Reklama

Vhodnější řešení při selhání ledvin - břišní dialýza

Takzvaná břišní neboli peritoneální dialýza není v Česku dostatečně využívána. I když tato léčba stojí zhruba stejně jako tradiční umělá ledvina s pravidelným vyměňováním krve a navíc zlepší kvalitu života nemocných, léčí se s její pomocí jen asi každý desátý pacient po selhání ledvin.

Novinářům to v Praze na evropském kongresu o peritoneální dialýze řekla docentka Sylvie Opatrná.

Nemocné ledviny nejsou schopny čistit krev od škodlivin, které se pak hromadí v těle. Život člověka je tak ohrožen. Umělá ledvina, takzvaná hemodialýza, pacientovu krev přefiltruje. Nemocný musí třikrát týdně navštívit nemocnici. Napojí se zde na přístroj, který mu za čtyři hodiny krev přečerpá a pročistí.

Peritoneální dialýza využívá jako filtru pobřišnice. Do těla se zavede hadička, díky níž si pacient do břišní dutiny vpraví filtrovací roztok. Sám si ho pak čtyřikrát denně vyměňuje. Na kontrolu k lékaři se dostaví jednou za čtyři až šest týdnů.

"Potenciál této metody není dostatečně využit. Mohlo by z ní profitovat mnohem více pacientů," uvedla Opatrná. Za malým využitím metody stojí podle ní i neinformovanost lékařů. Někteří raději používají naučené postupy než modernější způsoby léčby.

Reklama

V ČR náhradní ledvinu potřebuje 7500 nemocných. Nejúčinnější a pro společnost nejlevnější léčbu představuje podle odborníků transplantace ledvin. Pro mnohé pacienty znamená umělá ledvina, tedy krevní či břišní dialýza jen léčbu v době, než se pro ně najde vhodný orgán. Zhruba dvě pětiny pacientů již s novou ledvinou žijí. Víc než polovina lidí se léčí pomocí krevní dialýzy a asi osm procent pomocí dialýzy břišní.

Podle expertů je ve vyspělých státech břišní dialýza levnější než krevní. Je v nich i víc rozšířena. V ČR vyjde pacientova léčba u obou metod asi na 300.000 až 400.000 korun ročně. Břišní dialýza s sebou podle odborníků nese menší riziko dalších onemocnění. Odstraní dojíždění do nemocnice. Lidé mohou zůstat v práci či cestovat.

"Je pozoruhodné, že se tyto skutečnosti nepokoušejí propočítat zdravotní pojišťovny a zdravotnické orgány," podotkl Vladimír Tesař z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Upozornil, že metoda není vhodná pro všechny nemocné.

Kontakty na odborníky mohou nemocní získat od odborníků České nefrologické společnosti, která má adresu www.nefrol.cz. Údaje najdou i na stránkách www.znovu.cz pacientské Společnosti dialyzovaných a transplantovaných.

Kateřina Krausová - ČTK

Reklama

Komentáře

věra (Po, 11. 12. 2006 - 20:12)
Moje mamka jezdí asi uz 2 měsice na dialyzu,ze yačátku ji ustoupily otoky a vypadalo vše v pořádku,nyní má opět otoky,bolí jiprakticky celé tělo,hlavně kolemslinivky,kolem dokola.Sestra na dialyze ji řekla, že nesmí moc pít a jíst.Mamka skoro nejí vůbec jen když si píchne inzulín.CHci se zeptat,kolik by takovy člověk měl vypít vody Nebyla třeba 2 dny na záchodě,přibrala asi 5 kilo,nemůže to byt z otoků?Děkuji
Eva (Ne, 29. 7. 2007 - 14:07)
Je dialýza-peritoneální dialýza i hemodialýza-už napořád-když se neudělá transplantace ledvin???Prosím napište mi odpověď na evikjus"seznam.cz nebo sem!!!Děkuji!
Petra (Čt, 10. 1. 2008 - 13:01)
Dobrý den, u jak malých dětí se dá provést peritoneální dialýza???Je to napořád pokud se neudělá transplantace ledviny???
Jana (Pá, 5. 9. 2008 - 09:09)
Krásný den,můj strýc o kterého se starám je na vozíku a jezdí 3x týdně na dialýzu,vše zatím probíhalo dobře ,ale poslední 4 dialýzi mu lékaři řekly že má o 6 kilo na víc,i přesto že jí a pije minimálně a stále stejně,bere každý den 2x furosemid na odvodnění.a to asi nepomahá.můžete nám říci jak kila (vodu )shodit dolů?
Čím je způsoben takový nárůst kil(vody). moc děkuji už si nevíme rady.
Jitka (Pá, 5. 9. 2008 - 09:09)
Milá Jano,můj otec má také dialýzu,ledviny mu fungují jen na dvacet procent,byli jsme z toho celá rodina nešťastná,musel pořád dojíždět do nemocnice a pak nám sestřička poradila jestli by si nechtěl dialýzu dělat doma,tak už dva roky si dělá otec dialýzu doma,ale dělá si jí čtyřikrát deně,tak na jednu stranu je to dobré že nemusí dojíždět do nemocnice,ale na druhou stranu zas musí být doma,a stím zavodněním to je tak,když špatně fungují ledviny,tak se voda ukládá do těla,protože ledviny nestíhají,takže když otec má tyto problémy se zavodněním tak bývá hospitalizován v nemocnici,ale od té doby co si tu dialýzu dělá doma tak s tím zatím nějaké velké problémy nemá,musíte se poradit s lékařem co je pro strýce nejlepší,vím že i můj otec na to bere nějaké léky aby se nezavodňoval.A musím ti napsat že jsi asi moc hodná že se takto staráš o strýce,vím sama jaká je ta nemoc těžká.Měj se a ať to dobře dopadne,držím palce.
Jana (Po, 8. 6. 2009 - 20:06)
Muj manžel ma měsic ledvinu zatim super!!!
děkuji všem lekařum v krči v nemocnici Jana
JanaFlorianova (Po, 8. 6. 2009 - 20:06)
Muj manžel ma měsic ledvinu zatim super!!!
děkuji všem lekařum v krči v nemocnici Jana
Reklama