Jak se zbavit chorobného odkládání povinností neboli prokrastinace

Start nového roku je vhodným obdobím pro bilanci uplynulého roku a plánování cílů do roku nadcházejícího. Přestat prokrastinovat je pro mnoho lidí jedno z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších předsevzetí. Prokrastinace je obrovským fenoménem dnešní doby. Jedná se o chronické odkládání povinností, které se vyskytuje nejen na vysokých školách, ale i ve firmách, kde má za následek snížení pracovní efektivity a následné finanční ztráty.

Prokrastinace je obrovským fenoménem dnešní doby. Jedná se o chronické odkládání povinností, které se vyskytuje nejen na vysokých školách, ale i ve firmách, kde má za následek snížení pracovní efektivity a následné finanční ztráty. Člověk trpící špatnou organizací pracovní činnosti ohrožuje krom hladkého chodu firmy i své duševní zdraví. Je totiž mnohem více vystaven působení stresu, bývá demotivován a nespokojen se svým výkonem. Skutečnost, že prokrastinace je skutečným problémem, potvrzuje i Petr Ludwig, autor a hlavní konzultant unikátního projektu BOOOST.cz, který si vytyčil za cíl pomáhat lidem proti prokrastinaci bojovat: „Společným znakem všech případů prokrastinace je stres. Člověk má pocit, že je přetěžován úkoly, které jsou nad jeho možnosti. Dlouhodobé vystavení stresu může vést až ke vzniku psychosomatických onemocnění.“

Nejtěžší je začít

Říká se, že každý začátek je těžký. Jak ovšem upozorňuje Petr Ludwig, „o boji s prokrastinací to platí dvojnásob. Odkládání povinností je zlozvyk, který vzniká dlouhodobě. Proto ani jeho potlačení není možné ze dne na den, ale vyžaduje soustředěnou, soustavnou a hlavně systematickou činnost.“ Pokud jste se již ocitli ve fázi, kdy vám prokrastinace citelně zasahuje do vašeho osobního života, pravděpodobně je to důsledek vašich dlouhodobě špatných návyků.

Prvním testem vašeho odhodlání s prokrastinací bojovat je přestat odkládat její překonávání. Fráze typu: „Od zítřka začnu jinak“ nebo „Příští rok s tím něco udělám“ jsou většinou planými sliby, kterými se snažíme oklamat sami sebe. „Dlouhodobě nám frustraci jen prohlubují, protože si uvědomíme, že jsme naše předsevzetí nedodrželi,“ dodává Petr Ludwig.

Odkládám povinností a potom jsem ve stresu. Co s tím?

Problém odkládání práce není neřešitelný. Vyžaduje však udělat mnoho malých kroků a nepřestat. Je dobré si uvědomit, že prokrastinace netrápí jen vás, ale mnoho dalších lidí. Jak přiznává Petr Ludwig, „prokrastinace paradoxně stála i u zrodu projektu BOOOST.cz. Viděl jsem kolem sebe spoustu schopných lidí, kteří marnili svůj čas. Proto jsme založili projekt BOOOST, kterým společně bojujeme proti prokrastinaci. K tomu využíváme i jejího nejsilnějšího spojence - Facebook. Pravidelně zveřejňujeme rady, návody a nové výzkumy, které přináší odpověď na to, jak boj s prokrastinací dlouhodobě vyhrát.“ Pomocí speciálně zaměřeného tréninku vám BOOOST.cz může pomoci nejen prokrastinaci pochopit a překonat, ale také jí v budoucnu předcházet. Jak dodává Petr Ludwig, „nejdůležitější je motivace každého jednotlivce. Dokud není člověk pevně odhodlán, nikdy prokrastinovat nepřestane.“

I když se může zdát, že člověk pod stresem pracuje efektivněji, výzkumy prokázaly, že to není pravda. Krátkodobě se sice výkonnost zvýší, takový stav však není dlouhodobě udržitelný. Prokrastinace ohrožuje psychickou pohodu a nelze ji tedy jednoduše zaměňovat s „běžnou“ leností. Na rozdíl od lenosti si je prokrastinující člověk schopen svůj problém uvědomit, ale většinou nemá dostatek vůle a energie na to jej překonat. Nepříjemný úkol potom místo řešení pouze vytěsňuje jinou, méně nepříjemnou či zdánlivě užitečnou činností, jako je například uklízení nebo sledování svého účtu na Facebooku.

Rada na závěr?

Neprokrastinujte boj proti prokrastinaci. Zkuste pojmenovat své problémy, a pokud najdete příčinu právě v prokrastinaci, neváhejte a začněte s ní dlouhodobě a systematicky bojovat.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (18)

 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  To mi něco připomíná... Řešit to ale neumím...

  Bře 04, 2011
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Tak přesně to jsem já...Petře,ale jde to, jen ne pokaždé.Občas to už přerazím. Faktem je, že pokud odložím důležité řešení, celé dny a hodiny jsem ve stresu, dokud to neudělám..A jinak na stres netrpím...Zkus to,já než četla článek tady, jsem s tím bojovala, myslela jsem,že jsem flákač, lenoch...Jenže já místo řešení věcí, raději makám na jiné..Je to asi fakt nemoc.Ted mám něco, co opět odkládám,tak se do toho pustím.Jinak si zkazím víkend..

  Bře 04, 2011
 • Obrázek uživatele Murphy
  Murphy (anonym)

  Práce, která se do 14 dnů neudělá sama, nezasluhuje naší pozornosti.

