Jak poznáte, že máte zpomalit?

Přesčasy v práci, domácnost, péče o děti, konflikty - to vše z vás dokáže vysávat energii. Průzkumy dokazují, že stres může přispět k vážným onemocněním, srdečním problémům, depresím a k obezitě. Proto je důležité naslouchat svému tělu a zpozorovat včas varovné signály, které k vám vysílá.

 

Jak poznat, kdy mám dost?

Úzkost a stres se obvykle projeví, pokud procházíme těžkou životní situací jako je například rozvod, ztráta zaměstnání, finanční potíže nebo úmrtí v rodině. Je to ale hlavně naše jedinečná osobnost, která udává to, do jaké míry tyto situace prožíváme. Je důležité naslouchat svému tělu, podchytnout příznaky už v počátku a včas na ně reagovat. Často může jít i o více potíží najednou, v tu chvíli je správné říct si STOP, zastavit se a změnit svůj každodenní stereotyp!

Jakým příznakům je tedy potřeba věnovat zvýšenou pozornost?

Špatný spánek

Úzkostné stavy

Brnění končetin

Náhlé přibývání i ubývání na váze

Bolesti hlavy a migrény

Častá únava

Snížená kvalita práce

Silné bušení srdce

Vypadávání vlasů

Zhoršení kvality pleti

Jak bojovat se stresem?

Nemusíte hned najednou převrátit svůj celý život naruby.Není dobré nastavit si cíle, které pak nebudete schopni splnit. Jsou to právě ale malé krůčky, které vám mohou pomoci najít vnitřní klid. Vyzkoušejte toho co nejvíce, některé kroky pro vás budou snazší, jiné naopak. Zjistíte tak, co vám sedí a kde jste schopni udělat reálnou změnu, která vám pomůže.  Snažte se omezit situace, které vás nejvíce stresují. Zkuste se na věci dívat s určitým nadhledem, nevztahovat vše na svou osobu a naučte se říkat ne. Dopřejte si den volna z práce, udělejte si víkend sami pro sebe nebo si denně dopřejte „svých 20 minut“, kdy vypnete počítač i telefon a nenecháte se nikým a ničím rušit.

Důležitý je time management. Čas od času se všichni cítíme zahnáni do kouta všemi povinnostmi, které musíme udělat. Přijměte fakt, že ne vždy stihnete zkrátka všechno. Vytvořte si seznam těchto věcí a nahoru umístěte ty, které opravdu hoří. Sepište si seznam podle toho, co musíte udělat hned, příští týden, příští měsíc.  Z naprostého chaosu se může stát celkem zvladatelný seznam povinností a navíc si můžete včas promyslet, kterou práci můžete delegovat dál.

Pravidelná a pestrá strava s dostatkem vitaínů a minerálů. Zkuste si udělat čas a vyhledat si nový chutný recept, který bude navíc zdravý pro vaše tělo. Nezapomínejte na dostatek zeleniny, ovoce ryb i ořechů. Zkuste jíst v pravidelnějších intervalech po menších porcích a hlavně – naučte se snídat!

Dostatek enzymů. Přítomnost enzymů má pro naše tělo zcela zásadní význam, zejména v látkové přeměně. Pokud přijímáme pouze chemicky a tepelně upravenou stravu s výživovou hodnotou takřka nula, můžeme být více náchylní k nemocem a potrápí nás právě únava, poruchy trávení, vyčerpanost organismu i slabá koncentrace. Mezi potraviny bohaté na enzymy patří papája, ananas, kvašená zelenina, mango nebo kivi. Ideální variantou může být i doplněk stravy.

Vitamíny, minerály, bylinky. Dle potřeby dopňte protistresové vitamíny skupiny B a hořčík. Z bylinek na psychiku působí dobře třezalka, meduňka, levandule. Adaptogeny jako indický, sibiřský či korejský ženšen pomáhají organismu adaptovat se na fyziký i psychiký stres. Vyzkoušet můžete Bachovu květinovou terapii.

Více spánku a zdravého odpočinku. Nedostatek spánku je významnou příčinou stresu a vyčerpání. Naučte se odpočívat, dopřejte si masáž, udělejte si procházku v přírodě, napusťte si příjemnou koupel nebo třeba jen zalehněte na chvíli večer s knihou v ruce. Zároveň večer zapomeňte na práci a povinnosti a snažte se chodit spát ve stejný čas, ideálně na 7 až 8 hodin.

Pohyb. Snažte se do vaší denní rutiny zapojit co nejvíce pohybu, třeba část cesty do práce můžete chodit pěšky. Přihlaste se jednou týdně na hodinu jógy nebo vyzkoušejte plavání. Zdravý pohyb vám prospěje po fyzické i psychické stránce ulevit od stresu.                                           

Pobyt v přírodě. Na rčení "Lékař léčí, příroda uzdravuje" je mnoho pravdy. Pohyb na čersvém vzduchu prospěje okysličení tkání, za slunných dní se zvýší tvorba vitamínu D ve vaší kůži, stromy a další rostliny budou mít přímý pozitivní vliv na vaši psychiku.

Autor: mk

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama