Iniciace do ženství

Ze starobylých kronik se postupně vynořuje obraz posvátné prostitutky. Ztělesňujíc bohyni, přináší sexuální rozkoš a je nádobou, v níž jsou surové zvířecí pudy proměňovány v lásku a milování. V tomto smyslu Hésiodos prohlásil, že "smyslná magie posvátných děvek ,zjemňovala chování mužů'.

Později byly posvátné prostitutky často známé jako charitky či grácie, neboť představovaly jedinečné spojení krásy a laskavosti, řecké charis (radost, půvab, láska atd.), latinské caritas, což později dalo vzniknout "charitě" (řec. charito = podporovat, požehnat). Ve skutečnosti se to značně podobalo hinduistické karuná, spojení mateřské lásky, něhy, útěchy, mystického osvícení a sexu".

Další informace, které doplní náš obraz posvátné prostituce, najdeme ve spisech řeckého dějepisce Hérodota, žijícího v 5. století před Kristem.

Babylónský zvyk ... nutí každou ženu v zemi, aby jednou za svůj život pobývala v chrámu lásky a měla pohlavní styk s nějakým cizincem ... muži přicházejí a vybírají si. Nezáleží na tom, o jakou jde sumu; žena nikdy neodmítne, to by byl hřích, neboť peníze jsou tímto aktem posvěceny. Po styku se učinila v očích bohyně posvátnou a odchází domů; a potom ji už nezíská jakkoliv veliký úplatek. Ženy, které jsou vysoké a krásné, mohou brzy odejít, ale nehezké musejí čekat dlouho, protože nemohou naplnit zákon; některé z nich tam zůstávají tři nebo čtyři roky. Podobný zvyk panuje v některých částech Kypru. Než babylónské dívky vstoupily do manželství, prošly chrámovou iniciací do ženství, obětujíce své panenství a zakoušejíce první plody své sexuality. Cizinec, který byl chápán jako vyslanec bohů, přišel a hodil mince do klína ženy, kterou si vybral, se slovy: "Ať tě bohyně Mylitta učiní šťastnou." Vždy si byl vědom přítomnosti božstva a posvátnosti milostného aktu. Neplatil za ženu, ale odměňoval se bohyni za to, že mu umožnila účastnit se jejího obětního rituálu. Jak milostný akt, tak oběť byly zasvěceny bohyni a staly se tak posvátnými. Žena se pak vrátila domů, většinou aby se připravila na brzkou svatbu. Byla nyní požehnaná. Celý akt pro ni nepředstavoval ponížení, ale naopak čest.

Šlo o poctu, jíž mohly v některých zemích dosáhnout jen ty nejurozenější, a činily tak po celé generace. Strabón tvrdí, že mimořádně krásná panna nejvznešenějšího rodu byla zasvěcena Diovi (Ammónovi) a ... byla konkubínou a měla styk s kýmkoliv si přála, než byla završena přirozená očista jejího těla (tj. než uběhl jeden měsíc); po této očistě byla odevzdána manželovi.

Zdroj: Nancy Qualls-Corbettová - Posvátná prostitutka, nakladatelství Tomáše Janečka

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Renáta
  Renáta (anonym)

  Učme se z historie.Moudrost neroste na stromě.

  Led 12, 2007
 • Obrázek uživatele eva
  eva (anonym)

  je to stare a moze sa to zdat mudre, avsak kedysi aj ludi vrazdili,aby sa zapacili bohom.

  Led 15, 2007
 • Obrázek uživatele anonymous
  anonymous (anonym)

  A dnes se lidé nevraždí - a ještě z malichernějších příčin ???

  Led 26, 2007
 • Obrázek uživatele Tai Wu Ce
  Tai Wu Ce (anonym)

  ?udia chceli odovzdať svojim deťom skúsenosť plodenia... Ako to urobiť, aby nahota otca a matky zostala zahalená? Vymysleli rituály iniciácie ako mužov, tak aj žien. Staré pravidlo hovorí: Mladú ženu zaúča starý chlap. Mladého muža zaúča zrelá žena. Potom je potomstvo zaručené, lebo mladý muž vie čo má robiť s mladou ženou a naopak, mladá žena už vie čo má robiť s mladým mužom... Dnes táto pedagogika chýba a výuku preberajú pornostránky internetu. Nehovorím že je to zlé, ale mohlo by to byť lepšie, mohla by sa pedagogika uberať aj týtmto smerom. Zvieratá sú na tom lepšie ako človek - predvádzanie pohlavného aktu si môžu obzerať dovtedy, kým ho nepochopia a kým sa neodhodlajú k činu. Človeku je v tomto vzdelávaní bránené falošnou morálkou, zákonmi a etiketou...

  Kvě 23, 2007
 • Obrázek uživatele Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích
  Doporučuji knih... (anonym)

  Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John Virapen - Nežádoucí účinek: SMRT "Podplatil jsem jednoho švédského profesora, abych urychlil registraci léku Prozac ve Švédsku," říká John Virapen. Tato kniha vypráví pravdivý příběh o korupci, podplácení a podvodech. Napsal ji bývalý ředitel farmaceutického koncernu Eli Lilly & Company Dr. John Virapen, který zná interní praktiky a postupy používané ve farmaceutických gigantech. Za 35 let svého mezinárodního působení odpovídal za marketing několika léčiv. Všechna měla nežádoucí účinky. John Virapen šel s pravdou ven a předkládá vám knihu plnou malých tajemství, o kterých jste se vlastně nikdy neměli dozvědět. http://gnosis9.net/obchod/?john-virapen,257

  Pro 28, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama