Jak surfovat na internetu a neutonout

Někteří pisatelé ve snaze být nápomocní vkládají do svých e-mailů odkazy na související internetové stránky a sledování těchto odkazů může fungovat podobně jako králičí nora. Můžete nakonec trávit celé hodiny prohlížením webových stránek, přeskakováním z jedné na druhou, až najednou zjistíte, že slunce zapadlo a den je pryč. Občas z toho vyplynou nečekané dividendy.

Sta­nete se odborníkem na nejrůznější témata, například jaký druh kovové krytiny se hodí pro sýpku - pokud tedy vlastníte sýpku, což já ne - nebo třeba na historii Tádžikistánu. Tyto znalosti se čas od času mohou hodit při konverzaci, nebo když řešíte křížovku. Je však snadné ztratit hodinu dvě prokrastinováním, aniž získáte něco, čím byste se mohli pochlubit - nebo taky den dva, když už na to přijde.

Surfování z nepodstatného odkazu na jiný, ještě méně podstatný je jako sledování braku v televizi. Je velice obtížné přestat se dívat na podřadný program, pokud se spoléháte pouze na sílu vůle. Vydržel jsem čekat skoro hodinu, jen abych se dozvěděl, za kolik prodávají ten nůž Ginsu či zelené sáčky, ve kterých vaše zelenina zůstane čerstvá, anebo otvírák na lahve, který vypadá jako basa, a když ho používáte, hraje „99 lahví piva“, přestože jsem neměl vůbec v úmyslu si cokoliv z toho objednat. Tady je třeba něco, co kouzlo přeruší, jako třeba oběd, naléhavá potřeba toalety, příšerně nudná reklama nebo jakýkoliv program, v němž vystupují Paris Hiltonová či Glenn Beck, at už dělají cokoliv.

Osvojil jsem si jeden trik, který pomáhá, kdykoliv se chystám na internet, a tudíž mě bude nevyhnutelně lákat surfování. Snažím se připojovat, jen když je velice pravděpodobné, že mě vyruší nějaká přirozená událost. Otevřu ho, když začínám mít hlad, když jsem si po­měrně jistý, že se každou chvilku objeví moje žena s ně­čím, co nesnese odkladu, nebo když už pociťuji první náznaky plného měchýře. Používáte-li notebook, další taktikou je odpojit ho od proudu, než se začnete pro­bírat e-maily; jakmile baterie dojde, kouzlo se přeruší - ovšem s tím, jak se baterie zdokonalují, tato technika poněkud ztrácí na účinnosti.

Pokud nefunguje nic jiného, nastavte si budík tak, aby vás po jedné hodině vyrušil. Samozřejmě se pak nedozvíte tolik zajímavostí o Tádžikistánu.

Zdroj: John Perry - Umění prokrastinace - Průvodce efektivním zahálením, lelkováním a otálením, nakladatelství Noxi

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Schweinsteiger
    Schweinsteiger (anonym)

    No to stálo za vydání, vědče o ničem.

    Pro 27, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama