Inteligencí je víc

Harvardský profesor Howard Gardner věří, že naše kultura příliš zdůrazňuje logické myšlení na účet dalších druhů talentů a dovedností.

Představte si na okamžik, že žijete v prehistorické době. Uprostřed noci vás probudil dusot mamuta Představte si dále, pro účel tohoto myšlenkového experimentu, že byste si mohl zavolat na pomoc kohokoliv z 20. století. Kdo by to byl? Einstein? Joyce? Roosevelt? Když se na tím zamyslíte, zjistíte, že by vám asi žádný z oceňovaných velikánů našeho století moc nepomohl. Spíše byste uspěli s Schwarzeneggerem. Prehistorická inteligence měla víc než s rychlostí myšlení co do činění s rychlostí reflexů, silou svalů, rychlostí běhu.

Vyrostli jsme v přesvědčení, že být chytrý znamená být sečtělým holohlavým vědcem. Inteligence ale znamená úspěšně reagovat na nové situace a být schopen se poučit s minulých zkušeností. Když se vám porouchá na dálnici auto , kdo je na jeho opravu ten nejinteligentnější? Někdo s titulem z nějaké univerzity nebo mechanik který vyšel jen základní školu? Když zabloudíte ve velkém neznámém městě, kdo vám nejlépe pomůže? Roztržitý ale vzdělaný profesor nebo kluk se smyslem pro orientaci? Inteligenci tedy závisí spíše na prostředí, okolnostech a požadavcích - ne na výši naměřeného IQ nebo druhu diplomu.

Existuje inteligence atleta, umělce, teologa, prodavače, architekta atd. Náš vzdělávací systém se soustřeďuje převážně na čísla a slova a nevšímá si jiných dětských dovedností a schopností. Možná i vy jste jedním z naprosté většiny potenciálních umělců, hudebníků, spisovatelů, architektů nebo dokonce duchovních lidí, jejichž schopnosti se nerozvinuly, protože jim nikdo nevěnoval pozornost.

Profesor Howard Armstrong vyvinul teorii vícenásobných inteligencí. Tvrdí, že existuje nejméně sedm hlavních druhů inteligencí - inteligence jazyková, logicko-matematická, prostorová, hudební, tělesně-pohybová, komunikační a niterná.

Zdroj: Thomas Armstrong - časopis Baraka č.3 - www.baraka.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Myslím, že tohle je příklad zmatení jazyků. Inteligence je "umělý pojem", označující nějaké schopnosti člověka, v dnešní psychologii existuje několik významů tohoto slova. Jedni říkají, že intelekt je obecná schopnost řešit nové úkoly, jiní tvrdí, že jde o dílčí schopnosti paměti, představivosti, jakzykové atd. Spor o to, jestli je inteligence jedna nebo více je starý více než 100 let, rozhodně není objevem prof. Gardnera - nic nového pod sluncem. Praktičtější se ukazuje měřit dílčí schopnosti člověka, dá se tak lépe odhadnout, v čem je lepší a v čem horší, to se může hodit při výběru školy, při hledání nového zaměstnance... Moderním pojmem v této oblasti je "sociální inteligence" - míra sociálních dovedností člověka. Před pár lety u nás vyšla knížka "Jak neměřit člověka" - doporučuju. Možná pak přestaneme brát ta čísla za písmenky IQ tak vážně.

  Zář 26, 2001
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Mně dělá v poslední době dost velký problém se vybavovat na internetu s lidmi ducha mdlého. Rád bych vědl diskusi s někým, od něhož bych se mohl i něco nového dovědět, nejen stále pouze korigovat nesmysly lidí, kteří mají zjednudušené heslovité myšlení. Existuje nějaký diskusní klub lidí, kde bych opravdu nemusel tak intelektuálně trpět? Jste někdo na tom podobně? Nebo se opět pouze dočtu příspěvky typu: "co se vivišuješ, ty debyle".

  Pro 04, 2006
 • Obrázek uživatele Klementinka pro Petra
  Klementinka pro... (anonym)

  Vážně jsi nikde nenašel vysoce hodnotnou, intelektuální diskusi? No, to nesvědčí o přílišné velikosti ducha Ano tyto diskuse existují, ale pouze pro ty, kdo jsou schopni si takovou diskusi vyhledat a nejenom intelektuálně trpět.

  Pro 04, 2006
 • Obrázek uživatele Jeanette
  Jeanette (anonym)

  Chudák Petr, jestli takhle trpí... Petře, tak buď tak hodný, zkus sám založit diskusi o tom, co by ses chtěl dozvědět a o čem diskutovat....

  Pro 04, 2006
 • Obrázek uživatele Ynteleguán
  Ynteleguán (anonym)

  Péťu ušlapali dinosauři z dob prehistorie.... =D

  Zář 08, 2007
 • Obrázek uživatele Ludmila Hodulová
  Ludmila Hodulová (anonym)

  Přečetla jsem si vaše komentáře, které mne velmi zaujaly a těším se na další.

  Lis 25, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama