Japonští vědci našli způsob, jak číst lidské sny

Japonští vědci oznámili, že nalezli způsob, jak číst lidské sny. K rozluštění jejich tajemství použili metodu magnetické rezonance. Úspěšní byli přitom v 60 procentech případů.

Experti z laboratoře počítačové neurovědy v západojaponském Kjótu uvedli, že se jim “poprvé v historii podařilo dekódovat“ noční vize člověka. Své poznatky zveřejnili v časopise Science.

Tým při výzkumu sledoval tři dobrovolníky. Pomocí metody magnetické rezonance (MRI) vědci u dobrovolníka určili, která část mozku byla aktivní v prvních okamžicích jeho spánku. Poté příslušného spícího člověka vzbudili a zeptali se ho, jaké obrazy v duchu viděl. Tento proces se opakoval u každého z pozorovaných dvěstěkrát. Odpovědi pak vědci srovnali s mapami mozku vytvořenými magnetickou rezonancí.

 Z výsledků odborníci sestavili tabulku mozkových aktivit a odpovídajících objektů různých kategorií (knihy, osoby, potrava, nábytek, vozidla) spatřených ve snech. Experti sdělili, že se jim následně podařilo uhodnout sny vybraných dobrovolníků s šedesátiprocentní přesností.

 “Již dlouho se lidstvo zajímá o sny, ale doposud znal jejich obsah jen ten, komu se zdály,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Jukijasu Kamitani. “Nám se teď povedlo odvodit obsah snů z mozkové aktivity ve spánku tak, že se tyto výsledky shodovaly s výpovědí sledovaných osob,“ dodal.

Mark Stokes, který se zabývá kognitivní neurovědou na Oxfordské univerzitě, označil japonský výzkum za “vzrušující“ projekt, který lidstvo přibližuje strojům na čtení snů.

“Takový vynález je ještě hodně vzdálený, ale v podstatě není důvod, proč by nemohl fungovat. Problémem je, jak vytvořit systematické mapování činnosti mozku a snů. I kdyby se to však podařilo, nefungoval by ten systém pro každého jedince,“ citoval Stokese zpravodajský server BBC News.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (11)

 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  no to je jen chvástání aby zas někdo na sebe upozornil tomu nikdy neuvěřím taková blbost

  Čer 15, 2013
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  kdyby viděli co se mi zdá hodně by se potili hrůzou

  Čer 15, 2013
 • Obrázek uživatele Phe
  Phe (anonym)

  To jsou astmatici!nedají jinak,dělají chytré a krákají LUDMILČINY EZO KECY,JAKO BENDA.ABY SE LOTRU ZAVDĚČIL!

  Srp 20, 2013
 • Obrázek uživatele Trdlo je
  Trdlo je (anonym)

  Ponožky každou jinou,NEBO SNAD BYLY SYNA A TRDLEM SYN?NO,NA KLUKA NE JEN JEČELA,HLAVNĚ KDYŽ BÉČKO MEDITOVALO!PREJ MANŽELSKÝ POSTELE NEMĚLI,ŘÍKÁ TO CÉČKO.a hlavně:jen mezi náma...vona prej béčku kradla prachy a syn taky!

  Srp 20, 2013
 • Obrázek uživatele Ále!?
  Ále!? (anonym)

  No!a taky jeda jedna měla hnus v koupelně od menses!cé řiká,že béčku najust,aby vypadlo,že háčko sehnalo šamstra na byt!

  Srp 20, 2013
 • Obrázek uživatele Dratev
  Dratev (anonym)

  Lidské sny- sny..bílé,šedivé i do oranžova.. Máš sen a ten snad sněním ani není,kdo ví,co je skutečnost a co není..sen nabíjí láskou krásou, a ve dne sílu dává! Ta snivá kráska,zvaná láska je třpyt , a záře..z mého snáře...STEN@

  Zář 08, 2013
 • Obrázek uživatele malá
  malá (anonym)

  Tož to by pukli smíchy,kdyby zjistili,co mě se zdá,ale kdyby věděli ti,kdo se mi v hlavě promítají v noci,co se mi o nich zdá,no to bych raději nechtěla,aby to věděli.Ono totiž když máte s někým nějaký problém nebo dlouhodobě nevyřešený a nabouraný vztah,tak ve snu se vám zdá,jak se tomu člověku bráníte,jak na něj reagujete a odpovídáte mu,prostě,co člověk není schopný vyřešit ve dne,"řeší" v noci.Je to o to horší,když se problém týká někoho přímo z rodiny.

  Feb 25, 2014
 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  Mezi lidmi budou vždy tací,kteří budou chtít prozkoumat mysl až do nejmenších detailu.Pokud tak budou činit na sobě a skrze sebe nemám nic proti tomu.Jsem přesvědčen ze nikdo nemůže analyzovat sny druhého člověka bez toho ze by věděl čím v životě prochází navíc mnohdy ani my sebe poradně nezname.

  Feb 25, 2014
 • Obrázek uživatele Zdenka
  Zdenka (anonym)

  Navíc každy jedinec je originál.Napr.stejne onemocnění muže mít u každého trochu jinou příčinu.To samozřejmě ovlivňuje i sny

  Feb 25, 2014
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Nejlepší nápady jsem získal ze svých snů.kolikrát neřešitelné věci jsem ze snu převedl do skutečnosti.

  Čer 07, 2015
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Nejlepší nápady jsem získal ze svých snů.kolikrát neřešitelné věci jsem ze snu převedl do skutečnosti.

  Čer 07, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama