Jak na podzimní chmury, deprese a úzkosti

Krátící se dny a nepříznivé počasí přispívají k vnímání podzimu coby pochmurného období, na které nejen ti citlivější z nás častěji reagují pocity úzkosti či nervozity. Také stres můžeme na podzim snášet hůře než jindy. Přitom, jak příroda sama ukazuje, je podzim spojen také s barvami a pestrostí, které si můžete užít. Zkuste se inspirovat některými z našich tipů.

Škola volá
Nezní to na první poslech zrovna povzbudivě, ale zkuste si dát předsevzetí jindy než na Nový rok a s návratem školáků do lavic si najděte nový kurz, na který se jednou týdně vypravíte. Nejde o to zdokonalit dovednosti, které využijete například v práci, ale najít si něco, co vás bude opravdu těšit, ať už je to výroba šperků nebo dortíků, nový druh jógy a meditace nebo kurz focení. Nadšení z nových dovedností a často i lidí, které potkáte, vám pomůže snáze překonat případné podzimní chmury. A co víc, budete mít čas jen sama pro sebe, bez hašteření vašich dětí a manželova dovolávání se teplé večeře.

Barevný podzim
Trápí vás deštivé počasí a šedivá obloha? Je jen na vás, jak si den rozjasníte. Nejsnazší je vyrazit do deště vyzbrojena barevným vzorem na deštníku, novým barevným svetříkem nebo doplňky, které vás rozzáří. Tmavý ?a často propršený podzim moc nesvádí k návštěvě kadeřníka. Ale riskněte to a změňte účes právě teď, na podzim. Klidně se odvažte a zvolte si tón či tóny, o nichž jste zatím jen snily. K podzimu přeci barvy patří!

Za světlem
Nedostatek denního světla souvisí například s úbytkem vitamínu D, zpomalením metabolismu a dalšími nemile vnímanými projevy. Využijte tedy každou chvilku, kdy na denním světle můžete pobýt. Pokud se vám poštěstí, aby alespoň jedna z cest do práce nebo z ní byla za denního světla, spojte ji s krátkou procházkou. Pokud to jinak nejde, zkuste alespoň občas ke krátké procházce využít polední přestávku v práci. Pozornost věnujte také dostatku kvalitního světla umělého. Potemnělá místnost osvětlená pouze monitorem počítače nebo obrazovkou televize vám na náladě nepřidá. Anebo se svým partnerem podnikněte něco, o čem dlouho mluvíte, ale zatím jste na to nenašli čas nebo odvahu. Oživí to váš vztah a k životu probuzená láska vám doslova prozáří život.

Budujte hnízdo...
Trávíte kvůli počasí více času doma? Tak nesmutněte a hnízdečko si na zimu pořádně zútulněte. Vydejte se pro nové dekorace nebo si je sama vyrobte. Zařiďte si v bytě nové místo, kam se budete v zimě těšit. Může jít ?o původní gauč, který oživíte novým přehozem a polštářky, nebo o postel, kterou doplníte o nové povlečení ?s podzimními motivy a lampičkou, kterou jste už dlouho chtěla. A i když váš partner bude nejspíš brblat, že „to předtím bylo dobrý a hezký“, zvykne si a časem vám dá za pravdu, že teď je to hezčí.

...ale nebojte se ho opustit
Je pochopitelné, že s krátícími se večery nás opouští touha vyrazit si ven.  Nenechte se ale přemoci pocitem „nic se mi nechce“ a domluvte si s rodinou a přáteli pestrý program. Zajděte do divadla, jindy vyzkoušejte novou restauraci, escape room nebo třeba návštěvu wellness. Společnost si můžete dopřát i doma. Když máte „volný“ byt, pozvěte si do něj kamarádky a zavzpomínejte na holčičí večery, kdy u večeře a drinku zkoušíte nový styl zdobení nehtů či líčení.

Pečujte o sebe
Dopřejte si dostatek spánku a ideálně i pravidelný režim, který v souvislosti s časem spánku dodržujete během pracovního týdne i volna. Nezapomínejte na vyváženou stravu a dostatek vitamínů. Po létě, kdy automaticky jíme více ovoce a zeleniny, máme na podzim naopak tendenci je z jídelníčku postupně vynechávat. Vyzkoušejte také bylinky, z nichž některé mají příznivý vliv na naši psychiku. Patří k nim například třezalka tečkovaná, která podporuje navození duševní rovnováhy, klidu a soustředěnosti.mTřezalka tečkovaná obsahuje aktivní složky (flavonoidy, hypericin a hyperforin), které působí na takzvané přenašeče vzruchů tak, že přispívají k navození pocitu duševní pohody ?a rovnováhy. Extrakt nati třezalky tečkované, který přispívá ke zklidnění emocí a zmírňuje pocity úzkosti, nervozity a stresu. Přípravek je možné užívat dlouhodobě, přičemž po 4 týdnech užívání je doporučena týdenní přestávka. Není určen dětem a nedoporučuje se těhotným a kojícím a ženám užívajícím hormonální antikoncepci.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama