne s tebou a ty vis,ze se na nej muzes' spolehnout,pak neztracej nadeji,bo pokud je tu nekdo,kdo te chape,tak vez,ze tu nejsi sama na sve problemy.A to je velmi podstatne - nebyt na problemy sam(a)...
Nishkam (Čt, 7. 1. 2016 - 11:01)
A jeste... www.emocnifitness.cz/clanek/emoce-zlost
Deny (Čt, 29. 11. 2018 - 14:11)
Má matka mne od dětství psychicky deptá..Fyzický trest byl občas také. Složila jsem jako 12ti letá uhlí do sklepa v domnění,že alespoň jednou budu pochválena-přesto jsem dostala vyhubováno,že bylo složeno špatně.Celá léta byly jen příkazy a povely.Neznám pochvalu,pohlazení či učit se se mnou ..Jako dítě jsem byla osamocená,ani kamarádky jsem neměla díky ní .Na stará kolena( moje) již situaci nezvládám.Matka,přestože je na tom zdravotně lépe a blíží se k 90tce ,neustále deptá a deptá.Hysterické výlevy,pokud není po jejím.Neuznává mé závazky k mé rodině - ty její jsou důležitější.Ověřuje si jak mám volno a co budu dělat - protože ona potřebuje..Někdy se ovládat už opravdu nedá...
Reklama