Reklama

Proč nás bolí hlava?

Je známo, že bolest je ochranný mechanizmus našeho organizmu, signalizující poškození tkáně a její nedostatečné prokrvení. Upozorňuje, že něco není v pořádku. Nutí nás být v klidu, šetřit se, dopřát si čas a energii k uzdravení.
Bolest hlavy

Tradiční čínská medicína(TČM) dělí bolesti hlavy nejen podle charakteru, ale také podle lokalizace a časového období, ve kterém vznikají.

 • Tzv. únavové bolesti - bolesti z nedostatku energie, jsou mírné ale vytrvalé, střídavě přicházejí a ustupují a často je provázejí závratě. Jsou časté při přepracovanosti a fyzickou námahou se zhoršují.
 • Bolesti z "oslabení krve" nejsou příliš silné a lze je snášet. Provázejí je závratě, bušení srdce, bledý vzhled obličeje. Příčinou bývá nesprávná výživa, opakovaný stres, ztráta krve a chronická onemocnění. Bývají časté ke konci menstruace a po ní.
 • Když se s bolestmi hlavy a závratěmi objevuje současně řídká stolice, nechutenství, únava a samovolné pocení, jedná se o oslabení sleziny - slinivky.
 • Bolesti provázené pocitem dutiny v mozku, ochablosti a/nebo bolestí v bedrech a kolenou souvisejí s vyčerpáním "esence a jinu ledvin". Přítomná bývá také nespavost, odpolední návaly horka a noční pocení.
 • Bolesti s pocitem těžké hlavy, nevolnosti od žaludku, závratí ukazují na akumulaci hlenů a vlhkosti.
 • Jsou-li bolesti hlavy rozpínavé, pulzující, doprovázené zarudlým obličejem, předrážděností, červenýma očima, zvracením, závratěmi, suchem a případnou hořkostí v ústech, příčinou je nadměrný oheň jater. Tyto bolesti známé také jako migréna nejčastěji postihují vrchol a boční části hlavy nebo typicky polovinu obličeje.

  Často hodně napoví také časové období ve kterém bolesti vznikají.


  Bolest mezi 23 - 3 hodinou ranní ukazuje na nerovnováhu jater a žlučníku. V tuto dobu je aktivita těchto orgánů největší.

  Ranní bolesti hlavy mezi 7 - 11 hod. signalizují nerovnováhu žaludku a sleziny slinivky.

  Odpolední bolesti mezi 15 - 19 hod. jsou časté pro nerovnováhu močového měchýře a ledvin.

 • Složení mozaiky s příznaků doprovázejících bolest hlavy a přesné určení její příčiny tvoří základ její další úspěšné léčby.


  MUDr.M.Majerčík - poradnu čínské medicíny naleznete zde

  Reklama
  Reklama

  Komentáře

  Patusova Viera (Čt, 24. 4. 2003 - 13:04)
  pripravok na reumaticku artritidu CAR T CELL dostat na lekarsky predpis alebo je volne dostupny v lekarni a aka je priblizne jeho cena.
  A tiez ci sa predava alebo distribuje na Slovensko
  dakujem.Viera
  Jimmy (Ne, 18. 5. 2003 - 05:05)
  Vazeny pane doktore, to jsou jen fraze. Reknete pricinu ktery organ je postizeny a proc. Dale reknete
  jakou ucinou lecbu zvolit.
  Jimmy.
  MMM (Út, 20. 5. 2003 - 22:05)
  Vazeny Jimmy,
  myslim, ze jste clanek asi necetl dost pozorne. U kazdeho typu bolesti hlavy byla uvedena nejaka pricina. Ne vzdy je ale mozne urcit postizeny organ, casto se jich na vzniku onemocneni ucastni vice a vzajemne se ovlivnuji. Jeden z principu cinske mediciny zni, ze "ruzna onemocneni muzou mit stejnou pricinu a stejna nemoc muze byt zpusobena ruznymi pricinami".Tzn. bolest na vrcholu hlavy muze mit u dvou lidi rozdilnou pricinu. Je potreba zohlednit charakter bolesti a doprovodni priznaky. Pristup a lecba zdanlive stejne nemoci je individualni a mozna az po dukladnem vysetreni podle zasad cinske mediciny.A to bohuzel po internetu nejde...MMM
  mirek (Po, 13. 12. 2004 - 14:12)
  Me hlava boli pokud mam nedostatek tekutin. Nemivam ani zizen, ale cely den vypiju treba jen 0.75l. Staci do sebe "narvat" (nekdy musim opravdu tlakem, protoze se mi proste pit nechce) 2l a po chcili me hlava bolet prestane a je mi celkove lepe. Zkuste to take
  (St, 1. 4. 2009 - 23:04)
  myslím,že celé životní prostředí je v prdeli a bude se to čím dál více projevovat na našem zdraví(negativně samo).
  Honza (St, 6. 6. 2012 - 21:06)
  me bolela hlava kazdej den 5 let me bolela hlava neustale doktori si stim nevedely rady a pak jsem jednou skusil konopi (mariuhanu) dal jsem si jointa s kamaradama a hlala me bolet prestala a pomaha to furt takze totez doporucju vyzkouset
  Reklama