Jak je to se spokojeností?

Představte si, že vaše pohybové schopnosti jsou takové, že o holích ujdete deset metrů. Budete s takovou úrovní svých pohybových schopností spokojeni? Patrně ne, pokud jste po této stránce zdraví. Určitě ano, pokud se pohybujete jen pomocí vozíku.

Budete spokojení, když budete vlastnit desetinu automobilky Škoda? Určitě ano, pokud je váš dosavadní ma­jetek menší, ale zřejmě ne, jestliže jste právě přišli o půlku Microsoftu.

Pocit spokojenosti je duševní odezvou na to, jak hodnotíme svou současnou situaci vzhledem k určitému ideálu. Do hry zde ale vstupuje mnoho dalších faktorů, z nichž nejdůležitější je povaha člověka a jeho hodnoty. Pokud vlastník poloviny Microsoftu zchudne do desetiprocentního vlastníka Škodovky, může si říct, že je to pořád ještě velmi dobré, a jeho spokojenost se změnit nemusí. Jeho podstatnou hodnotou je například rodina, ne vlastněné akcie. Je samozřejmě velkou výzvou být spokojený i v situaci skutečné materiální bídy.

Podobně člověk, který ochrne, si může po překonání počátečních potíží uvědomit, že má kolem sebe hodné lidi a může přece pořád číst a pracovat na počítači. Jeho celková spokojenost tedy může zůstat prakticky stejná. Opačným případem bude člověk, který je neschopný nadhledu, a tak trpí běžnými drobnostmi, jako je malá postava nebo staré auto. Nechá těmito okolnostmi zastiňovat skutečnost, že skoro všechno mu v životě dobře funguje. Jeho spokojenost je tak zbytečně nízká.

Prvním krokem ke zvýšení spokojenosti je uvědomění si tohoto faktu: Spokojenost je hodnocení a tohle hodnocení mám ve své hlavě.

Zdroj: Michaela Peterková - Kurz duševní rovnováhy, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Pettulina
  Pettulina (anonym)

  Většina má k životu vše na co si vzpomene,ale stejně stále nejsou spokojeni...a přitom si stačí uvědomit,co vsechno kolem sebe mají...

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele tomas
  tomas (anonym)

  Nejspíš je to tím že každý má své hodnoty a priority nastaveny jinak . Málo kdo se spokojí s málem . Závist a chtivost sou taky dvě pěkný potvůrky - já to nepotřebuji , ale když to má soused ..... Anebo - hamty , hamty ať mám víc než tam ty ....

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele Pampeliška
  Pampeliška (anonym)

  Většina má k životu vše...Myslím, že nespokojenost vytváří právě to, že druzí mají víc. Kdybychom bydleli třeba v Moldávii, byli bychom tam se s tím co máme králi... Štěstí člověk odjakživa poměřoval tím, jestli mám víc než soused. Ne jestli mi to stačí. Takoví už jsme.

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele Já
  Já (anonym)

  jsem spokojená, i když rozhodně nemám vše, na co si vzpomenu. Jsem ráda, že mám kde bydlet, co jíst, co si oléct a když si našetřím, tak i na nějakou dovolenou zbude. Že bych si mohla vyskakovat, koupit si, co mě napadne atd. to tedy nemůžu. Ale moje heslo je, že na co nemám, to nepotřebuji. A těším se z toho, že je jaro, všecko kvete a voní, sluníčko svítí, jsem zdravá. Pokud mám zajištěné základní potřeby plus něco málo navíc, tak jsem víc než šťastná.

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele Latinské přísloví
  Latinské přísloví (anonym)

  Není šťasten ten, kdo má co chce, ale ten, kdo nechce co nemá.

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele tomas
  tomas (anonym)

  Úplně všechno si za peníze holt nikdo nekoupí .

  Bře 29, 2014
 • Obrázek uživatele helenaoparilova
  helenaoparilova

  Většina má k životu vše...Naše rodina je spokojená s tím, co má :)

  Bře 26, 2015
 • Obrázek uživatele Klára
  Klára (anonym)

  spokojeni jsou rodiče Hanky a Antonie i holky samotné. Po dvou letech skvělá zpráva. I já se z toho těším, ačkoliv je vůbec neznám. Držím jim palečky.

  Bře 28, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama