Reklama

Jádrem lásky je komunikace

Máme zapotřebí být chápáni i chápat sami sebe, ale k tomu si obvykle sami nevystačíme. Hodně neklidné děti potřebují někoho, kdo jim pomůže pojmenovat, odkud jejich neklid pochází. Tam, kde nejsou věci pojmenovány, roste zmatek a s ním přichází úzkost.

Něco pojmenovat znamená vyvést to z chaosu a zmatku a učinit to srozumitelným. Není dobré, když se o některých věcech ? jako třeba o smrti ? nikdy nemluví, protože pak zůstanou ukryté, jako by neexistovaly. Nejsou-li určité věci pojmenovány, začnou nás strašit. Například generace mé babičky měla zakázáno mluvit o sexu; protože zůstal nepojmenován, postupně se stal mocnou a ovládající veličinou.

Pokud věci pojmenováváme, děti mohou snadno objevit, že existuje něco, co nazýváme pravdou. Díky tomu nežijí ve zmateném a pokryteckém světě, který se zdá naplněn pouze falší a lží. Rodiče, kteří před svými dětmi přiznají, že se nespravedlivě rozzlobili, a prosí je o odpuštění, tím něco pojmenovávají: přiznávají, že nejsou dokonalí. Slovo souzní se životem a skutečně se stává tělem.

Pochopil jsem, že proces vyučování a učení se je procesem komunikace s pohybem tam a zpátky: uzdravený a uzdravující si mezi sebou neustále vyměňují role. Začneme-li chápat sami sebe, začneme chápat i druhé. Jde o součást pohybu od idealismu k reali­tě, z nebe na zem. Nejedná se o to být dokonalí nebo popírat své city.

Snaha o lepší pochopení, stejně jako snaha o nalezení pravdy nepochází jen z toho, co jsme se naučili od ostatních, zvláště od svých učitelů, ale také z vlastní zkušenosti. Řekl bych, že se zde skrývá další hluboká skutečnost: pravda a pochopení nejsou pouze záležitostí rozumu, ale také těla. Začneme-li naslouchat svému tělu, budeme naslouchat světu kolem nás skrze vlastní zkušenost; důvěřovat své intuici, svému srdci. Pravda spočívá rovněž v zemi našich vlastních těl. Je to otázka posunu od teorií, kterým jsme se naučili naslouchat, ke skutečnosti, která je v nás a kolem nás. Pravda proudí ze země našich zkušeností. Nepopírá se tím pravda, kterou jsme přejali od učitelů, z knih, z tradice, od předků nebo z náboženské víry. Obě však musí kráčet pospolu. Pravda z nebe musí být potvrzena a posílena pravdou ze země. Musíme se učit naslouchat a potom komunikovat.

Reklama

Zdroj: Vanier - Cesta k lidství, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

jiri .a (Pá, 30. 4. 2010 - 13:04)
jenom to mohu piotvrdit!!!!
Lucie (Pá, 30. 4. 2010 - 15:04)
Také souhlasím. A zvláště s větou " Začneme li chápat sebe začneme chápat i druhé."
lucka (Čt, 24. 6. 2010 - 21:06)
opravdu moudré ale stydím se kluka oslovit a o tom se tady už vůbec nepíše
Petra (Pá, 14. 1. 2011 - 12:01)
Jak komunikovat s clovekem, ktery komunikovat nechce, protoze je presvedceny, ze uz vi, jak se veci maji, a komunikace je manipulace skutecnosti?
Petro (Pá, 14. 1. 2011 - 13:01)
trpělivost, trpělivost a vlastní angažovanost podpořená PRAVDOU :) nevzdávej to
a co (Pá, 14. 1. 2011 - 14:01)
je jádrem komunikace s tím co už všechno ví a má jasno ?
Petra (So, 15. 1. 2011 - 00:01)
a co: cokoli, vetsinou se nekde zasekne a palicate trva na svem nazoru.
- Nic mi nerikej, ja vim svy.
- A jak to vis?
- No proste to vim.

Takhle nejak ...
Michal (So, 21. 10. 2017 - 23:10)
Metakomunikace?Nějaká nezachytitelná smyslově podprahová duševní přenosová síla(většinou negativní skupinově) a zvaná jako negativní vlny ale individuálně třeba i skupinově pozitivní(skupinově potíraná jako neindividualistická).No tak to žeru...
Michal (Ne, 22. 10. 2017 - 10:10)
Metakomunikace médii,metakomunikace tzv. na dálku vysíláním vln,metakomunikace vyvoláváním tzv. "nevysvětlitelných podezření"
Tohle je samozřejmě velmi využívané.
Není to jen o tom racionálně se domluvit.
Reklama