  Bře 04, 2011
 • Obrázek uživatele yoja
  yoja (anonym)

  ja uz se takto asi 2 roky ucim anglictinu...mam nakoupene ucebnice, spoustu sesitu, ale nejsem proste schopna zacit, mam strasne vycitky svedomi,trpim pocity menecennosti,protoze anglictinu uz dneska umi snad kazdy... krome me..mam proste nejaky zasrany blok,vim, ze to budu potrebovat,ted navic nemuzu najit praci a anglictina by se do zivotopisu hodila, sedim doma na zadku,nemam co na praci a presto to nejde..strasne me to stve,ale proste..ne

  Bře 04, 2011
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  ja uz se takto asi 2 roky...Yojo. Tak to znám, mám to samé. Začnu se učit a když to náhodou jde, nevěřím tomu. že bych já mohla umět. A zase lenost a odkládání. Hrůza.

  Bře 24, 2011
 • Obrázek uživatele mcaris
  mcaris

  Máte v životě něco, co děláte nejradši na světě. Nemyslím jen něco, abyste něco dělali a mohli odložit to, co odkládáte. Něco, co milujete a děláte s obrovskou radostí. Všimněte si těch dobrých pocitů. Tak a teď si vezměte, že přesně tyhle dobré pocity byste měli při dělání toho, co odkládáte. Jsou to jen emoce, které nám brání dělat to, co musíme. Co se té angličtiny týče. Nejen, že Vám otevře dveře k nové a lepší práci. Já z angličtiny těžím takovým způsobem, který se nedá popsat. Vždyť číst literaturu, která není do češtiny přeložena a celkově je jí tu nedostatek je něco úžasného. Nechává to Vaše protihráče daleko za Vámi. Popřemýšlejte.

  Dub 06, 2011
 • Obrázek uživatele pajas
  pajas (anonym)

  Ano to je přesně ono, ale u mě to je jiné, neodkládám pracovní věci, protože mě živí, ale odkladám všechno v osobním životě. Všechno má čas jsem pořád unavená nnebo spím....

  Čer 14, 2011
 • Obrázek uživatele Danka Pechačová
  Danka Pechačová (anonym)

  ja uz se takto asi 2 roky...Zdravím - zkuste se nad tím vážně zamyslet. S blokem na angličtinu se dá přeci krásně pracovat. :)

  Čer 16, 2011
 • Obrázek uživatele nick07
  nick07 (anonym)

  Jak se zbavit chorobného odkládání povinností neboli prokrastinace. Položte si otázku kdy jste toto podivné slovo slyšeli poprvé. Je to samozřejmě opět umělina. Snadno se tohoto jevu a obavy z něho zbavíte zcela jednoduše : Najděte si třeba http://www.whitestranger.com/. Důsledně se tím řiďte a zjistíte zcela zajímavý poznatek. Problém se vyřešil sám. Je totiž čas na lásku fyzickou, na invenční činnost, na sport, na psaní poezie, ale není to na povel TEĎ! Náš organismus funguje zcela jinak a je třeba mu vyhovět. Znásilňování nikam nevede. Když se "to" vůbec udělá a v nepravý čas, výsledek nestojí za nic. Používám již léta a s velkým úspěchem. Správná věc chce svůj správný čas. Odborné literatury je mnoho.

  Zář 12, 2011
 • Obrázek uživatele Franta
  Franta (anonym)

  Kdyby Nick07 mel pravdu,tak by psychologum ubylo prace....

  Říj 18, 2012
 • Obrázek uživatele "under the table"
  "under the... (anonym)

  docela vtipná představa a dost dobře i smutný fakt o vytváření trhu...

  Dub 22, 2013
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  I mně to něco připomíná... Ale ani já to řešit neumím.

  Feb 27, 2016
 • Obrázek uživatele Betty
  Betty (anonym)

  I mně to něco...Ani já ne.

  Feb 27, 2016
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Povinnosti se musej brát s nadhledem. Já se celej život řídim heslem "Co nemusíš udělat dnes, nedělej ani zejtra a máš dva dny volno".

  Feb 28, 2016
 • Obrázek uživatele Produktivni
  Produktivni (anonym)

  Povinnosti se musej brát s...Proto povazujes soucasny system za "zkurveny", pro flakace jako ty byla lepsi komunisticka diktatura; lidi delali jako ze pracuji a komunisti delali jako ze je za to plati.

  Feb 28, 2016
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Proto povazujes soucasny...To nevim. Mně bude teprv pětatřicet - za komunismu jsem toho moc vodpracovat nestihnul...

  Feb 28, 2016
 • Obrázek uživatele Marie
  Marie (anonym)

  Bojuju s tím již dlouho.Mám doma docela nepořádek,spoustu nedodekanych věcí,mnoho věcí není na svém místě,říká mi to kazdý (jak moje maminka,která občas přijde,tak i moje děti),a já se bohužel nedokážu donutit vše uklidit a dát na své misto.Misto toho sedím a koukám na televizi nebo si jdu na chvilku zdřímnout.Vim,že se musím strašně moc změnit,ale vubec nevím,jak to mám udělat.Zrejme si budu muset najít nějakého dobrého psychologa,ktery změní celé mé myšlení a přístup k donacnisti,tak,abych ji dokázala udržet čistou a uklizenou.

  Bře 04, 2017
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  Jsi flink .Psycholog ti nezmění myšlení , je to na tobě. nestydíš se ta to?

  Bře 04, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama