Reklama

Alergie na buráky

Je mnoho lidí, kteří jsou alergičtí na burské oříšky, a stále jich přibývá. Zatímco u jedněch přítomnost této pochutiny v jídle vyvolá jen malé příznaky, uněkoho může vést až k anafylaktickému šoku, tedy prudké imunitní reakci organismu, a ohrozit tak život.

V Británii je alergický na burské oříšky každý dvoustý člověk. Ročně jich deset na anafylaktický šok dokonce zemře, píše zpravodajský server BBC.

Jedinou bezpečnou cestou pro tyto lidi je vyhnout se lákavým oříškům. Někdy to ale není vůbec snadné, protože leckteré průmyslově vyráběné potraviny mohou být těmito oříšky kontaminovány během výrobního procesu.

Vědci z britského úřadu pro kontrolu bezpečnosti potravin(FSA) vyvinuli metodu, kterou lze zjistit i mikroskopické množství burských oříšků v potravinovém výrobku. Metoda dokáže navíc i spolehlivě odlišit buráky od jiných druhů oříšků, a to i v průmyslově vyrobených potravinách.

V budoucnu by tedy měli být výrobci schopni za pomoci nových textů uvádět na výrobku, zda v něm není obsažen třeba i jen nepatrný zlomek buráků. V současné době si často nejsou jisti,zda jejich produkt neobsahuje alergeny, které se mohly dopotraviny dostat na jiné výrobní lince nebo přidáním surových ingrediencí. Proto často používají na výrobku výrazy typu "můžeobsahovat", aby varovali lidi, kteří trpí některou potravinovou alergií.

Reklama

"Budou třeba ještě další výzkumy, aby se zjistilo, zda lze tyto testy použít také pro zjišťování jiných potravinových alergenů," řekl představitel FSA Andrew Wadge.

Testy jsou založeny na zkoumání přítomnosti DNA burských oříšků v potravinách. Byly vyzkoušeny na malém množství potravinových produktů, které se běžně prodávají, jako jsou například sušenky, čokoláda nebo uzeniny.

Využití testů v praxi pomůže snížit obavy lidí z toho, zda jepro ně určitá potravina vhodná.

"I když budou mít potraviny tento test, přesto radíme lidem,aby byli velmi opatrní a nikdy nebrali nic jako předem zaručené,"říká ředitel anafylaktické společnosti David Reading. Za velký problém pro lidi trpící alergií na burské oříšky považuje to,když si objednají v restauraci jídlo, aniž si ověří, zda neobsahuje burské oříšky.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama