Reklama

Vysoké podpatky ženským kolenům neškodí

Obavy, že boty na vysokém jehlovém podpatku vedou ke kolenní artritidě, jsou podle vědců z University of Warwick neopodstatněné, naopak díky nim mohou ženy uniknout bolestem kolenou ve vyšším věku.

Odborníci zjistili, že zhruba sedmi a půl centimetrové podpatky mají přímou souvislost s redukcí problémů s klouby. Stačí si v nich třeba několikrát týdně zatančit. Daleko větší vliv na potíže s koleny má nadváha před čtyřicátým rokem věku, náročná fyzická práce a dřívější zranění kolene. 

"U žen, které kouří, mají nadváhu a dělají hodně těžké domácí práce, jako je třeba drhnutí podlahy, se bolesti kolenou v pozdějším věku rozvinou daleko častěji. Ženy chodící v botách s podpatky ale mohou být klidné. Jejich módní doplněk jim problémy rozhodně nezpůsobí, spíše je před nimi ochrání," uvedla profesorka Margaret Thorogoodová z lékařské fakulty. 

Fakt, že boty na jehlovém podpatku nezpůsobují kolenní artritidu, potvrdil průzkum provedený mezi sto jedenácti ženami ve věku od padesáti do sedmdesáti let. Všechny, které je nosily, bolestmi kolen netrpěly. 

Studie, jejíž výsledky zveřejnil Journal of Epidemiology and Community Health, tak vyvrátila dřívější domněnku, že se u žen vyskytuje kolenní osteoartritida dvakrát častěji než u mužů právě kvůli tomu, že nosí vysoké podpatky. 

Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Eva (Čt, 22. 1. 2004 - 14:01)
Takovými hovadinami se skutečně zabývají vědci?
Díky čemu vzniká artritida se snad lze dopátrat v příslušných skriptech.
Nebo tam ta informace přes odborníky ještě nestačila dorazit?
Jana Pank (So, 6. 1. 2007 - 14:01)
Tomu se říká testování hypotézy. 1) Ve skriptech jsou jen hypotézy, které již byly otestovány. 2) Stávající poznatky nejsou dogma. Občas se přijde na to, že nějaký faktor je jenom druhotný, díky vazbám typu: vysoké podpatky úzké sukně. Pak je nutno ověřit, zda jev souvisí s podpatky nebo sukní. To je zase zpřesnění.
g (St, 16. 5. 2007 - 12:05)
vysoke jehlove(11-12cm) potpatky o cislo (mate 39 koupite 38) mensi jsou to nejlepsi!!!!!!
Návštěvník (St, 16. 5. 2007 - 13:05)
nejlepší na co? Na ty artritický kolena?
HONZA as JANA (Út, 2. 10. 2007 - 11:10)
Od svých 11-ti let chodím v botech na vysoké jehle. Nejdřív potají,z pochopitelných důvodů.Ve svých 17-ti letech jsem boural na motocyklu a tak hrozně jsem si zničil při pádu obě nohy včetně kolen,že thdejší lékaři mne prakticky nechali na pospas osudu(rok 89). Zlomeniny bérc.kostí sice srostly,ale oběkolena byla prakticky v háji. Zkrátím to - dnes mi je njeakých 35 let,boty na jehle nosím svlastně od chvíle, co mi sundali v nemocnici sádry.Prožil jsem si několik devastujících operací,ale vysoké podpatky nesundám nikdy. Můj názor je takový, že 10cm vzsoký podpatek je vskutku optimální a i chůze je mnohem příjemnější, ladnější a mne navíc ROZHODNĚ NIKDY NEBOLELA,záda a tělo vůbec. Jediné co mi vadí, je, předsudky, pohledy lidí, kteří by sami dali nevím co za to,aby JE UŽ KONEČNĚ PŘESTALO BOLET JEJICH TĚLO. Svůj náor a zkušenosti jsem si nechal pro sebe až dodnes. Celodenně chodím na 10-13 cm vysokých podpatcích a paretnerka zpočátku nahlas, ale teď už tiše, jen závidí, protože ač žena, přesto na vysokém podpatku obuv nenosí,prostě jí to nejde i když to zkoušela. díky za VÁŠ čas. Hezký den a přeji všem ženám, aby dokázaly pochopit, že žena je přitažlivá a sexy jen tehdy, když je na podpatcích. děkuji "Jana"
Pepa (Út, 2. 10. 2007 - 19:10)
To chodíš Honzo na těch podpatcích i venku?
HONZA as JANA (Ne, 6. 1. 2008 - 22:01)
Odpovědď pro Pepu.Je mi jasný Tvůj pohled na mne,ale přesto ti rád/a odpovím, ANO , nosím vysoké podpatky i venku i v práci. jsem totiž TRANSEXUALNÍ BYTOST, pro ty z vás, kteří v tom máte zmatek :-)) °TRANSEXUALNÍ ČLOVĚK JE TEN , KTERÝ VE SKUTEČNOSTI JE TŘEBA MUŽ(se vším,jak má být,-můj případ) A PŘESTO VYSTUPUJE NA VEŘEJNOSTI JAKO ŽENA. SAMOZŘEJMĚ EXISTUJÍ I TRANSEX.ŽENY. ROZHODNĚ TAKOVÝ ČLOVĚK NENÍ HOMOSEXUÁL!!!! TO JE DODATEK PRO RÝPAVCE A OSTATNÍ NEZNÁLKY :-)) .°
Celoročně chodím na vysokých podpatcích( v zimě kozačky na vysokém klínku- holky vědí proč). ještě se mi nestalo, že bych kvůli podpatkům přišla k úrazu.
Štvou mne ovšem lidi, kteří soudí jiné a poukazují na ně,ale jen proto, že sami mají problém a chtějí ho zamaskovat poukazováním na něco čemu NEROZUMÍ.Promiňte mi všichni,kteří jste takoví a chcete odpovídat na tento příspěvek negativně,polkněte,vydýchejte se a zamyslete se nad svými potížemi,které máte a chtěli byste,aby vam někdo poradil,jenže se stydíte.
jsem sice muž - tělem( prý docela hezký -neumím to posoudit),jenže uvnitř jsem holka a chci, aby mne tak svět viděl a respektoval.
Takže, milý Pepo,ač bude tvůj názor jakýkoli věz,že jsem dost sexy na to,aby si mne vážně pletli se skutečnou ženou.
Stalo se mi ovšem,že jsem několikrát vyšel ven jako muž a úplně se zapoměl,automaticky jsem obul lodičky na úzké vysoké jehle a teprve v obchodě mne na to upozornil důchodce poznámkou - TY TEPLOUŠI - nebyla to tichá poznámka,to si piš. nedbal jsem na NEJEN jeho řeči a pohledy a v relativním klidu jsem si nakoupil. Jindy mi zas nejaká mladá žena položila vážnou otázku, KDE JSTE TY KRÁSNÝ KOZAČKY SEHNAL- prý takové nějaké shání a nemůže na ně natrefit. NĚKDY TO OD LIDÍ PROSTĚ BOLÍ a někdy tak vznikne příjemné kamarádství.
To je vše.
Ahoj "Jana"
radek (Ne, 11. 4. 2010 - 15:04)
Od svých 11-ti let chodím v...ahoj i ja nosim jehlove podpadky na prani manzelky doma i venku celorocne
radek (Ne, 11. 4. 2010 - 15:04)
Od svých 11-ti let chodím v...ahoj i ja nosim jehlove podpadky na prani manzelky doma i venku celorocne
adam (Ne, 21. 11. 2010 - 23:11)
Asi dva miliony let se vyvíjel člověk bez vysokých podpatků a teď nosí nekteří pár let vysoké podpatky, myslím, že to deformuje páteř.
Reklama